eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy koronawirus opóźnia budowę mieszkań?

Czy koronawirus opóźnia budowę mieszkań?

2020-06-05 00:20

Czy koronawirus opóźnia budowę mieszkań?

Budowa ©  rsooll - Fotolia.com

Wybuch pandemii sparaliżował wiele dziedzin życia i gospodarki. I wprawdzie inwestycje budowlane były kontynuowane, to jednak nie zabrakło pytań o to, jak w czasie koronawirusa wygląda budowa mieszkań zaplanowanych przez deweloperów. Odpowiedzi na nie dostarcza analiza Obido. Okazuje się, że sytuacja prezentuje się całkiem dobrze.
Dane dotyczące toczących się właśnie budów mieszkań pochodzą z platformy obido.pl, która uruchomiła kampanię #nabudowach. W efekcie tego przedsięwzięcia deweloperzy prowadzący swoją działalność na największych polskich rynkach na bieżąco raportują postępy swoich prac. Z przesłanych przez nich informacji wynika, że liczba prowadzonych obecnie inwestycji mieszkaniowych jest bliska setki.

Już na początku epidemii z rozmów konsultantów obido.pl z osobami szukającymi mieszkania powstała lista pytań i obaw, które pojawiły się w głowach klientów. Wśród nich najczęściej pojawiały się pogorszenie sytuacji zawodowej i/lub finansowej, pytania czy banki i kancelarie notarialne przyjmują normalnie klientów oraz obawa, czy na budowach nie ma postojów.
– Temat potencjalnych przestojów na budowach jest szczególnie istotny dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. A już w sytuacji ogólnej niepewności związanej z pandemią, rzetelna informacja jest na wagę złota. Ludzie chcą mieć poczucie, że zakup mieszkania przebiegnie bezproblemowo – mówi Justyna Lachowska, dyrektor zespołu wsparcia klienta obido, który cały czas jest na pierwszej linii kontaktu z szukającymi mieszkania.

fot. rsooll - Fotolia.com

Budowa

Mieszkaniowe budowy nie ucierpiały przez koronawirusa.


Kwestia ta interesuje oczywiście nie tylko osoby szukające mieszkania, ale tych, którzy już kupili i i czekają na zakończenie prac. Należy bowiem przypomnieć, że zdecydowana większość lokali dostępnych w ofertach deweloperów jest w budowie albo wręcz przed jej rozpoczęciem. Według danych firmy JLL w Warszawie mieszkania gotowe to mniej niż 10 proc. oferty deweloperów.
– Mieliśmy klienta, który zarezerwował mieszkanie w inwestycji z datą oddania w drugim kwartale przyszłego roku. Na stronie dewelopera nie znalazł informacji o aktualnym statusie budowy ani zdjęć. Pytał nas o opinię na temat dewelopera i sytuacji na budowie, bo słyszał od znajomego, że deweloperzy mają problemy z pracownikami – opowiada Justyna Lachowska z obido.

Ale choć, jak informował Polski Związek Firm Deweloperskich, z budów wyjechało około 30 proc. pracowników z Ukrainy, budowa mieszkań w większości przypadków przebiega bez opóźnień. Deweloperom sprzyjała łagodna zima, która nie spowodowała przerwania prac i na niektórych osiedlach wyprzedzają one harmonogram.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Czy koronawirus opóźnia budowę mieszkań?

    karolinka / 2020-06-29 11:36:36

    nie wiem czy pandemia przeszkadza w budowie bo z tego co widzę osiedle które buduje Atal idzie bez żadnych opóźnień, prace sprawnie przebiegają i pewnie niedługo będzie można się wprowadzać odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: