eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkania: liczy się dobry standard, meble i umowa

Wynajem mieszkania: liczy się dobry standard, meble i umowa

2015-08-28 11:27

Wynajem mieszkania: liczy się dobry standard, meble i umowa

Oczekiwania najemców będą nadal rosły © pbombaert - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

To już siódma edycja prowadzonej przez portal Szybko.pl akcji edukacyjnej „Wynajmuj bezpiecznie”, której celem jest spopularyzowanie wiedzy na temat bezpiecznego wynajmu. W tym roku przy okazji akcji przeprowadzono sondaż, w którym zapytano o oczekiwania najemców oraz relacje na linii właściciel-wynajmujący. Odpowiedzi udzieliło 245 użytkowników serwisów Szybko.pl i Metrohouse. Oto co z nich wynika.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta: jak szukać, żeby nie żałować

Umowa wynajmu to już niemal norma


Każdego roku obserwuje się znaczący wzrost liczby osób deklarujących podpisywanie umowy najmu mieszkania. Przed sześcioma laty było to zaledwie 56% ankietowanych, w 2011 odsetek ten podskoczył do 70%, w 2014 do 77%, a dzisiaj już blisko 85% osób wypełniających ankietę potwierdza, że podpisuje umowę najmu. To bez wątpienia niezwykle korzystna tendencja, zarówno z punktu widzenia najemców, jak i właścicieli nieruchomości. Kupony od tego odcina również państwo, zyskujące przychody z tytułu podatków.

Standard mieszkań i oczekiwania najemców


W ostatnich latach zauważalna stał się zmiana oczekiwań i preferencji najemców. Jeszcze w 2009 roku dla lwiej części (80%) wynajmujących kluczowym czynnikiem była ekonomia, a więc cena wynajmowanego lokum. Wówczas zaledwie 1/3 ankietowanych wskazała, iż kieruje się przede wszystkim lokalizacją nieruchomości. W badaniu z 2014 roku cena nadal pozostała kluczowa, ale za niemal tak samo ważny czynnik ankietujący uznali lokalizację. Zdecydowanie zwiększyły się również oczekiwania, co do standardu wynajmowanych mieszkań. W 2009 roku tylko 14% ankietowanych wskazywało, że jest to kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania, a w 2014 było to już 32%.

Wzrost oczekiwań oznacza, że mieszkanie musi być zarówno w dobrym stanie technicznym jak i umeblowane i wyposażone. Z tegorocznej ankiety wynika, że 70% potencjalnych najemców oczekuje mieszkania w pełni umeblowanego, kolejne 28% przynajmniej częściowo umeblowanego, a tylko 2% zdecydowałoby się na wynajem „gołych ścian”. Wśród najbardziej pożądanych sprzętów znajdują się: łóżko (78,4% wskazań), szafa na ubrania (77%) i stół z krzesłami (56%). Niemal wszyscy najemcy – 89,4% chcą, aby mieszkanie było wyposażone w sprzęt AGD. Wymóg zdecydowanej większości to pralka (78%) i lodówka (80%). Mile widziana byłaby również mikrofalówka i zmywarka. Już teraz trudno jest znaleźć najemcę dla nieumeblowanego i niedoposażonego mieszkania. Sytuacja rynkowa jest taka, że najemca ma wybór wśród kilku a czasami nawet kilkunastu ofert. Z punktu widzenia właściciela korzystniej jest zakupić podstawowe meble, które można nabyć już za kilkaset złotych, niż czekać kilka miesięcy na najemcę, który będzie miał własne meble, pralkę czy lodówkę

Można prognozować, że w najbliższych latach oczekiwania najemców będą nadal rosły i to co aktualnie jest „mile widziane” stanie się w przyszłości wymogiem.

fot. mat. prasowe

Jakie mieszkanie preferujesz?

Zdecydowana większość przyszłych najemców poszukuje mieszkań w pełni umeblowanych.


Kaucja – standardowy element umowy


Coraz lepiej wyposażone mieszkania i ich wyższy standard wiążą się z koniecznością uzyskania przez właściciela nieruchomości zabezpieczenia swoich interesów. Najbardziej popularną formą zabezpieczenia jest kaucja. 86,3% ankietowanych deklaruje, że przy podpisaniu umowy wpłaciło kaucję. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kaucja w wysokości miesięcznego czynszu – występuje w około 76% przypadków, nieco ponad 15% płaci zabezpieczenie w wysokości 50% miesięcznej opłaty, nieco ponad 7% właścicieli pobiera kaucję w wysokości 2 miesięcznych czynszów.

fot. mat. prasowe

Wysokość kaucji

W przeważającej liczbie przypadków wynajmujący żądają kaucji w wysokości miesięcznego czynszu.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: