eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Umowy deweloperskie na nowych zasadach

Umowy deweloperskie na nowych zasadach

2012-04-30 11:29

Przeczytaj także: Umowa deweloperska: nowa ustawa cz. II


Prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej

Wstrzymaliśmy się z żoną z decyzją o zakupie nowego mieszkania do czasu wejścia w życie przepisów regulujących umowę deweloperską, gdyż chcemy bezpiecznie lokować pieniądze. Wśród ubiegłorocznych ofert w naszym mieście brakowało takiej z rachunkiem powierniczym, co teraz będzie zapewne standardem. Czy od umowy zawartej na nowych zasadach będzie można odstąpić?

Przepisy, które weszły w życie 29 kwietnia br., przewidują kilka sytuacji, w których nabywca będzie mógł odstąpić od umowy deweloperskiej w okresie pierwszych 30 dni od jej zawarcia. Wystarczy, że kontrakt nie będzie zawierał jednego z koniecznych elementów albo gdy informacje te nie będą zgodne z prospektem informacyjnym. Już samo niedoręczenie prospektu, a także jego niekompletność (w stosunku do wzoru) czy niezgodność ze stanem faktycznym lub prawnym wystarczy do rezygnacji klienta z mieszkania.

Nabywca będzie mógł odstąpić od umowy również w razie niedochowania przez dewelopera terminu przeniesienia prawa własności lokalu/domu. Skorzystanie z takiego uprawnienia w tym wypadku jest jednak uzależnione od wcześniejszego wyznaczenia deweloperowi 120-dniowego terminu na przeniesienie prawa własności i jego bezskutecznego upływu. Nabywca zachowuje również roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.

W przypadku skorzystania przez nabywcę z prawa odstąpienia, o którym mowa, nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że nabywcy wolno odstąpić od umowy deweloperskiej za zapłatą oznaczonej sumy. Wówczas umowa uważana jest za niezawartą, a nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy.

Należy też pamiętać, że jeżeli na podstawie umowy deweloperskiej został złożony wniosek o wpis roszczenia do księgi wieczystej, to skuteczność oświadczenia woli nabywcy o odstąpieniu zależy także od tego, czy zawiera zgodę na wykreślenie tego roszczenia wyrażoną w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 16.09.2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. nr 232, poz. 1377)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: