eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wyższe ceny gruntów dotykają kupujących i deweloperów

Wyższe ceny gruntów dotykają kupujących i deweloperów

2019-06-25 11:02

Wyższe ceny gruntów dotykają kupujących i deweloperów

Budowa ©  goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny mieszkań w Polsce rosną, a jednym z czynników, który o tych wzrostach decyduje, są coraz to wyższe stawki za grunty pod zabudowę mieszkaniową. Z danych Emmerson Evaluation wynika, że w minionym roku najbardziej atrakcyjnie zlokalizowane działki w Warszawie i Wrocławiu zdrożały nawet o 20%. Przy pnących się jednocześnie w górę kosztach budowy, deweloperom coraz ciężej jest osiągnąć zadowalającą ich marżę. To realny problem, z powodu którego w 2018 roku część dotyczących gruntów transakcji nie została sfinalizowana.

Przeczytaj także: O ile zdrożały grunty inwestycyjne?

W opracowaniu poświęconym gruntom inwestycyjnym pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną Emmerson Evaluation przyjrzał się najbardziej rozwiniętym rynkom deweloperskim naszego kraju. W raporcie ujęto rzeczywiste ceny sprzedaży gruntów dla transakcji przeprowadzonych w minionym roku, zebrane w autorskiej bazie Evaluer i dokonano ich przeliczenia na cenę 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkalnej (PUM). Jest to wskaźnik odnoszący się do potencjalnej zabudowy możliwej do zrealizowania na danym gruncie. Przeprowadzona analiza dowiodła że w większości badanych lokalizacji ceny gruntów inwestycyjnych pięły się w górę.

Największe podwyżki Emmerson Evaluation odnotował na rynku warszawskim i wrocławskim. Najbardziej stabilne ceny utrzymał Kraków i Szczecin. Najdrożej grunty sprzedały się w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Według raportu średnie ceny 1 mkw. PUM w tych miastach w 2018 r. wynosiły odpowiednio 2100 zł, 1650 zł i 1500 zł. Z analizowanych w raporcie rynków najniższą cenę za grunt inwestycyjny należało zapłacić w Łodzi, gdzie średnio kształtowała się ona na poziomie 650 zł/mkw. PUM. Najmniejszą ofertą gruntów dostępnych na sprzedaż charakteryzował się Kraków i Sopot. Natomiast największą dostępność gruntów inwestycyjnych można było zaobserwować w Szczecinie i Łodzi.

Mimo przeszkód deweloperzy budują


Wysokie wyniki sprzedaży mieszkań skłaniały i nadal zachęcają deweloperów do realizacji nowych inwestycji i tym samym do zakupu nowych terenów na ten cel. Nie wszystkie ich plany i projekty dochodzą jednak do skutku. Dynamika wzrostu kosztów budowy spowodowała, że wiele transakcji gruntami w 2018 roku nie zostało sfinalizowanych. Przy ich wysokich cenach oraz rosnących kosztach budowy deweloperzy muszą też podnosić ceny mieszkań, aby realizować marże na zadowalającym poziomie.
- W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy posiadają duże banki ziemi. Mniejsi deweloperzy kupując obecnie grunt są skazani na duże ryzyko nieosiągnięcia zakładanej rentowności inwestycji – zauważa Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation.

fot. mat. prasowe

Średnia cena gruntu w latach 2016-2018

Największe podwyżki Emmerson Evaluation odnotował na rynku warszawskim i wrocławskim.


Na skutek braku możliwości zakupu atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych w zadowalających cenach, deweloperzy coraz śmielej inwestują w grunty poindustrialne, wymagające np. remediacji, czy w nieruchomości zabudowane obiektami objętymi ochroną konserwatorską czy nawet w nieruchomości z problemami prawnymi, wskazują eksperci Emmerson Evaluation. Tego typu grunty, z uwagi na ryzyko inwestycyjne, miały niskie ceny. Jednak obecnie także one drożeją.

Według danych zebranych w raporcie „Grunty pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną”, średni udział ceny gruntu w wartości całkowitej inwestycji w miastach takich jak Warszawa, Trójmiasto, Kraków nieznacznie przekracza poziom 20%, natomiast w najdroższych lokalizacjach może osiągnąć nawet 37%. We Wrocławiu czy Poznaniu udział ceny gruntu w wartości całkowitej inwestycji wynosił średnio 16%. Najniższy poziom analitycy firmy odnotowali w Łodzi i Szczecinie - średnio 13% i 14%.

Grunty pozostaną w cenie


Emmerson Evaluation prognozuje, że do końca 2020 roku ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną będą jeszcze rosły, jednak ich tempo będzie znacznie niższe niż dotychczas. Kluczowa dla cen gruntów będzie sytuacja na rynku budowlanym oraz skłonność do akceptacji podwyżek cen mieszkań ze strony kupujących, wskazują analitycy firmy. -
Spodziewamy się również, że na rynku coraz częściej będą pojawiać się transakcje gruntami, na których deweloperzy będą realizować inwestycje typu "brownfield". Wśród mniejszych deweloperów spodziewamy się natomiast większego niż dotychczas zainteresowania terenami położonymi w sąsiedztwie dużych miast. To z kolei spowoduje wzrost cen na tych obszarach. Najwięksi gracze pozostaną zainteresowani dużymi terenami inwestycyjnymi, gdzie może powstać nawet kilkaset mieszkań. Z uwagi na skalę inwestycji daje im to możliwość uzyskania zysku na wysokim poziomie – podsumowuje Robert Korczyński z Emmerson Evaluation.

fot. mat. prasowe

Zakres udziału ceny gruntu w wartości inwestycji

Średni udział ceny gruntu w wartości całkowitej inwestycji w miastach takich jak Warszawa, Trójmiasto, Kraków nieznacznie przekracza poziom 20%.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: