eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Energia odnawialna w domu

Energia odnawialna w domu

2010-05-01 00:15

Przeczytaj także: Nadchodzi boom na domowe mikroelektrownie? Sejm przyjął ustawę o OZE


Woda i młyn

Eksperci wskazują, iż energia wodna to obecnie forma pozyskiwania energii wzbudzająca większe niż dotąd zainteresowanie. Oczywistym jest, że budowa młynów (bo o nie tutaj chodzi) jest możliwa tylko na niektórych ciekach wodnych. Dobrze zbudowana elektrownia wodna może służyć latami, a woda, mówiąc dokładniej, rzeka nie jest aż tak nieprzewidywalna jak zachmurzenie czy siła wiatru. Jednak i tutaj należy liczyć się z kosztami zakupu turbin, generatora, słowem całego osprzętu. No i nie należy zapominać o konieczności lokalizacji w pobliżu rzeki.

Budownictwo energooszczędne

ARCHETON podaje, iż pomimo wszelkich niedogodności, jakie pojawiają się wraz z realizacją idei zasilania domów w alternatywne źródła energii, ich znaczenie dla przyszłości budownictwa okazuje się z każdym rokiem coraz większe. Wyrazem tego jest realizacja wartego 6 mln złotych projektu „Zwiększenie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł energii w budownictwie”, dokonywana przez konsorcjum naukowo-przemysłowe Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Technik Innowacyjnych Emag oraz Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. W jego ramach naukowcy przede wszystkim będą badać jakie odnawialne technologie nadają się do szerokiego zastosowania w budownictwie, jaki może być potencjalny koszt wdrożenia takich technologii oraz czy w ogóle jest możliwym zastosowanie konkretnych rozwiązań. Warto wspomnieć, że na terenie Parku Naukowo-Technologicznego, znajdującego się w Katowicach, oddano do użytku Budynek Energooszczędny, zużywający znacznie mniej energii niż standardowe biurowce. Jest to jeden z pierwszych obiektów tego typu w Polsce. Podobne właściwości ma mieć Energooszczędny Hotel Inteligent, będący elementem centrum energii odnawialnej, którego projekt zostanie najprawdopodobniej zrealizowany w 2013 roku pod Warszawą.

- Podobnych obiektów w Polsce jest jak na lekarstwo. Miejmy nadzieję, że powstanie ich więcej i że w ogóle alternatywne źródła energii staną się poważnym konkurentem dla konwencjonalnych sposobów zasilania nieruchomości, tym bardziej, że ta kwestia leży również w obszarze troski Unii Europejskiej, która na lata 2007-2013 jako priorytet wskazała zwiększenie efektywności energetycznej przy wykorzystaniu innych niż tradycyjne źródeł energii – dodaje Anna Macina, specjalista ds. marketingu firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: