eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kto kupuje i sprzedaje na wtórnym rynku nieruchomości?

Kto kupuje i sprzedaje na wtórnym rynku nieruchomości?

2019-10-18 13:38

Kto kupuje i sprzedaje na wtórnym rynku nieruchomości?

Zakup mieszkania © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Metrohouse przedstawia analizę, w której przygląda się tendencjom na wtórnym rynku nieruchomości. Kto sprzedaje mieszkania? Kto je kupuje i w jakim robi to celu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Przeczytaj także: Kto najczęściej decyduje się na zakup mieszkania?

Z podsumowującego III kwartał bieżącego roku Barometru Metrohouse i Gold Finance wynika, że najbardziej aktywną na wtórnym rynku nieruchomości grupą nabywców są osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, którzy stanowią 35 proc. ogółu kupujących. Na kolejnych miejscach plasują się nabywcy między 50 a 60-tką (26 proc.) oraz klienci do 30 lat (18 proc.). Jednocześnie okazuje się, że ci, którzy kupują najliczniej, wcale nie kupują najdrożej. 30-40 latkowie na kupno mieszkania przeznaczają średnio 301 tys. zł, osoby po 60-tce - 17 tys. zł więcej. Jeśli spojrzeć na kupujących z perspektywy zawodowej, to okaże się, że najdroższych zakupów, co nie jest zresztą zaskoczeniem, dokonują na wtórnym rynku nieruchomości top menadżerowie (471 tys. zł). Dla porównania statystyczny pracownik etatowy na kupno lokum wydaje przeciętnie 248 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Wiek kupujących

Najczęstszą grupą nabywców mieszkań są osoby między 30-stym a 40-stym rokiem życia.


W dalszym ciągu kupujemy inwestycyjnie


Jako najczęstszy powód kupujący wymieniają cel inwestycyjny (35 proc.). Do tej kategorii zaliczamy m.in. zakupy mieszkań dla dzieci rozpoczynających studia w innym mieście. Tego rodzaju zakupy w III kw. należały do powszechnych. Rodzice wychodzą z założenia, że mieszkanie jest dobrą lokatą kapitału, a wzrastające ceny czynszów najmu utwierdzają ich w przekonaniu, że warto zainwestować w mieszkanie dla świeżo upieczonego studenta. Średni zakup mieszkania inwestycyjnego w skali całej Polski to 261 tys. zł. Jednocześnie dla co czwartego nabywcy zakup mieszkania był pierwszym w ich życiu, a dla 13 proc. wiąże się z poprawą standardu i powierzchni dotychczasowego mieszkania.

fot. mat. prasowe

Powód zakupu

Jako najczęstszy powód kupujący wymieniają cel inwestycyjny (35 proc.).


Kto sprzedaje mieszkania na wtórnym rynku nieruchomości?


W Barometrze Metrohouse i Gold Finance tym razem nie ma wyróżniającej się grupy wiekowej sprzedających. Ciekawostką jest, że bardzo podobne proporcje znajdujemy w grupie powyżej 60 roku życia, 30-40 lat, oraz 40-50 lat. Rzadkością jest sprzedaż mieszkania przez osoby poniżej 30 roku życia. Deklaracje dotyczące powodu sprzedaży bywają bardzo różne. Na czele odpowiedzi o powód sprzedaży wysuwają się kwestie finansowe, czyli np. sprzedaż w związku z rozwodem i podziałem majątku, sytuacjami losowymi, czy potrzebą uzyskania gotówki na inne wydatki. Dość powszechne są sytuacje sprzedaży nieruchomości spadkowej, a 23 proc. sprzedających deklaruje, że sprzedaż mieszkania jest związana z przeprowadzką do większej nieruchomości. Jak twierdzą specjaliści Metrohouse, można domniemywać, że wśród osób, które tak deklarują znajdują się przyszli nabywcy segmentów lub domów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: