eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ile kosztuje mieszkanie do wynajęcia? Rozpiętość cen jest ogromna

Ile kosztuje mieszkanie do wynajęcia? Rozpiętość cen jest ogromna

2021-06-10 10:29

Ile kosztuje mieszkanie do wynajęcia? Rozpiętość cen jest ogromna

Ile kosztuje mieszkanie do wynajęcia? © polsen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ile kosztuje mieszkanie do wynajęcia? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie nie jest możliwe. Wiele zależy bowiem od tego, w jakim miejscu Polski szukamy lokum i jaki ma być jego standard. Porównywarka Rankomat.pl postanowiła sprawdzić, jakie miesięczne koszty może generować wynajem lokum o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Nie jest zaskoczeniem, że najwyższą stawkę proponuje Warszawa - to blisko 6000 tys. zł.

Przeczytaj także: Pandemia słabnie, ceny najmu stabilizują się

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Jak bardzo zróżnicowane są ceny wynajmu mieszkania w największych miastach Polski?
 • Ile kosztują najdroższe mieszkania na wynajem?
 • W których lokalizacjach wynajęcie mieszkania jest najmniejszym obciążeniem dla budżetu?


Dla celów niniejszej analizy eksperci Rankomat.pl posłużyli się danymi pochodzącymi z serwisu ogłoszeniowego gethome.pl. Oto, jakie stawki obowiązywały w Polsce pod koniec maja bieżącego roku.

Najtańsze wynajęcie mieszkania – od 800 zł w Rzeszowie do 1950 zł w Gdyni


 • Najniższy czynsz za mieszkanie 50 m2 w dużym mieście zapłaci najemca w Rzeszowie. To równo 800 zł na miesiąc. Podobną stawkę mają Kielce (880 zł) i Kraków w dzielnicy Zwierzyniec (900 zł) – wynika z zestawienia ofert portalu gethome.pl.
 • Za 1000 zł miesięcznie wynajęcie mieszkania jest możliwe w Poznaniu na Jeżycach, w Toruniu i w Olsztynie.
 • Nieznacznie powyżej tego progu są Bydgoszcz (1100 zł), Częstochowa (1150 zł), Wrocław w dzielnicy Krzyki i Łódź na Bałutach (1200 zł) oraz Sosnowiec (1250 zł).
 • Prawie 1500 zł samego czynszu trzeba zapłacić w Gdańsku w dzielnicy Chełm (1400 zł) i w Katowicach w Zespole Dzielnic Śródmiejskich (również 1400 zł). Minimum 1500 zł to kwoty za wynajem mieszkania oferowane w Warszawie na Białołęce i w Białymstoku.
 • Najwięcej za najtańsze mieszkanie 50 m2 trzeba wydać w Lublinie (1700 zł), w Szczecinie Śródmieściu (1800 zł) i w Gdyni na Redłowie (1950 zł) – podaje serwis gethome.pl.

Niska cena jest często podyktowana gorszą lokalizacją i układem samego mieszkania. Nawet 50-metrowy lokal może składać się z 1 pokoju i stanowić właściwie dużą kawalerkę. W połączeniu z brakiem wyposażenia, wynajmujący jest skłonny zaoferować bardzo atrakcyjną cenę nawet w drogim mieście – komentuje wyniki Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Różnice wynajmu mieszkania 50 m2

Największy wzrost zanotował Lublin, gdzie ceny wynajmu wzrosły średnio o 99 zł.


Ceny maksymalne – od 1200 zł w Olsztynie do 5890 zł w Warszawie


 • Wśród stawek najwyższych trzeba liczyć się z wydatkiem nawet 5890 zł. Taki czynsz za wynajęcie mieszkania dotyczy Warszawy na Starym Mokotowie, jak podaje gethome.pl.
 • W pozostałych miastach to nawet 4500 zł, jak w Krakowie w dzielnicy Zwierzyniec czy 4000 zł w Gdańsku Śródmieściu.
 • 3500 zł to stawka dla Łodzi na Bałutach. Podobnie jest we Wrocławiu i Toruniu (po 3000 zł) za wynajem 50-metrowego mieszkania.
 • Powyżej 2000 zł za miesiąc samego czynszu trzeba zapłacić w Kielcach (2700 zł), Rzeszowie (2500 zł), Lublinie (2350 zł), a także Poznaniu (Stare Miasto) i Katowicach (Zespół Dzielnic Południowych) – po 2300 zł.
 • Najtańsze spośród najdroższych mieszkania na wynajem mają Sosnowiec (1750 zł), Bydgoszcz (1600 zł) i Olsztyn (1200 zł).

fot. mat. prasowe

Najdroższe mieszkania na wynajem

Pierwsze miejsce Warszawy nie jest żadnym zaskoczeniem.


Nieosiągalna dla innych miast cena w Warszawie to z kolei połączenie ścisłego centrum z wysokim standardem wykończenia. Cenę podbijają niestandardowe dodatki, jak basen, sauna i siłownia dostępna wyłącznie do użytku mieszkańców apartamentowca, w którym znajduje się lokal na wynajem za prawie 6000 zł miesięcznie – podsumowuje Michał Ratajczak z rankomat.pl.

Pandemia sprzyja spadkom cen za wynajem mieszkania 50 m2


 • Nawet 200 zł mniej w skali miesiąca płacili wynajmujący 50-metrowe mieszkanie w Warszawie – wynika z porównania raportów Expander i rentier.io średnich cen między początkiem pandemii koronawirusa (II kw. 2020 r.) a końcem tzw. trzeciej fali (I kw. 2021 r.).
 • W najdroższych poza Warszawą miastach również zanotowano spadki. O 150 zł w Krakowie i 142 zł w Gdańsku.
 • Wyraźne różnice w średnich cenach na korzyść najemców były widoczne jeszcze w Katowicach (spadek o 108 zł miesięcznie) i Gdyni (mniej o 100 zł).
 • Z kolei największy wzrost zanotował Lublin, gdzie ceny wynajęcia mieszkania wzrosły średnio o 99 zł – według zestawienia danych Expander i rentier.io za oba kwartały.

fot. mat. prasowe

Najtańsze mieszkania na wynajem

Za 1000 zł miesięcznie można wynająć mieszkanie w Poznaniu na Jeżycach, w Toruniu i w Olsztynie.


Eksperci rankomat.pl przeanalizowali ceny mieszkań na wynajem o powierzchni 50 m2. Dodatkowym kryterium branym pod uwagę było pochodzenie takiej nieruchomości (rynek wtórny), rodzaj opłaty (sam czynsz), a także lokalizacja (duże miasto, niekoniecznie wojewódzkie, w niektórych z nazwami dzielnic). Dane pochodzą z serwisu ogłoszeniowego gethome.pl na dzień 27.05.2021 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Ile kosztuje mieszkanie do wynajęcia? Rozpiętość cen jest ogromna

  Cyriak161 / 2021-06-28 15:16:31

  Wynajmowaliśmy mieszkanie zaraz po studiach, nie dość, że było drogo to jeszcze właściciel nie pozwolił wstawić własnych mebli i się męczyliśmy z meblościanką z prl. Jak dostaliśmy umowy o pracę, udało się dostać kredyt i kupić własne m2 na osiedlu pod dębami na Płochocińskiej. Koszty porównywalne, a zero strachu czy nam przedłużą umowę. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: