eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Gdzie najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce?

Gdzie najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce?

2022-02-25 08:39

Gdzie najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce?

W Kołobrzegu najlepsze warunki mieszkaniowe © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali nowe wydanie rankingu. Jak się okazuje warunki mieszkaniowe poprawiają się nie tylko w miastach będących liderami. 10 pierwszych miejsc rankingu nie zmieniło się: Kołobrzeg, Wrocław, Sopot, Warszawa, Zakopane, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Poznań i Łódź.

Przeczytaj także: Jakie warunki mieszkaniowe w Polsce na tle krajów UE?

Wstępne wyniki najnowszego Spisu Powszechnego potwierdzają, że warunki mieszkaniowe Polaków przez ostatnie lata mocno się zmieniły. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 r. liczba mieszkań (lokali i domów) była o 12,6% większa niż 10 lat wcześniej.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się dostępnym informacjom GUS, opublikowanym w październiku 2021 r. (stan na koniec 2020 r.) i przygotować kolejny ranking warunków mieszkaniowych na terenie miast liczących co najmniej 20 000 mieszkańców. Ta analiza pokazuje, że nawet w pandemicznym 2020 r. warunki mieszkaniowe w wielu miastach statystycznie się poprawiły.

Zasady rankingu identyczne jak w poprzednich latach


Kolejne Rankingi Warunków Mieszkaniowych portalu RynekPierwotny.pl są porównywalne ze względu na jednakowy sposób oceny badanych miast. Tak samo jak w poprzednich latach, eksperci uwzględnili liczbę mieszkań (lokali i domów) na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową lokali w przeliczeniu na jedną osobę. Następnie obliczono medianowe wartości tych wskaźników dla 217 miast. Wyniki cząstkowe dla każdej miejscowości eksperci RynekPierwotny.pl ustalili następująco:
  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Następnie cząstkowe wyniki dotyczące liczby mieszkań na 1000 osób i metrażu na osobę zostały zsumowane oraz uszeregowane w kolejności malejącej. Wyższy wynik końcowy sygnalizujący większe, pozytywne odchylenie od przeciętnych wartości, skutkował zajęciem przez dane miasto lepszego miejsca rankingowego.

W ciągu roku czołówka rankingu nie uległa zmianie


Po porównaniu najnowszego rankingu z klasyfikacją dotyczącą końca 2019 r. można zauważyć, że o jedno zmniejszyła się liczba badanych miast o ludności większej niż 20 000. W kolejnych latach można się spodziewać podobnych zmian. Jako pozytywną różnicę względem końca 2019 r. należy postrzegać wzrost medianowej liczby mieszkań na 1000 osób w analizowanych miastach (z 405 do 413). W ciągu roku wzrósł też przeciętny metraż na mieszkańca porównywanych ośrodków miejskich (zmiana z 26,4 mkw. do 26,9 mkw.).

fot. mat. prasowe

Warunki mieszkaniowe w 217 miastach

Względem poprzedniego rankingu nie dostrzegamy natomiast zmiany kolejności miast zajmujących pierwsze dziesięć pozycji (w tym Kołobrzegu, Wrocławia, Sopotu, Warszawy, Poznania i Łodzi).


Względem poprzedniego rankingu nie dostrzegamy natomiast zmiany kolejności miast zajmujących pierwsze dziesięć pozycji (w tym Kołobrzegu, Wrocławia, Sopotu, Warszawy, Poznania i Łodzi). Jeżeli chodzi o niewymienione wcześniej miasta liczące ponad 300 000 mieszkańców, to swoje miejsca utrzymał Kraków (11 pozycja), Gdańsk (13) i Lublin (29). Awans był widoczny w przypadku Szczecina (+1 pozycja, 20 miejsce) oraz Bydgoszczy (+2 pozycje, 88 miejsce).

fot. mat. prasowe

Liczba mieszkań na 1000 mieszkańców

Większa dynamika jest dostrzegalna po przeanalizowaniu miast, które cechowały się najgorszą relacją liczby mieszkań i ludności oraz niewielkim metrażem w przeliczeniu na 1 osobę.


Na końcu klasyfikacji nieco większy ruch


Większa dynamika jest dostrzegalna po przeanalizowaniu miast, które cechowały się najgorszą relacją liczby mieszkań i ludności oraz niewielkim metrażem w przeliczeniu na 1 osobę. W tej grupie zdarzały się zmiany np. o 4 - 5 pozycji rankingowych. Dzięki budynkom ukończonym w 2020 roku, niektóre miasta z ostatniej pięćdziesiątki poprzedniego rankingu poprawiły swoją pozycję. W tym kontekście warto pamiętać, że Ranking Warunków Mieszkaniowych oprócz aktywności deweloperów, uwzględnia również domy wybudowane przez osoby prywatne oraz działalność inwestycyjną gmin, TBS-ów i spółdzielni.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Gdzie najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce?

    majawerka / 2022-03-05 16:52:34

    Myślę że mieszkanie na osiedlu Apartamenty Karolinki w Katowicach każdemu przypadnie do gustu, jest tu doskonała komunikacja z innymi miastami aglomeracji i wszystko co potrzebne w pobliżu czyli szkoły, przedszkola i sklepy odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: