eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Co to jest CEEB i jak uniknąć kary za brak deklaracji?

Co to jest CEEB i jak uniknąć kary za brak deklaracji?

2022-06-04 00:40

Co to jest CEEB i jak uniknąć kary za brak deklaracji?

Co to jest CEEB? © fot. mat. prasowe

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ewidencja, w której gromadzone są kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem tej ewidencji jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".

Przeczytaj także: Jak dokonać zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

W ewidencji znajdą się informacje dotyczące naszych domów, lokali usługowych i budynków publicznych. W sumie zgromadzone informacje będą dotyczyły ok. 5-6 mln budynków. Dzięki temu powstanie „mapa” emisyjności budynków na terenie całego kraju. Ewidencja ma także uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów.
Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 r. segment pomp ciepła wzrósł o ponad 80%. W ten sposób Polska dołączyła do europejskiej czołówki w liczbie sprzedanych pomp ciepła, wyprzedzając m.in. Wielką Brytanię. To najlepszy dowód na to, że pompy ciepła stają coraz częściej wybieranym źródłem ogrzewania i że zaufanie do tego produktu ciągle wzrasta. To także dobry znak dla środowiska – w końcu pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym i jednocześnie bezemisyjnym źródłem ciepła. - mówi Adam Krajewski z Vosti.

CEEB to właśnie narzędzie, które ma wspierać pracę organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej.

Kto musi złożyć deklarację w CEEB?


Złożenie deklaracji z informacją o źródle ciepła i spalania paliw jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości. W przypadku mieszkania w bloku nie trzeba składać deklaracji samodzielnie, wspólne źródło ciepła zgłosi zarządca.

fot. mat. prasowe

Co to jest CEEB?

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ewidencja, w której gromadzone są kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków.


Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić do CEEB?


Obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków podlega m.in.:
 • pompa ciepła
 • sieć ciepłownicza
 • kocioł grzewczy na paliwa stałe
 • piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno),
 • kominek na paliwo stałe
 • kocioł olejowy
 • gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy
 • kominek gazowy
 • grzejnik gazowy
 • trzony kuchenne
 • piecokuchnie
 • kuchnia węglowa

UWAGA! Do CEEB nie trzeba zgłaszać instalacji fotowoltaicznej.

Jak złożyć deklarację w CEEB?


Deklarację można złożyć na dwa sposoby:
 • ONLINE – Wystarczy wejść na stronę https://ceeb.gov.pl/, gdzie jest już aktywny formularz. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego wystarczy wypełnić arkusz, w którym trzeba wpisać adres nieruchomości, dane kontaktowe do właściciela oraz zaznaczyć odpowiednie źródło ciepła. Po zatwierdzeniu i wysłaniu formularza, trafi on bezpośrednio do centralnej ewidencji.
 • OSOBIŚCIE – papierową deklaracja, można pobrać ze strony https://ceeb.gov.pl/. Po wypełnieniu trzeba ją zanieść lub wysłać pocztą do urzędu gminy.

Do kiedy trzeba dokonać zgłoszenia do CEEB?


Czas, jaki został przewidziany na zgłoszenie urządzeń do ogrzewania budynków, to:
 • dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r.
 • dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Warto o tym pamiętać – za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia grożą kary grzywny do 5 tys. zł.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: