eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkania III 2019

Wynajem mieszkania III 2019

2019-03-28 13:35

Wynajem mieszkania III 2019

Wynajem mieszkań coraz droższy © Sargis - Fotolia.com

Wynajem mieszkań coraz droższy. Ze wspólnego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że największe podwyżki objęły Toruń (18%), Łódź (13%) i Szczecin (10%). Dobrą wiadomością dla wynajmujących jest ciągle stabilny poziom rentowności inwestycji w nieruchomość na wynajem. W Katowicach i Łodzi sięga ona 8% przy założeniu, że lokal zamieszkiwany jest przez 12 miesięcy. Wynik ten należy również pomniejszyć o opodatkowanie oraz koszty ewentualnego kredytu.

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania dla studenta droższy niż rok temu

Okazuje się, że jedynym z analizowanych miast, gdzie cena wynajmu mieszkania delikatnie spadła (-1% rdr) jest Gdynia. Przy jednoczesnym wzroście cen tamtejszych nieruchomości teoretyczna rentowność najmu jest tam najniższa. Przy założeniu, że mieszkanie jest zajęte przez cały rok wynosi ona 6% brutto. Jeśli okres ten wynosi 1 miesięcy, to wówczas jest to tylko 5,4% brutto.
– Trzeba jednak dodać, że ta rentowność dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie jest wynajmowane cały czas przez jedną osobę. W przypadku nieruchomości zlokalizowanych nad morzem faktyczna zyskowność może być znacznie wyższa, jeśli latem lokal jest wynajmowany turystom na doby, a poza sezonem mieszkają tam np. studenci. W takim przypadku zyskowność może być wręcz jedną z najwyższych. – tłumaczy Anton Bubiel z Rentier.io.

Koszt najmu i rentowność inwestycji w mieszkanie


Warto podkreślić, że mowa jest tu o rentowności brutto, co oznacza konieczność odliczenia odpowiednich podatków oraz innych, dodatkowych kosztów. W wyliczeniach nie uwzględniono np. ewentualnych kosztów kredytu na zakup mieszkania na wynajem, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników. Takie koszty mają charakter indywidualny w odniesieniu do konkretnej nieruchomości.

fot. Sargis - Fotolia.com

Wynajem mieszkań coraz droższy

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu roku najbardziej zwiększyła się w Toruniu (18%), Łodzi (13%) i Szczecinie (10%).


W Katowicach i Łodzi najbardziej opłaca się kupić własne mieszkanie


Sprawdziliśmy również jak w poszczególnych miastach wygląda relacja kosztów wynajmu mieszkania do raty kredytu.
– We wszystkich analizowanych przypadkach koszt najmu jest wyższy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kredyt można zaciągnąć maksymalnie na 90% wartości mieszkania, a pozostałe 10% musimy pokryć z własnej kieszeni. Mimo to w Gdyni i Gdańsku koszt najmu i rata kredytu są bardzo do siebie zbliżone. Warto jednak pamiętać, że posiadacze mieszkań nad morzem mogą pozwolić sobie na tak niekorzystny stosunek raty kredytu do przychodów z najmu, gdyż latem uzyskują wysokie przychody za wynajem lokalu turystom na doby. Z kolei mieszkańcom Katowic i Łodzi wyjątkowo opłaca się kupić mieszkania na własność, gdyż koszt najmu jest tam bardzo wysoki w porównaniu do raty kredytu. Miesięcznie na wynajem trzeba wydać ok. 500 zł więcej niż na ratę. – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Jak to policzyliśmy


Wyliczenia sporządzono na podstawie 26 501 ogłoszeń wynajmu oraz 55 679 ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań. Te ostatnie wykorzystano od oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 28 lutego 2019 r. Przeciętne ceny oznaczają medianę zbioru dla danego miasta.


Przeczytaj także: Najem mieszkań tanieje Najem mieszkań tanieje

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wynajem mieszkania III 2019

    Jurek29 / 2019-04-02 00:44:38

    Ceny wynajmów bardzo poszły w górę przynajmniej w Warszawie bo tu śledzę rynek. Nie opłąca się wynajmować na dłuższą metę. Długo się zbierałem, ale w końcu zdecydowałem się na zakup własnego M na osiedlu City Sfera (Włochy). Czekam na odbiór.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: