eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › 4 mkw. w 10 lat. Tak rośnie metraż mieszkań w Polsce

4 mkw. w 10 lat. Tak rośnie metraż mieszkań w Polsce

2020-06-05 13:28

4 mkw. w 10 lat. Tak rośnie metraż mieszkań w Polsce

W dekadę polskie mieszkania urosły o 4 metry © Friedberg - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Standard mieszkaniowy rośnie w Polsce od lat – przede wszystkim ze względu na budowanie nowych mieszkań i domów. Niestety wciąż średni metraż mieszkania przypadający na osobę plasuje nas w europejskim ogonie. Nadrobienie zaległości przy obecnym tempie rozwoju sytuacji zajmie nam 20-30 lat.
28,7 m kw. - taka powierzchnia przypada w Polsce na obywatela – wynika z opublikowanych niedawno danych GUS za 2019 rok. Są to dane niepełne, ale już dziś można stwierdzić, że finalne wyliczenia nie powinny się wyraźnie różnić.

Najnowszy odczyt jest o 2 metry większy niż 5 lat temu i o trochę ponad 4 metry większy niż przed dekadą. Większy metraż mieszkań to przede wszystkim zasługa nowych nieruchomości oddawanych do użytkowania.

Deweloperzy budują najwięcej


Obecnie najwięcej budują deweloperzy. W 2019 roku odpowiadali oni za 63% nowych mieszkań oddanych do użytkowania, oddając tym samym klucze do ponad 131 tysięcy lokali. Budownictwo indywidualne, w ramach którego Polacy po prostu budują domy na własne potrzeby, odpowiadało w ubiegłym roku za 69 tysięcy nowych domów.

Przy tym nikogo nie powinno dziwić, że przeciętne mieszkanie w bloku jest mniejsze niż oddawany do użytkowania dom. W ubiegłym roku metraż mieszkań oddawanych do użytkowania przez dewelopera sięgał przeciętnie blisko 62 m kw. Nowy dom jednorodzinny wzniesiony przez osobę fizyczną był ponad dwukrotnie większy (prawie 144 m kw.). W efekcie nowa powierzchnia mieszkalna dostarczona przez osoby fizyczne była wyższa niż to czego dokonały firmy budujące mieszkania na sprzedaż. Deweloperzy skończyli bowiem budowy 8,1 mln m kw., a 9,9 mln metrów dostarczyli inwestorzy indywidualni.

Na tym tle dokonania innych inwestorów są bardzo skromne i tak gminy w ubiegłym roku zbudowały tylko 1,8 mieszkań, spółdzielnie 2,1 tys. lokali, TBS-y niecałe 2,5 tys. lokali. Powstało też 0,3 tys. mieszkań zakładowych.

fot. mat. prasowe

Przeciętna powierzchnia mieszkania (w m kw. na osobę)

28,7 m kw. - taka powierzchnia przypada w Polsce na obywatela – wynika z opublikowanych niedawno danych GUS.


2-3 dekady nadrabiania zaległości


Nie jest niestety też tajemnicą, że nadwiślański standard mieszkaniowy ustępuje temu panującemu w większości krajów europejskich. Pomimo upływu lat w dużej mierze wynika to wciąż z historycznych zaszłości i wojennych zniszczeń. W żaden sposób nie zmienia to jednak faktu, że europejska średni metraż przypadający na osobę to około 40 m kw. Tak przynajmniej sugerują dane sprzed co najmniej kilku lat, bo niestety dla większości krajów nie są dostępne na bieżąco stosowne statystyki. Gdyby przyjąć, że w Polsce przez kolejne lata powstawałoby tyle mieszkań co w latach 2009-2019, to dojście do dzisiejszej europejskiej średniej powierzchni mieszkań na osobę zajęłoby nam około 26 lat (do 2046 roku). Nawet gdyby uwzględnić spodziewany spadek liczby mieszkańców Polski, to i tak mówimy o co najmniej 20 latach, które dzielą nas od takiej powierzchni mieszkań przypadających na osobę jak na Zachodzie.

Nawet jednak wtedy będziemy daleko od liderów opisywanego zestawienia. Na jego czele znajdziemy Danię z wynikiem przekraczającym 60 m kw. na osobę. Duże mieszkania znajdziemy też w Luksemburgu, Szwecji, na Cyprze i w Niemczech. W każdym z tych krajów metraż na osobę przekracza 50 metrów kwadratowych mieszkania. Teraz wynik może być oczywiście wyższy, bo najnowsze dostępne dane pochodzą z 2012 roku. Dla porządku trzeba jednak dodać, że w czołówce zestawienia znajdujemy takie kraje gdzie po prostu jest sporo nieruchomości wakacyjnych, które mogą zawyżać wyniki (Cypr, Dania, Austria).

fot. mat. prasowe

Przeciętna powierzchnia mieszkalna na osobę

Nadwiślański standard mieszkaniowy ustępuje temu panującemu w większości krajów europejskich.


Bartosz Turek, główny analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: