eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Opłaty za mieszkanie: jak wysoko winduje rachunki wywóz śmieci?

Opłaty za mieszkanie: jak wysoko winduje rachunki wywóz śmieci?

2020-11-13 13:33

Opłaty za mieszkanie: jak wysoko winduje rachunki wywóz śmieci?

Polskie śmieci drożeją najszybciej w Europie © Kadmy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na utrzymanie, prowadzenie i inne opłaty za mieszkanie 3-os. rodzina wydaje średnio 967 złotych. To o 55 złotych więcej niż przed rokiem. Wywóz śmieci drożeje najszybciej w Europie. Wyraźnie wyższe są też rachunki za energię elektryczną – wynika z danych GUS.

Przeczytaj także: Złe wieści: opłaty za mieszkanie rosną szybciej niż inflacja i pensje

Mieszkania, a raczej ich utrzymanie, to źródło najszybciej rosnących cen składających się na inflację w Polsce – wynika z najnowszej publikacji GUS. Na ten cel wydawaliśmy w październiku o 7,5% więcej niż przed rokiem. Jest to wzrost ponad dwa razy szybszy niż ogólny poziom inflacji oszacowany przez GUS w tym samym okresie na 3,1%. Wolniej niż utrzymanie mieszkania drożeją nawet dobra i usługi zgrupowane w takich kategoriach jak zdrowie (5,1%), edukacja (5,8%) czy restauracje i hotele (5,1%).

A co to wszystko oznacza w praktyce? A no to, że statystyczna trzyosobowa rodzina na opłaty za mieszkanie (utrzymanie, ogrzewanie czy wyposażenie) wydała w październiku 967 zł – wynika z szacunków HRE Investments. To o 55 złotych więcej niż rok temu.

fot. mat. prasowe

Szacunkowe koszty utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu

Na utrzymanie i prowadzenie domu 3-os. rodzina wydaje średnio 967 złotych.


Polskie śmieci drożeją najszybciej w Europie


Na te podwyżki opłat za mieszkanie składa się wiele elementów. Dane GUS pokazują, że w ciągu ostatniego roku właściwie taniał tylko gaz (o ponad 4%). Z drugiej strony najmniejsze podwyżki urząd zanotował w przypadku środków czystości, mebli, dekoracji, oświetlenia i AGD. Poważniejsze podwyżki (ponad 4-proc.) zobaczyliśmy za to w przypadku rachunków za wodę, kanalizację. Podobnie rosły też stawki czynszu, przy czym tu przede wszystkim chodzi o stawki stosowane przez gminy. Mocno, bo o prawie 8% zdrożały usługi związane z prowadzeniem domu (np. usługi złotych rączek czy sprzątaczek), a rachunki za prąd poszły do góry prawie o 12%.

W tym wszystkim najbardziej szokujące jest to co się dzieje z opłatami za wywóz śmieci. Te w ciągu roku poszły do góry o ponad połowę, a po zapowiedziach niektórych włodarzy miast już wiemy, że to nie koniec podwyżek. Jest to o tyle szokujące, że rodzime wzrosty opłat z wywóz śmieci są najwyższe w Europie – sugerują dane Eurostatu.

fot. mat. prasowe

Utrzymanie i prowadzenie domu - ceny w październiku 2020 r.

Zdecydowanie największe podwyżki objęły wywóz śmieci.


Jak oszacowaliśmy wydatki 3-osobowej rodziny?


Prezentowane przez nas szacunkowe koszty utrzymania opierają się o informacje na temat inflacji publikowanej w cyklu miesięcznym przez GUS. Dzięki temu wiemy jak zmieniają się ceny poszczególnych dóbr i usług związanych z utrzymaniem, wyposażeniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Niezbędnym źródłem danych są jednak też informacje na temat wydatków 3-osobowych gospodarstw domowych. Te niestety publikowane są jedynie raz w roku i przez to konieczne jest dokonywanie okresowych korekt naszych szacunków.

Bartosz Turek, główny analityk

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: