eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Bezpieczny wynajem mieszkania

Bezpieczny wynajem mieszkania

2013-09-22 00:56

Bezpieczny wynajem mieszkania

Wynajmując mieszkanie podejmujemy pewne ryzyko © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wynajmując mieszkanie podejmujemy pewne ryzyko. Zdarza się, że lokatorzy nie dbają o najmowany lokal a jego wyposażenie ulega zniszczeniu. Nieuczciwy najemca, może również zalegać z opłatą czynszu. Nie warto jednak zniechęcać się do najmu, gdyż daje on możliwość atrakcyjnego zarobku. Szczególnie, że jesteśmy w trakcie największego ożywienia na rynku, wynikającego z zbliżającego się roku akademickiego. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego wskazują na proste sposoby, dzięki którym uchronimy się przed nierzetelnymi lokatorami

Przeczytaj także: Najem okazjonalny korzystniejszy od zwykłego

Poznaj przyszłego najemcę

Decydując się na wynajęcie mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wiarygodność potencjalnego najemcy. W Polsce rocznie odnotowuje się kilkanaście tysięcy prób użycia skradzionych dokumentów tożsamości. Warto więc poprosić o pokazanie dwóch dokumentów, może to być np. dowód osobisty, prawo jazdy bądź paszport.

Dobrym pomysłem jest także zadawanie jak największej ilości pytań, by lepiej poznać przyszłego lokatora. Dzięki temu dowiemy się czym zajmuje się zawodowo, jakie ma zainteresowania, a w efekcie, upewnimy się także czy jest osobą godną naszego zaufania.

Nie obawiajmy się zapytać o sytuację materialną osoby zainteresowanej wynajmem – podpowiada Michał Krajkowski, ekspert Notus, Związku Firm Doradztwa Finansowego, ZFDF. – Możemy w ten sposób uniknąć problemów z nieterminowym opłacaniem czynszu. Warto poprosić o zaświadczenie o wysokości zarobków lub inny dokument potwierdzający stałe dochody. Należy pamiętać, że wynajem mieszkania jest rodzajem inwestycji, z której planujemy czerpać zyski, zróbmy więc wszystko, by uniknąć związania się z potencjalnie niewypłacalnym kontrahentem.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Wynajmując mieszkanie podejmujemy pewne ryzyko

Gwarancją satysfakcji dla obu stron będzie przede wszystkim dobrze skonstruowana umowa.


Umowa podstawą najmu

Gwarancją satysfakcji dla obu stron będzie przede wszystkim dobrze skonstruowana umowa.

Wynajmując mieszkanie warto jest sporządzić tzw. umowę najmu okazjonalnego – mówi Marcin Żak, ekspert firmy Home Broker, ZFDF. – Umowa powinna zostać przygotowana w formie pisemnej. Pamiętajmy, by każda ze stron kontraktu została zaparafowana przez strony, a na ostatniej widniał czytelny podpis wraz z datą jego złożenia.  Umowę należy zawrzeć na czas określony, jednak nie dłuższy niż 10 lat. Korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość pozasądowej eksmisji najemcy, w sytuacji rozwiązania umowy i odmowy opróżnienia zajmowanego lokalu.

Do umowy najmu okazjonalnego wymagane jest załączenie stosownych dokumentów, które umożliwiają tę łatwiejszą niż generalnie przyjętą drogę. – Jest to m.in. oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji co do obowiązku opróżnienia lokalu. W tym celu musi on jednak wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku nakazu wydania mieszkania. Co więcej, deklaracja ta musi zostać pisemnie potwierdzona przez osobę posiadającą prawny tytuł do nieruchomości, w której najemca mógłby zamieszkać oraz pisemną zgodę na jego przyjęcie, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby – dodaje ekspert Home Broker, ZFDF. Powinniśmy jednak pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego dla wywołania wyżej wskazanych skutków prawnych powinna być zgłoszona do Urzędu Skarbowego, a dochód z najmu podlega opodatkowaniu. Dodatkowo, strona wynajmująca nie może prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali.
Przeczytaj także: Czym jest najem okazjonalny? Czym jest najem okazjonalny?

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: