eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jakie ceny mieszkań w Krakowie? Drogie jest nie tylko Stare Miasto

Jakie ceny mieszkań w Krakowie? Drogie jest nie tylko Stare Miasto

2020-01-27 13:32

Jakie ceny mieszkań w Krakowie? Drogie jest nie tylko Stare Miasto

Kraków ©  kilhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym w Krakowie wciąż rosną. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia stawka wzrosła o ponad 11% – z poziomu 8477 zł/m2 w grudniu 2018 roku do 9433 w grudniu 2019. Warto w tym miejscu dodać, że wzrost na przestrzeni ostatnich 3 lat sięgnął aż 35% – średnia cena m2 używanego lokalu jest dziś o ponad 2400 zł wyższa niż pod koniec 2016 roku. W przypadku 50-metrowego mieszkania oznacza to wzrost ceny całkowitej o ok. 120 tys. zł.

Przeczytaj także: Ile za mieszkanie w Krakowie?

Nieco ponad 9400 zł za m2 to aktualna średnia dla całego miasta. Przyglądając się dokładniej cenom mieszkań w poszczególnych dzielnicach łatwo dostrzec znaczne dysproporcje.

Ceny mieszkań na Starym Mieście


I tak najwyższe ceny mieszkań pozostają domeną Starego Miasta – centralnej dzielnicy Krakowa obejmującej Rynek i jego okolice. Za mieszkanie, z którego w kilka chwil można dojść na Planty, do Teatru Starego czy udać się na kawę do legendarnej kawiarni Rio, właściciele żądają dziś średnio 13400 zł/m2 - to dwa razy więcej niż w leżących na południowych rubieżach miasta Swoszowicach.

Grzegórzki nieznacznie tańsze niż Stare Miasto


Nieco tańsze są mieszkania w sąsiadującej ze Starym Miastem od wschodu, również centralnie położonej dzielnicy – Grzegórzki. Ta niegdysiejsza wieś, na terenie której wznosił się strzegący Krakowa od wschodu Fort Mogilski (dziś niemal w całości zajęty przez Rondo Mogilskie), została przyłączona do miasta i stała się jego dzielnicą w 1910 roku. Od 1973 roku, kiedy ponownie poszerzano granice miasta, do 1990 r była częścią Śródmieścia. I poniekąd jest nim nadal bo dawny podział na 4 dzielnice, tj. Śródmieście, Podgórze, Krowodrzę i Nową Hutę wciąż funkcjonuje w świadomości mieszkańców Krakowa i jest powszechnie używany. A skoro mowa o Śródmieściu to i ceny mieszkań muszą być „śródmiejskie”. Dlatego średnia stawka za m2 używanego mieszkania na Grzegórzkach wynosi dziś 12500 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie

Stosunkowo drogą dzielnicą jest również Krowodrza.


Ceny mieszkań na Zwierzyńcu


Obok Starego Miasta i Grzegórzek do grona 5 najdroższych dzielnic Krakowa – ze stawkami przekraczającymi 10000 zł/m2 – zalicza się jeszcze rozległy, ciągnący się do zachodnich granic miasta Zwierzyniec (11600 zł/m2), położone na południu, tuż za Wisłą Podgórze (10600 zł/m2) i zamknięta od północy ul. Opolską dzielnica Krowodrza (10200 zł/m2).

Najtańsze dzielnice Krakowa - Mistrzejowice, Bieżanów-Prokocim, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Wzgórza Krzesławickie i Swoszowice


Na drugim biegunie rankingu cenowego krakowskich dzielnic znajdują się te najbardziej oddalone od centrum. Piątkę najtańszych otwierają trzy dzielnice: Mistrzejowice, Bieżanów-Prokocim i Łagiewniki-Borek Fałęcki. We wszystkich trzech średnia stawka ofertowa za używane mieszkania wynosi 7900 zł/m2.

Mistrzejowice to jedna z najmniejszych dzielnic (559 ha) położona na północy Krakowa – miedzy al. Gen. T. Bora-Komorowskiego a Batowicami. W jej granicach znajdują się dwie duże enklawy zieleni będące miejscami wypoczynku mieszkańców - Park Tysiąclecia i Planty Mistrzejowickie, a także jedno z najnowocześniejszych centrów handlowych – Serenada.

Bieżanów-Prokocim to druga pod względem liczby mieszkańców dzielnica Krakowa. Położona w południowo-wschodniej części miasta składa się z czternastu osiedli, zamieszkiwanych przez blisko 63 tysiące osób. Dzięki luźnej, pamiętającej czasy PRL-u zabudowie dzielnica obfituje w tereny zielone. Jej atutem jest też bliskość autostrady i dworzec kolejowy, z którego dojazd do centrum miasta zajmuje zaledwie 10 minut.

Łagiewniki-Borek Fałęcki to z kolei jedna z najmniejszych powierzchniowo dzielnic – mierzy tylko 541,5 ha. Jeszcze przed II Wojną Światową były to dwie podmiejskie osady – Łagiewniki i Borek Fałęcki. W granice miasta zostały włączone w czasie okupacji - w 1941 roku. Najbardziej znany miejscem w dzielnicy jest odwiedzane przez rzesze pielgrzymów Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym spoczywa katolicka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka - Faustyna Kowalska.

Taniej niż w wymienionych trzech dzielnicach można kupić mieszkanie na Wzgórzach Krzesławickich – rozległej dzielnicy w północno-wschodniej części Krakowa. Średnie ceny mieszkań wynoszą tam 6900 zł/m2 – 1000 zł mniej niż w sąsiednich Mistrzejowicach, 1100 zł mniej niż w Nowej Hucie i 1400 zł mniej niż w Bieńczycach.

Najtańszą dzielnicą w krakowskim rankingu cenowym są położone na południu miasta, w większej części już za nitką autostrady A2 – Swoszowice. W dzielnicy, która znana jest przede wszystkim ze znajdującego się w jej granicach uzdrowiska (jednego z najstarszych w Polsce), średnia cena ofertowa mieszkania wystawionego do sprzedaży na rynku wtórnym jest o ponad połowę niższa od średniej na Starym Mieście i wynosi 6600 zł.

Dzielnice w środku cenowej stawki


Pozostałe 8 z 18 dzielnic - Nowa Huta, Podgórze Duchackie, Bieńczyce, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Czyżyny, Dębniki i Bronowice – to dzielnice zajmujące miejsca w „środku” cenowej tabeli. Średnie stawki, za jakie oferowane są mieszkania znajdujące się na ich terenie, wahają się od 8000 do 9800 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań w Krakowie [zł/m2]

Nie jest zaskoczeniem, że najwyższe stawki dotyczą terenu Starego Miasta.


Marcin Drogomirecki

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • RobertoEs / 2020-03-03 19:03:46

    No drożeją, bo wszystko ostatnio w naszym kraju drożeje :( Ale generalnie Prądnik i tak jest w moim odczuciu jedną z lepszych dzielnic w Krakowie do mieszkania, więc od jakiegoś czasu właśnie tutaj szukam miejsca do zamieszkania. Mam na oku kilka ciekawych lokalizacyjnie miejsc, z bardzo dobrym, "przyjaznym" zapleczem, więc mam nadzieję, że gdzieś tu sobie wkrótce swoje miejsce znajdę :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: