eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny nowych mieszkań mogą gwałtownie wzrosnąć

Ceny nowych mieszkań mogą gwałtownie wzrosnąć

2023-08-14 10:01

Ceny nowych mieszkań mogą gwałtownie wzrosnąć

Istnieje ryzyko istotnego wzrostu cen mieszkań? © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nie dość, że ceny nowych mieszkań nie należą do najniższych, to jeszcze pojawiają się sygnały, że dość prawdopodobnym scenariuszem jest ich kolejny i gwałtowny wzrost. Eksperci portalu GetHome.pl przyjrzeli się, w których lokalizacjach popyt znacznie wyprzedza podaż mieszkań od deweloperów i jaki wywiera to wpływ na ceny metra kwadratowego.

Przeczytaj także: W 8 miastach ceny mieszkań pobiły rekordy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W których miastach ceny nowych mieszkań rosną najznaczniej?
  • Jakie czynniki decydują o podwyżkach cen nieruchomości?
  • Jak przedstawia się struktura cenowa mieszkań sprzedawanych przez deweloperów?

W tym roku średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań najbardziej wzrosła w ofercie krakowskich, trójmiejskich i warszawskich deweloperów. I najpewniej to nie jest przypadek – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

fot. mat. prasowe

Średnia cena mieszkań w ofercie deweloperów

Od grudnia ceny wzrosły we wszystkich badanych lokalizacjach


W tych trzech metropoliach deweloperzy sprzedali znacznie więcej mieszkań niż ich wprowadzili na rynek. Na przykład w Warszawie w okresie siedmiu miesięcy pojawiło się na nim niespełna 6,3 tys. nowych lokali. Natomiast na blisko 12,5 tys. znaleźli się chętni. W efekcie dramatycznie uszczuplona została oferta firm deweloperskich.

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Krakowie było w niej pod koniec lipca aż o 36% mniej mieszkań niż jeszcze siedem miesięcy wcześniej. W stolicy oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 29%, a w Trójmieście – o 23%.

fot. mat. prasowe

Mieszkania w ofercie deweloperów na koniec miesiąca

W Warszawie oferta skurczyła się o blisko 30%


Z sytuacją niewystarczającej podaży mieszkań mieliśmy do czynienia zaledwie dwa lata temu. Rok 2021 najpewniej przez wielu zostanie zapamiętany jako okres wręcz szalejących cen – zauważa Marek Wielgo.

I przypomina, że w stolicy oferta mieszkaniowa zmniejszyła się wówczas w ciągu sześciu miesięcy aż jedną czwartą. Wprawdzie deweloperzy zaczęli ją później uzupełniać, ale i tak w całym 2021 r. średnia cena metra kwadratowego poszła w górę o 14%. Podobna podwyżka miała miejsce w Krakowie i Wrocławiu, zaś w Trójmieście wyniosła 18%.

Obawy, że w tym roku historia może się powtórzyć nie są bezpodstawne. W lipcu w bankach zaczęła się ustawiać kolejka chętnych po tzw. bezpieczny kredyt z budżetową dopłatą. Z takiego preferencyjnego kredytu mogą skorzystać nawet ci, którzy nie mają wkładu własnego. Zagwarantuje im go bowiem państwo.

Ekspert portalu GetHome.pl przyznaje, że na ryzyko podwyżek wskazują też statystyki budowlane GUS oraz dane popytowo-podażowe z BIG DATA RynekPierwotny.pl. W Łodzi, Poznaniu czy Katowicach wydaje się ono na razie niewielkie, bo deweloperzy dysponują zapasem mieszkań, na które uzyskali pozwolenia na budowę, ale jeszcze jej nie zaczęli. Jednak w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu aktywność inwestycyjna firm deweloperskich jest w tym roku zbyt mała w stosunku do popytu. Jeśli wzrośnie tam jeszcze bardziej, to zapas mieszkań w pozwoleniach na budowę uzyskanych także w poprzednich latach szybko się wyczerpie.

Z punktu widzenia kupujących zagrożenie znacznie lepiej obrazuje struktura cen mieszkań w ofercie firm deweloperskich. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że nie dość, że jest ich mniej, to w ofercie zmniejszyła się liczba takich, które można kupić za cenę nie przekraczającą 9 tys. zł za m kw. Ba, w Warszawie i Krakowie skurczyła się też w tym roku pula mieszkań z ceną poniżej 12 tys. zł za metr. We wszystkich metropoliach wzrósł natomiast udział lokali droższych. Nie jest to tylko efektem podnoszenia cen przez deweloperów. Pamiętajmy, że równocześnie wyprzedają się najtańsze mieszkania. Tego rodzaju zjawisko najbardziej widoczne jest w tym roku właśnie w Krakowie, Warszawie i Trójmieście.

fot. mat. prasowe

Struktura cenowa mieszkań w ofercie deweloperów

We wszystkich metropoliach wzrósł udział lokali droższych


W najbliższych miesiącach deweloperzy działający w największych miastach powinni zwiększyć podaż mieszkań dostępnych dla nabywców kredytowych. Mogłoby to wyhamować wzrost średniej ceny metra kwadratowego. W lipcu taka sytuacja miała miejsce w Warszawie i Łodzi. Średnia cena metra kwadratowego była tam o 1% niższa niż w czerwcu. W stolicy nie wzrosła ona także w czerwcu, bo sporo niższe były ceny mieszkań wprowadzonych przez deweloperów do sprzedaży.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Ceny nowych mieszkań mogą gwałtownie wzrosnąć

    Cyriak161 / 2023-08-15 20:58:19

    Rosną cały czas, dlatego ja tam się cieszę, że dłużej nie zwlekałem i kupiłem m2 od fabryki domów w stolicy. Za jakiś czas to mieszkanie będzie warte dużo więcej, czyli dobra inwestycja na przyszłość. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Ceny nowych mieszkań mogą gwałtownie wzrosnąć

    majawerka / 2023-08-21 12:30:00

    Warto moim zdaniem zdecydować się teraz na zakup mieszkania na osiedlu zakątek harmonia na warszawskiej białołęce, to popularna dzielnica gdzie dużo osiedli teraz powstaje, ceny są tam jak na stolice atrakcyjne odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: