eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inwestowanie w nieruchomości - nasz sport narodowy?

Inwestowanie w nieruchomości - nasz sport narodowy?

2018-10-17 11:50

Inwestowanie w nieruchomości - nasz sport narodowy?

Inwestowanie w nieruchomości © beeboys - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Inwestowanie w nieruchomości ciągle atrakcyjne. Na to przynajmniej wskazują statystyki agencji nieruchomości Metrohouse, z których wynika, że zainteresowanie tą formą lokowania kapitału nie tylko nie spada, ale wręcz pnie się w górę.
Od inwestowania w nieruchomości nie powstrzymują Polaków ani rosnące ceny mieszkań, ani też coraz większa konkurencja na rynku najmu. Jak wynika ze statystyk sprzedażowych Metrohouse, jeszcze w I kw. tego roku podłoże inwestycyjne miało 28 proc. zakupów, ale już w II i III kw. odsetek ten wzrósł do 34 proc. Można zakładać, że odsetek ten jest jeszcze wyższy, ponieważ część klientów nie chce zdradzać agentom prawdziwego celu swojego zakupu.
- Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych stał się niemalże dyscypliną narodową. Jednakże trzeba zaznaczyć, że przy rosnących cenach mieszkań rentowność nie będzie już tak satysfakcjonująca, ponieważ ceny wynajmu nie rosną w tak szybkim tempie, mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse.

Na spadek opłacalności dodatkowo wpływać mogą również pnące się w górę koszty robocizny oraz materiałów budowlanych - koszt wykończenia niewielkiego mieszkania w podstawowym standardzie rozpoczyna się od 600-700 zł za m kw. Inwestowanie w nieruchomości wymaga więc coraz większej wiedzy na temat możliwości optymalizacji kosztów całego przedsięwzięcia. Wzrasta więc zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się kompleksową obsługą najmu.

Jakie mieszkania kupujemy?


Maciej Klukowski, zajmujący się w Home Management by Metrohouse obsługą mieszkań na wynajem, uważa, że wśród inwestorów nadal na topie są mieszkania charakteryzujące się niewielkim metrażem.
- W przeważającej większości osoby zainteresowane najmem wybierają lokale do 40 m kw., gdzie można ergonomicznie zaaranżować dwa pokoje. Ciekawostką jest, że dużo lepiej wynajmują się dwa oddzielne pokoje i odseparowana kuchnia. Najwyraźniej zauważyli ten trend również deweloperzy, ponieważ część oddawanych nowych mieszkań powróciła do wydzielonych pomieszczeń kuchni, komentuje ekspert.
Dodaje również, że w przypadku kawalerek „ciekawym zjawiskiem są próby wydzielenia części sypialnianej, co stwarza namiastki dwupokojowego mieszkania”. Większe mieszkania wynajmują się zdecydowanie wolniej. Dodatkowo budżet na wynajem musi być nawet dwukrotnie większy, co znacznie zmniejsza liczbę osób zainteresowanych tego typu nieruchomością. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy nie interesują się większymi mieszkaniami – wręcz przeciwnie – część z nich przekształca np. mieszkania 3 pokojowe w 5 pokoi, a wynajmowanie odrębnie każdego z nich przynosi większe korzyści finansowe niż poszukiwanie jednego najemcy na całe mieszkanie.

fot. mat. prasowe

Cel zakupu mieszkania

1/3 Polaków kupuje mieszkania z myślą o wynajmie


Zamiana na większe lub zakup dla dziecka


Choć zakupy mieszkań na wynajem to obecnie jedna z najczęściej pojawiających się przesłanek do kontaktu z deweloperem lub pośrednikiem, to większość mieszkań kupujemy na własne cele. 32 proc. klientów Metrohouse kupuje swoje pierwsze mieszkanie, a aż 17 proc. nabywców zamienia mieszkanie na większe. Widać to dobrze po wzroście średnich sprzedawanych metraży w poszczególnych miastach. Po kilku latach nabywania głównie mieszkań dwupokojowych, w ostatnim czasie wzrosła wyraźnie sprzedaż większych mieszkań, co można po części wytłumaczyć dość tanimi kredytami oraz poprawą sytuacji na rynku pracy. Swoją rolę ogrywa też wewnętrzna migracja do największych ośrodków miejskich – 8 proc. osób deklaruje, że zakup mieszkania związany jest ze zmianą miejsca zamieszkania. Na uwagę zasługuje pozycja „zakup mieszkania dla dziecka”. Część rodziców świeżo upieczonych studentów wychodzi z założenia, że korzystniejszy od najmu jest zakup niewielkiego mieszkania, gdzie wysokość kredytu będzie porównywalna z kwotą, jaką trzeba by było zapłacić za wynajem podobnego mieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: