eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Najem mieszkania wciąż bardzo drogi

Najem mieszkania wciąż bardzo drogi

2021-08-21 00:30

Najem mieszkania wciąż bardzo drogi

Najem mieszkania wciąż bardzo drogi © Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W 2021 r. czynsze rosły wolniej od zarobków. Jednak wciąż najem mieszkania jest bardzo drogi. Prawdopodobnie tylko w ośmiu krajach na świecie jest gorzej niż u nas!

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania o połowę droższy niż jego zakup

W ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19 (m.in. przejścia uczelni na tryb zdalny), spadł popyt na mieszkania na wynajem. W efekcie spadły czynsze m.in. w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Jednak w tym roku rynek najmu ożywił się. Świadczą o tym dane GUS dotyczące wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jednym z czynników wpływających na wysokość inflacji są opłaty na rzecz właścicieli, czyli czynsz. Według GUS, w lipcu był on o 4,1% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Za to przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było aż o 8,7% wyższe. Oznacza to, że – przynajmniej statystycznie – dostępność mieszkań na wynajem, czyli relacja czynszów do zarobków, trochę się poprawiła.

fot. mat. prasowe

Jak rósł czynsz i wynagrodzenie?

Według GUS, w lipcu czynsz był o 4,1% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było aż o 8,7% wyższe.


Niestety, wciąż jest bardzo niska. Zauważa to brytyjski portal finansowy Money.co.uk, który przeanalizował czynsze najmu trzypokojowego mieszkania oraz zarobki w ponad 50 krajach na świecie (informacji na ten temat dostarczył portal statystyczny Numbeo).

Według Money.co.uk z największym wydatkiem na wynajem trzypokojowego mieszkania trzeba się liczyć w Hongkongu. Czynsz wynosi tu średnio 2760 funtów, czyli niemal 15 tys. zł! Tę niebotyczną cenę portal tłumaczy tym, że 7,5 mln mieszkańców tego miasta-państwa ściśniętych jest na zaledwie 1,1 tys. km kw. Dla porównania obszar Warszawy to 517 km kw.

Podobnie jest w Singapurze, gdzie czynsz kosztuje średnio 2253 funtów. Grunty pod nowe budynki mieszkalne są tu dosłownie na wagę złota.

Trzecim najdroższym dla najemców krajem na świecie jest… Szwajcaria, która słynie z bardzo wysokich cen nieruchomości. Money.co.uk podaje, że średni miesięczny czynsz za trzypokojowe mieszkanie wynosi ok. 1900 funtów, czyli ponad 10 tys. zł. Taniej niż w Szwajcarii jest m.in. w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), które znalazły się w pierwszej dziesiątce najdroższych dla najemców krajów świata.

A Polska? W zestawieniu zajmuje 32 miejsce ze średnim czynszem w wysokości 674 funtów, czyli ok. 3,6 tys. Zł. Pokrywa się to ze średnią ofert mieszkań trzypokojowych w portalu GetHome.pl. Nieco taniej niż w Polsce jest m.in. u naszych południowych sąsiadów – w Czechach i Słowacji.

fot. mat. prasowe

Średni miesięczny czynsz

Według Money.co.uk z największym wydatkiem na wynajem trzypokojowego mieszkania trzeba się liczyć w Hongkongu.


Co z tego, że pod względem wysokości czynszu Polska wciąż jest jednym z najtańszych krajów na świecie. Problem w tym, że jeśli chodzi o relację czynszu do zarobków nasz kraj jest już w światowej czołówce! – komentuje ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Money.co.uk zwraca uwagę, że w najgorszej sytuacji pod tym względem są najemcy w Azerbejdżanie, gdzie czynsz za trzypokojowe mieszkanie pochłania aż 71,5% ich średnich zarobków.

fot. mat. prasowe

Kraje, w których najemcy przeznaczają najwyższy procent dochodu na czynsz

W najgorszej sytuacji pod tym względem są najemcy w Azerbejdżanie.


Autorzy analizy wskazują, że w naszym kraju, który w rankingu zajął 10 miejsce, czynsz stanowi blisko 52% przeciętnego dochodu. Według tego portalu wynosi on 1303 funty. W przeliczeniu na naszą walutę jest to niespełna 7 tys. zł, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie brutto w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Marek Wielgo, ekspert portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: