eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › EURO 2012 a rynek nieruchomości

EURO 2012 a rynek nieruchomości

2011-06-09 13:25

Przeczytaj także: Ceny mieszkań mocno rozwarstwione


Stołeczny stadion nie jest jednak jedynym „piłkarskim” placem budowy. Na przykład trwają też prace nad odcinkiem autostrady A2 (Stryków – Konotopa). – Obserwujemy tam znacznie większe zainteresowanie terenami w pobliżu węzłów dróg szybkiego ruchu. W ich okolicy o kilkadziesiąt procent wzrosła wartość terenów przeznaczonych pod działalność usługową. – mówi Przemysław Pączek, doradca Home Broker z Warszawy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zyskali na budowie dróg. – Nieruchomości mieszkaniowe w bezpośredniej bliskości tras szybkiego ruchu (z wyłączeniem węzłów), na przykład w okolicy trasy S8 przez Bemowo, straciły na wartości od kilku do nawet kilkunastu procent – tłumaczy Przemysław Pączek.

Kolejnym przykładem pozytywnych zmian może być także trasa Puławska BIS. – Ułatwi ona dojazd na lotnisko i wpłynęła na wzrost cen domów na Dawidach Bankowych – zauważa Kamil Brzeziński, doradca Home Broker z Warszawy. W większości przypadków to właśnie inwestycje pośrednio związane z EURO 2012 zmieniają oblicze lokalnych rynków nieruchomości. - Impreza sama w sobie, poza chwilowym wzrostem zapotrzebowania na hotele, nie powoduje znacznych zmian popytu lub podaży na mieszkania. EURO jest jednak katalizatorem zmian infrastrukturalnych, które miałyby miejsce, ale w wolniejszym tempie. – pointuje Przemysław Pączek.

Wrocław mistrzowskim placem budowy

Duży wpływ na rynek nieruchomości ma organizacja EURO we Wrocławiu. - Na terenie Maślic i Stabłowic powstaje stadion, drogi i przyspieszona linia tramwajowa – „Tramwaj Plus” – która łączy południe Wrocławia ze stadionem. – wylicza Tomasz Gutowski, doradca Home Broker z Wrocławia. – W związku z rozwojem infrastruktury w okolicy powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych takich firm jak: Salwirak, Elasbud, Murapol, Gant i Profit Development – dodaje Tomasz Gutowski. Dynamiczny rozwój okolicy powoduje, że ceny oferowanych tam mieszkań są przystępne. – Lokale oferowane są już w cenach od 5 tys. zł za metr, co należy łączyć z dużą podażą w okolicy – tłumaczy Katarzyna Poręba, doradca Home Broker z Wrocławia.

Na piłce zyskają okolice

Wychodząc jednak poza obręb Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia trzeba zauważyć, że rozwój infrastruktury drogowej nie pozostaje bez wpływu na rynki nieruchomości poza obszarami tych miast. Łatwiejszy dojazd do miejscowości posiadających walory turystyczne bez wątpienia przełoży się także w nich na wzrost popytu. – Przykładem mogą być miasta niedaleko budowanej autostrady z Warszawy do Gdańska, gdzie można spodziewać się wzrostów cen – prognozuje Katarzyna Miazga, doradca Home Broker z Warszawy. Poprawa infrastruktury wzmaga też popyt na nieruchomości na Roztoczu. – Łączyć to należy z polepszeniem jakości dróg wiodących na przykład z Lublina na Ukrainę – dodaje Danuta Bukała, doradca Home Broker z Warszawy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: