eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › 10 lat zmian na rynku mieszkaniowym

10 lat zmian na rynku mieszkaniowym

2019-11-06 10:31

Przeczytaj także: Ustawa deweloperska i co jeszcze? Rynek mieszkaniowy ostatnich 10 lat


Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development


Ostatnie dziesięciolecie to szereg różnych wydarzeń – trudno to zwięźle podsumować. Naszym zdaniem zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym, w tym przede wszystkim rynkiem pierwotnym zwiększyło się dzięki programowi „MdM”, ponieważ dotyczył on nowych lokali. Wówczas popyt był większy, niż przed programem i utrzymał się do dziś. Patrząc z perspektywy rynku poznańskiego, zauważamy trend wyprowadzki na przedmieścia.

Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady


Obecny charakter rynku to przede wszystkim nadal duży popyt na mieszkania i domy. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze, Polacy od lat utrzymują postanowienie, że wolą kupić mieszkanie na własność. Wystarczy spojrzeć na statystki z roku 2017, według których na najem lokalu decydowało się w Polsce zaledwie 16 proc. Polaków. Po drugie, częściej decydujemy się żyć we własnym mieszkaniu, a nie z rodzicami. To wzmaga zainteresowanie nieruchomościami, nawet jeśli miałyby to być mniejsze lokale. Po trzecie, osoby bardziej zamożne dostrzegają, że zakup nieruchomości to najlepsza droga, żeby ulokować nadwyżkę kapitału. Dotyczy to przede wszystkim miast, gdzie nie brakuje studentów chcących wynajmować mieszkanie. Wymienione wyżej elementy rozwijały się dynamicznie w ostatnich latach i podtrzymały zainteresowanie rynkiem.

Elżbieta Sobierajska z biura sprzedaży Poz Inwest


Przez ostatnie 10 lat rynek mocno się zmienił, na co miały wpływ czynniki: większa świadomość klienta, możliwości finansowe i zdolność kredytowa, większa konkurencyjność na rynku wśród deweloperów. Klient porównuje oferty nie tylko cenowo, ale bierze pod uwagę lokalizację osiedla, standard wykończenia i części wspólnych, elementy małej architektury, czy tzw. opiekę posprzedażową.

Tomasz Pietrzyński z firmy More Place


Aktualnie, najbardziej typowe są mieszkania o niewielkich metrażach w mieście lub domy przeważnie poniżej 120 m2, na obrzeżach miast i przedmieściach. Czynniki, które wpłynęły na obecny kształt rynku nieruchomości, to między innymi zmiana podejścia banków przy przyznawaniu kredytów hipotecznych, po załamaniu się rynku na przełomie 2008 i 2009 roku. To także zbyt niskie zarobki Polaków, w stosunku do kosztów wytworzenia metra kwadratowego mieszkania czy domu, które wpłynęły na to, że deweloperzy budują więcej małych mieszkań w porównaniu do tych sprzed dekady. Może to wynikać np. także ze zmieniających się potrzeb nabywców i malejącej liczebności gospodarstw domowych, bo coraz rzadziej spotykamy rodziny wielopokoleniowe, mieszkające pod jednym dachem, a każdy chce mieszkać na swoim.

Paweł Florek, Dyrektor operacyjny w TDJ Estate


Istotne znaczenie miała aktywizacja rynków regionalnych, związana ze spadkiem bezrobocia i wzrostem wynagrodzeń, a tym samym ze wzrostem siły nabywczej Polaków, która była wzmacniana dostępnością niskooprocentowanych kredytów hipotecznych. Pokłosiem tego stanu stał się bardzo duży popyt na mieszkania, który wygenerował rekordowe wskaźniki sprzedaży. Rynki regionalne dziś są w fantastycznej formie, deweloperzy dostarczają nową podaż, a zainteresowanie mieszkaniami utrzymuje się na wysokim poziomie.

Marek Smogór, prezes zarządu inwestora realizującego projekt Piątkowska 103, Quadro Development


Ostatnia dekada była jedną z najciekawszych w historii polskiego rynku nieruchomości. Przeszliśmy niemalże przez cały cykl koniunkturalny. Od wysokich poziomów cen w 2008 roku, późniejszą ich korektę, po kolejną fazę wzrostu. Obecnie rynek jest na stabilnym poziomie, a wzrosty powodowane są rosnącymi kosztami kadry budowlanej, jak i kupna gruntów. Wpływ na aktualny stan branży miały z pewnością rządowe programy „Rodzina na swoim” i jego następca „Mieszkanie dla Młodych”, które odbiły się pozytywnym echem i pozwoliły na start na swoim wielu młodym rodzinom czy singlom. Dodatkowo trzeba też wspomnieć o zmianach prawnych i obowiązku prowadzenia przez dewelopera rachunku powierniczego, który daje jeszcze większe bezpieczeństwo lokowanych w mieszkanie funduszy klientów.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner


Polski rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, zmienił się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przede wszystkim pod względem regulacji prawnych. Rynek jest bezpieczniejszy dla kupujących. Wprowadzenie ustawy deweloperskiej nałożyło na deweloperów obowiązek zawierania umów w formie notarialnej i prowadzenie rachunków powierniczych. To oznacza, że nabywcy mają solidną gwarancję ochrony wpłacanych pieniędzy.

Rynek zmienił się też ze względu na preferencje i świadomość kupujących. Nadal budujemy kawalerki, jednak ich nabywcami w dużej mierze są już klienci inwestycyjni, nie zaś indywidualni. Dziś rodziny wybierają większe metraże, dwu-, trzypokojowe mieszkania o funkcjonalnym rozkładzie. Na znaczeniu zyskały też smart apartamenty czego przykładem jest prowadzony przez nas projekt Nadolnik Compact Apatments – lokale dedykowane głównie studentom, blisko wielu poznańskich uczelni.

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment


Ostatnie 10 lat było bardzo dynamiczne na rynku deweloperskim. Okres 2009 – 2013 to czas powolnego, ale wyraźnego spadku cen mieszkań we wszystkich największych ośrodkach miejskich w Polsce. A spadki te były spowodowane między innymi Programem „Rodzina na Swoim”. Natomiast od 2014 popyt na mieszkania wspierał rządowy Program „Mieszkanie dla Młodych” i podobnie jak jego poprzednik, miał on istotny wpływ na kształtowanie się wysokości popytu na mieszkania i ich wartość. Obecnie ceny powoli się stabilizują, a Polski rynek nieruchomości stał się znacznie bardziej transparentny.

Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana


Obecny rynek charakteryzuje się dużym popytem, co jest spowodowane tym, że zarobki idą w górę, łatwiej o kredyt hipoteczny, a najlepsi deweloperzy zapewniają w swoim biurze dodatkowo pełną obsługę transakcji. Kiedyś nie było to standardem.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • robertgr / 2019-11-08 11:26:10

    Wszyscy ciągle skupiają się na kupnie mieszkania, a przecież w podobnej cenie można kupić gotowy dom. Ja sam zdecydowałem się na Ogrody Przyjaciół, zamieniłem mieszkanie na Mokotowie na domek i nie musiałem wiele dorzucić, obeszło się bez kredytu. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • robertgr / 2019-11-08 11:53:30

    Zmienia się, a dodatkowo będzie coraz ciężej o kredyt. Ja już kupiłem mieszkanie na emeryturkę i dla córki, ale chciałbym jeszcze zabezpieczyć nas mniejszym lokalem na wynajem. Zastanawiam się nad Pragą, bo jest teraz modna – podoba mi się osiedle Praga Arte, ale zobaczymy… odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: