eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości mieszkaniowych I kw. 2012

Rynek nieruchomości mieszkaniowych I kw. 2012

2012-07-09 12:29

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych IV kw. 2011


Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych nie zmieniała się znacząco. Przyrost powierzchni biurowej w Warszawie w I kw. 2012 r. wyniósł 50 tys. m kw. Zgodnie z oczekiwaniami Jones Lang LaSalle w Warszawie w całym 2012 r. oddane zostanie 250 tys. m kw. powierzchni biurowej. Stopa pustostanów pozostaje stabilna. Jak podaje raport Cushman & Wakefield , dla pewnej części budowanej powierzchni biurowej w Warszawie zostały już podpisane wstępne umowy najmu. Jednocześnie analitycy podkreślają, że duża część budowanej powierzchni jest spekulacyjna, to znaczy nie jest zabezpieczona umowami najmu. Wobec spowolnionej aktywności gospodarczej, czyli ograniczonego wzrostu popytu, może to doprowadzić w przyszłości do wzrostu wskaźnika pustostanów. Czynsze na wszystkich rynkach pozostały stabilne, a w COB Warszawy lekko wzrosły. Raport CBRE podaje, że w Polsce w budowie jest ponad 1 mln m kw. powierzchni biurowej, z czego 650 tys. m kw. przypada na Warszawę.

Na rynku nowoczesnych powierzchni handlowych w I kw. 2012 r. odnotowano lekki wzrost powierzchni, rzędu 90 tys. m kw., która głównie lokowana była poza aglomeracjami, zwłaszcza w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Zgodnie z raportem Colliers International galerie handlowe, których otwarcie planowane jest na 2012 r. będą raczej małe (10-30 tys. m kw.).

Zauważyć można kontynuację trendu zapoczątkowanego już w 2011 r., który wynikać może z faktu, iż uczestnicy rynku obserwują pewne nasycenie obiektów w dużych miastach i aglomeracjach (por. raport DTZ). Przy braku bezpośredniej konkurencji oraz jednocześnie niskich cenach gruntów w mniejszych miastach, inwestorzy są bardziej skłonni do podjęcia ryzyka i inwestowania w miastach, w których niekoniecznie mogą liczyć na zamożnych klientów i które zależą silnie od koniunktury gospodarczej. Od drugiej połowy 2011 r. czynsze za m kw. powierzchni handlowej w najlepszych lokalizacjach utrzymują się na stabilnym poziomie. W II kw. 2012 r. stopa kapitalizacji uległa dalszemu zmniejszeniu. Czynsze przy głównych ulicach handlowych w I kw. pozostawały na poziomach obserwowanych od połowy 2011 r. Czynsze w Łodzi i we Wrocławiu, które od początku 2009 r. wykazywały lekki spadkowy trend, ustabilizowały się. Wciąż można obserwować istotne zróżnicowanie najwyższych czynszów w poszczególnych miastach oraz istotne różnice na poszczególnych ulicach handlowych w tych miastach.

fot. mat. prasowe

Czynsze (EUR/m kw./mies.) przy głównych ulicach handlowych w 2011 r.

Czynsze w Łodzi i we Wrocławiu, które od początku 2009 r. wykazywały lekki spadkowy trend, ustabilizowały się


Na rynku powierzchni magazynowych w I kw. 2012 r. odnotowano przyrost powierzchni o 215 tys. m kw. Zgodnie z raportem CBRE odpowiada to 60% całkowitej powierzchni magazynowej oddanej w 2011 r. Należy uwzględnić tutaj jednak efekt bazy, gdyż na skutek kryzysu nowo oddana powierzchnia w latach 2010-11 była znacznie niższa niż w latach 2007-09.

Większość powierzchni (65%) powstała w systemie build-to-suit, co znacznie ułatwiało pozyskiwanie najemców dla nowo oddanej powierzchni. Zgodnie z oczekiwaniami Cushman & Wakefield nowa podaż na rynku magazynowym w całym 2012 r. będzie umiarkowana.

Na większości rynków czynsze za powierzchnię magazynową pozostają stabilne.

Informacje o badaniu
Niniejsza informacja powstała na podstawie analizy danych z Bazy Rynku Nieruchomości BaRN, bazy cen ofertowych mieszkań PONT Info Nieruchomości, baz SARFIN i AMRON Związku Banków Polskich, zbiorczych danych Biura Informacji Kredytowej, danych firmy Sekocenbud, GUS, NBP. Ceny ofertowe mieszkań wystawianych na rynek oraz kwestie związane z zyskownością projektów deweloperskich opracowano na podstawie danych firmy Real Estate Advisory Service (dalej REAS) oraz informacji GUS (F01 i F02).

Do pobrania:

Jacek Łaszek, Hanna Augustyniak, Krzysztof Olszewski, Krzysztof Gajewski

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: