eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek najmu w Warszawie i Krakowie nie może się podnieść

Rynek najmu w Warszawie i Krakowie nie może się podnieść

2021-06-29 13:54

Rynek najmu w Warszawie i Krakowie nie może się podnieść

W Krakowie wciąż dużo taniej niż przed pandemią © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że następuje stopniowa poprawa na rynku najmu. Nie dotyczy to Warszawy i Krakowa, które nie mogą się podnieść po upadku. W Krakowie przeciętny koszt najmu spadł w maju do 39 zł za m2 i jest aż o 12% tańszy niż przed pandemią.

Przeczytaj także: Ile kosztuje mieszkanie do wynajęcia? Rozpiętość cen jest ogromna

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile kosztował najem mieszkania w maju 2021?
  • Jaki był koszt najmu w maju 2021>
  • Czy własne mieszkanie bardziej się opłaca niż najem?


Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że od początku roku stawki najmu wzrosły w 11 z 13 miast. Najbardziej - w Gdyni (+10%), Łodzi (8%) i Lublinie (7%). Powodem takiego stanu rzeczy jest powrót najemców oraz wycofywanie lokali z najmu długoterminowego przed sezonem letnim. Na części rynków wzrosty stymuluje pojawienie się ofert najmu nowych mieszkań oraz takich, które w ostatnim czasie zostały gruntownie odświeżone. Są one oczywiście droższe i wpływają na wzrost przeciętnych stawek. Na uwagę zasługuje tu Łódź i Lublin, gdzie koszty najmu są już zdecydowanie wyższe niż przed pandemią - odpowiednio o 9% i 5%.

W Warszawie i Krakowie wciąż dużo taniej niż przed pandemią


Po upadku nie może się natomiast podnieść Kraków i Warszawa. W tym pierwszym, po spadkach na początku pandemii, od października 2020 r. obserwowaliśmy stabilizację na poziomie 40 zł za m2. W maju 2021 r. niespodziewanie odnotowaliśmy kolejny spadek do 39 zł za m2. W rezultacie najem jest tam aż o 12% tańszy niż przed pandemią. Podobnie wygląda sytuacja w Warszawie, gdzie przeciętny koszt wynosi 52 za m2, czyli w porównaniu z lutym 2020 r. jest tam aż o 11% taniej. W tych miastach sytuacja jeszcze nie wraca do normy ponieważ na tych rynkach w ostatnich latach pojawiła się ogromna liczba mieszkań na wynajem. Występuje tam więc duża nadwyżka podaży na popytem. Do jej eliminacji potrzebny jest powrót studentów oraz zagranicznych turystów.

fot. mat. prasowe

Koszty najmu w maju 2021 r.

Najem w Krakowie jest aż o 12% tańszy niż przed pandemią.


W Łodzi i Katowicach szczególnie warto przenieść się do własnego mieszkania


Na koniec przyjrzyjmy się opłacalności najmu mieszkania w porównaniu do zakupu podobnego lokalu z pomocą kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, że w ostatnich miesiącach rosły nie tylko stawki najmu, ale również ceny mieszkań. Kredyty hipoteczne wciąż są jednak bardzo tanie, dzięki czemu aż w 12 z 13 badanych przez nas miast bardziej opłaca się zakup. Rekordzistami są tu Łódź i Katowice, gdzie roczny koszt najmu jest odpowiednio o 4 645 zł i 4 371 zł wyższy niż suma rat kredytu za taki okres. Wśród miast, które badaliśmy, tylko w Krakowie najem jest tańszym rozwiązaniem od zakupu mieszkania na własność. Roczna suma rat jest tam o 1 993 zł wyższa niż koszt najmu.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów najmu i raty kredytu

Tylko w Krakowie najem jest tańszym rozwiązaniem od zakupu mieszkania na własność.


Warto jednak dodać, że zakup wymaga posiadania przynajmniej 10% wkładu własnego. Poza tym nigdy nie wiadomo kiedy i jak szybko będą rosły stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów, ani jak w przyszłości będą się zmieniały koszty najmu. Decyzję – kupić czy wynająć – zwykle podejmuje się więc raczej pod kątem tego czy ktoś posiada oszczędności pokrywające wkład własny, zdolność kredytową i czy chce wiązać się z danym mieszkaniem. Jeśli tak, to zwykle dokonuje zakupu, a jeśli nie, to staje się najemcą.

Jak to policzyliśmy
Wyliczenia sporządzono na podstawie 14 184 ogłoszeń najmu oraz 31 957 ogłoszeń sprzedaży mieszkań (unikalnych, czyli z pominięciem duplikatów). Publikujemy wyniki tylko, gdy liczba ogłoszeń jest nie mniejsza niż 100. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych z okresu od 01 V do 31 V 2021 r. Od kwietnia 2021 r. grupę analizowanych miast rozszerzyliśmy o Rzeszów.Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: