eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polacy wybierają nowe mieszkania

Polacy wybierają nowe mieszkania

2020-01-28 09:46

Polacy wybierają nowe mieszkania

Polacy wybierają nowe mieszkania © marioszek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy najczęściej w Europie wybierają nowe mieszkania, a nie używane – wynika z danych Eurostatu za 2019 rok. Udział rynku deweloperskiego w całym obrocie mieszkaniami jest w Polsce m.in. 36 razy większy niż w Danii, 4 razy większy niż we Francji i 3 razy większy niż w Niemczech. Lepsze wyniki niż nad Wisłą zanotowały tylko dwie wyspy o liczbie mieszkańców mniejszej niż Warszawa.

Przeczytaj także: Pierwotny rynek mieszkaniowy w 2019 z 2. najlepszym wynikiem w historii

Prawie 47% - za taką część obrotów na rodzimym rynku mieszkaniowym odpowiada sprzedaż mieszkań realizowana przez deweloperów – wynika z danych Eurostatu. W badaniu tym urząd bierze pod uwagę wartość sprzedawanych lokali, a nie ich ilość. I choć wciąż więcej sprzedaje się w Polsce mieszkań z drugiej ręki, to i tak rozmiar rodzimego rynku pierwotnego jest imponujący.

Najnowszy wynik jest tylko o 1 pkt. proc. wyższy niż w 2018 roku. To sugeruje, że w ubiegłym roku rosła wartość nie tylko rynku mieszkań używanych, ale też nowych. Ten wzrost wynikał przede wszystkim z rosnących cen mieszkań, a nie liczby sprzedanych nieruchomości. Póki co możemy dokładniej pokazać to jedynie na przykładzie deweloperów. Dane dla wtórnego rynku mieszkaniowego nie są bowiem jeszcze dostępne. I tak w 2019 roku wartość nowych mieszkań sprzedanych na największych rynkach wzrosła o około 10% (r/r). Na tę poprawę wyniku złożył się przede wszystkim wzrost cen mieszkań. Zgodnie z danymi firmy JLL liczba sprzedanych nowych mieszkań wzrosła bowiem w ciągu roku o niecały 1%.

fot. mat. prasowe

Wartość transakcji nowymi mieszkaniami

Polacy częściej niż inni Europejczycy wybierają nowe mieszkania.


Dane europejskiego urzędu świadczą o wciąż niesłabnącej popularności nowych mieszkań w Polsce. Firmy budujące mieszkania pochłaniają bowiem coraz większą część rynkowego tortu. I tak sprzedawane przez nich nowe mieszkania odpowiadały w 2010 roku za 33% obrotów na rynku mieszkaniowym (wartościowo).

Polska w czołówce Europy


Rodzimy wynik jest też imponujący na tle innych krajów starego kontynentu. Jedynie w dwóch małych krajach (na Malcie i na Cyprze) nowe mieszkania i domy odpowiadają za większą niż w Polsce część rynku mieszkaniowego. Mówimy tu jednak o wyspach na tyle niewielkich, że bardziej zasadne byłoby porównywanie ich do dużego miasta niż obszaru całej Polski. Tuż za podium plasują się Estonia, Słowacja, Finlandia i Norwegia. W krajach tych udział rynku pierwotnego w obrotach na całym rynku mieszkaniowym wynosił od prawie 36 do 43%.

Dla porównania w takich krajach jak Niemcy, Włochy, Hiszpania, Czechy, Wielka Brytania czy Francja udział rynku pierwotnego w całym rynku mieszkaniowym jest kilkukrotnie niższy niż w Polsce. Na dole tabeli uplasowały się Węgry (5% obrotów przypada na rynek pierwotny) i Dania (poniżej 1%), gdzie deweloperzy sprzedają wręcz symboliczną ilość mieszkań.

fot. mat. prasowe

Udział rynku pierwotnego w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości

Większy udział rynku pierwotnego niż w Polsce widoczny jest jedynie na Cyprze i na Malcie.


Czemu więc w Polsce mieszkania deweloperskie są aż tak popularne? Popyt na nieruchomości wynika wprost z poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków i tego, że mieszkań jest „nad Wisłą” po prostu za mało. Brakuje co najmniej 2,1 mln lokali z perspektywą wzrostu tej liczby nawet do 2,9 mln wraz z tym jak w najbliższych latach rosnąć będzie liczba gospodarstw domowych – wynika z szacunków HRE Think Tank. Liczby te wciąż nie uwzględniają faktu, że do kraju przybył przynajmniej milion emigrantów zarobkowych, z czego na pewno część osiedli się w Polsce, a przecież też muszą mieć gdzie mieszkać.

Bartosz Turek, główny analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Polacy wybierają nowe mieszkania

    karolina_kowalczyk / 2020-01-31 17:05:28

    Ja też wolałam kupić mieszkanie w nowym budownictwie. Teraz mam piętro z poddaszem na osiedlu od wwwconstruction. Bardzo dobrze mi się tu mieszka bo mimo tego, że jest to w stolicy na Wawrze to mam tu niską zabudowę. Na dole tylko sąsiedzi mieszkają, a nade mną juz nikogo nie ma. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: