eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Użytkowanie wieczyste a prawo własności

Użytkowanie wieczyste a prawo własności

2012-04-06 12:46

Przeczytaj także: Przekształć użytkowanie wieczyste w prawo własności


Nowelizacja omawianej ustawy z 2007 r. rozszerzyła zakres przedmiotowy nieruchomości podlegających przekształceniu, bez względu na ich przeznaczenie o te, na których prawo użytkowania wieczystego ustanowione było w związku z wywłaszczeniem. Po pierwsze, gdy użytkowanie wieczyste zostało przyznane jako forma rekompensaty w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej. Chodzi tu nie tylko o przejęcie w formie aktu władczego czy z mocy prawa, ale i w konsekwencji umowy cywilnoprawnej.

Zwykle bowiem umowy takie zawierane były pod groźbą wywłaszczenia. Drugą kategorię uprawnionych stanowią tzw. grunty warszawskie, czyli grunty, które na mocy art. 7 dekretu z 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy z dniem wejścia w życie dekretu przeszły na własność gminy m.st. Warszawy. Dotychczasowi właściciele mogli w terminie 6 miesięcy od tego zdarzenia zgłosić wniosek o przyznanie na tych gruntach prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za opłatą symboliczną, które to prawa uległy później przekształceniu w użytkowanie wieczyste.

Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego mogą wystąpić osoby fizyczne, będące użytkownikami wieczystymi wyżej opisanych kategorii nieruchomości. Osoby prawne mogą przekształcić swoje prawo jedynie, jeśli są właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego oraz spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży. Z żądaniem mogą wystąpić także następcy prawni wyżej wymienionych osób.

Data ustanowienia użytkowania wieczystego i termin złożenia wniosku

Możliwość przekształcenia dotyczy tylko tych użytkowników wieczystych, których prawo istniało w dniu wejścia w życie ustawy, to znaczy w dniu 13 października 2005 roku.

Obejmuje to wszystkie kategorie gruntów oraz wszystkie uprawnione podmioty, z wyjątkiem użytkowników wieczystych tzw. gruntów warszawskich oraz nieruchomości wspólnych obejmujących prawo użytkowania wieczystego, w których udział mają właściciele lokali. Ci mogą przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości również, gdy prawo użytkowania wieczystego lub udział w tym prawie uzyskały po dniu wejścia w życie ustawy. W pierwszym wypadku chodzi raczej o sytuacje, gdy prawo użytkowania wieczystego istniało już w dniu wejścia w życie ustawy, czyli choć jeden lokal został wyodrębniony. Możliwość przekształcenia po 13 października 2005 r. odnosi się jedynie do kolejnych lokali, sukcesywnie wyodrębnianych z nieruchomości macierzystej.

Ostatecznym terminem na składanie wniosków o przekształcenie jest 31 grudnia 2012 r.

Julia Kościuk

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: