eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania na wynajem: więcej ofert i wysokie ceny

Mieszkania na wynajem: więcej ofert i wysokie ceny

2023-03-31 00:13

Mieszkania na wynajem: więcej ofert i wysokie ceny

Rośnie oferta mieszkań na wynajem ©  Photocreo Bednarek - Fotolia.com

Rosyjska agresja na Ukrainę odcisnęła swoje piętno na rodzimym rynku nieruchomości, co minionej wiosny zaowocowało wyraźnym spadkiem podaży mieszkań na wynajem. Z najnowszych doniesień wynika, że obecnie sytuacja zdaje się normować. W lutym br. ilość lokali oferowanych na wynajem była o 8 proc. wyższa aniżeli przed rokiem. Największe wzrosty odnotowano w Poznaniu (+20 proc.). Eksperci podkreślają jednak, że do powrotu rynku najemcy jeszcze nam daleko.

Przeczytaj także: Polskie mieszkania na wynajem przeludnione

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Gdzie w Polsce pojawiło się najwięcej nowych ofert mieszkań na wynajem?
  • W którym mieście było najdrożej?
  • Jakich mieszkań na wynajem szukali Polacy?
W ostatnim dniu lutego br. liczba dostępnych ofert w serwisie Otodom była o 6% wyższa od tego samego dnia rok wcześniej. W jednym miesiącu pojawiło się w całym kraju prawie 15 tys. nowych ogłoszeń, a ponad 3,7 tys. zostało reaktywowanych - wynika z najnowszego “Raportu z rynku najmu” wydanego przez Otodom.

Gdzie w Polsce pojawiło się najwięcej nowych ofert mieszkań na wynajem?


Poza Poznaniem największy przyrost ofert mieszkań na wynajem na koniec lutego zanotowano we Wrocławiu, Krakowie i Łodzi (odpowiednio o 14%, 13 i 13%). W pozostałych miastach wzrost oferty mieszkań na wynajem w ujęciu miesięcznym wyniósł od 5-6% w Szczecinie i Warszawie do 13,5% w Krakowie. Ciekawie na tym tle wygląda podaż mieszkań na wynajem w Trójmieście. Na koniec lutego była o 5,8% niższa niż na koniec stycznia, za co odpowiada aż 12% spadek liczby ogłoszeń uruchomionych w lutym dla tego miasta.

fot. Photocreo Bednarek - Fotolia.com

Rośnie oferta mieszkań na wynajem

Wzrost nowej oferty nie przekłada się natomiast na spadki cen, co zdaniem ekspertki może być jednym z powodów wysokiej aktywności poszukujących.


Oferta na rynku najmu powoli się odbudowuje, ale to, że ogłoszeń jest więcej nie oznacza, że wynająć mieszkanie będzie łatwiej. Wciąż odnotowujemy duże zainteresowanie tą kategorią w naszym serwisie. Wprawdzie nie jest to już tak wysoki poziom jak tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy liczba wyszukiwań podwoiła się miesiąc do miesiąca. W lutym tego roku był on jednak wciąż o 30% wyższy niż przed rokiem, a w największych miastach nawet o 40-50% - komentuje Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom.

Wzrost nowej oferty nie przekłada się natomiast na spadki cen, co zdaniem ekspertki może być jednym z powodów wysokiej aktywności poszukujących.
Wysoki poziom czynszów zmusza najemców do polowania na okazje, albo do przeniesienia zainteresowania na obrzeża największych miast. Widać to m.in. we wzroście wyszukiwań w miejscowościach okalających. Oferty najatrakcyjniejsze cenowo wciąż znikają błyskawicznie. - dodaje Ewa Tęczak.

W którym mieście wynajem mieszkania kosztuje najwięcej?


Zestawienie aktualnych stawek z tymi z lutego w 2022 r. pokazuje, że mieszkania na wynajem podrożały w każdym z miast analizowanych w raporcie Otodom. Najmniejszy wzrost zanotowano w Bydgoszczy, Lublinie i Szczecinie. Najmocniej najem podrożał w Rzeszowie (o prawie 41%).

Niewiele mniej czynsze wzrosły w Krakowie i Opolu (o około 38%). W Warszawie zmiana roczna wyniosła “zaledwie” 24%, ale przy średnich stawkach ofertowych zdecydowanie wyższych niż w innych miastach, wzrost ten dał się najemcom stolicy odczuć bardzo dotkliwie. Przeciętna stawka za mieszkania na wynajem w Warszawie wynosiła w lutym blisko 5000 zł.

Jakich mieszkań na wynajem szukali Polacy?


Czy wzrost cen zmienia preferencje najemców? W lutym 2023 r. Polacy niezmiennie najczęściej szukali mieszkań 2-pokojowych o powierzchni co najmniej 40 mkw. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł udział wyszukiwań mieszkań 3-pokojowych z minimalnym metrażem 50 mkw. Spadł natomiast odsetek wyszukiwań mieszkań największych, 6-pokojowych.

W poszczególnych miastach występują oczywiście różnice w udziale lokali różnej wielkości, jednak najpopularniejszym wyborem jest wszędzie mieszkanie 2-pokojowe. Różnice zauważyć można natomiast w deklarowanej wysokości czynszu, który najemcy są gotowi zapłacić. W Łodzi największa grupa wyszukujących za dwupokojowe mieszkanie była gotowa zapłacić maksymalnie 2000 zł. W Poznaniu, Szczecinie i Trójmieście najczęściej wyszukiwano dwójki z czynszem do 2500 zł, a w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu do 3000 zł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Mieszkania na wynajem: więcej ofert i wysokie ceny

    nikka22 / 2023-04-12 09:02:12

    Na Śląsku, w Katowicach można śmiało zainwestować, budują tam kompleksowe osiedle Atal Sky +, to lokalizacja blisko Spodka a więc idealna i zamysł osiedla też bardzo ciekawy bo będą tam nie tylko mieszkania ale też apartamenty inwestycyjne i lokale usługowe odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: