eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości bez urlopu

Rynek nieruchomości bez urlopu

2015-08-27 13:08

Rynek nieruchomości bez urlopu

Dobra passa na rynku mieszkaniowym © tostphoto - Fotolia.com

Ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe mamy obecnie do czynienia z nienotowanymi dotąd niskimi kosztami kredytowania inwestycji deweloperskich oraz finansowania zakupów mieszkań przez osoby indywidualne. Przypomnijmy, że obecna stopa referencyjna NBP od 5 marca 2015 znajduje się na historycznie niskim poziomie 1.50%. Rezultatem polityki NBP jest stopa WIBOR 3M, będąca podstawą do udzielania większości kredytów złotówkowych, w wysokości 1.7%.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym w górę w II kw. 2023

W okresie ostatniego boomu na rynku mieszkań tj. na przełomie 2006/2007 roku poziom WIBOR 3M wynosił około 4.2%. W tym samym czasie LIBOR 3M dla franka szwajcarskiego znajdował się w trendzie wzrostowym z wartością około 2% i osiągnął stabilizację od sierpnia 2007 do wrześnie 2008 w okolicach 2.8%. Zasadniczo mamy obecnie pieniądz tańszy niż w okresie 2006/2007 w CHF i brak ryzyka kursowego (!).

Dobra passa na rynku mieszkaniowym


Powyższe nie może pozostać bez wpływu na rynek nieruchomości. Okres bardzo dobrej sprzedaży mieszkań na rynku trwa już niemal 2 lat tj. od końca 2013 roku. Przełom 2013/2014 można zatem uznać za zamknięcie cyklu koniunkturalnego po upadku Lehman Brothers. Rynek warszawski wydaje się wyjątkowo aktywny ze względu na stymulację inwestycjami miejskimi. Druga linia metra wpłynęła na jeszcze większe zainteresowanie bliską Wolą oraz Pragą. W sąsiedztwie istniejącej i planowanej obwodnicy powstaje coraz więcej nowych inwestycji. Dobrym przykładem mogą być także tereny gminy Ursus, gdzie obok obwodnicy mamy także dostępną kolej miejską. Zwiększa się zainteresowanie terenami nadwiślanymi, których zagospodarowanie powoduje zwiększenie walorów rekreacyjnych. Warszawa jest także niezmiennie miejscem napływu młodych osób szukających pracy oraz miejscem, w którym ta praca jest dostępna. Bez wątpienia występuje tu nadal niezaspokojona potrzeba posiada własnego lokum.

fot. tostphoto - Fotolia.com

Dobra passa na rynku mieszkaniowym

Okres bardzo dobrej sprzedaży mieszkań na rynku trwa już niemal 2 lat tj. od końca 2013 roku.


Grunty mieszkaniowe w cenie


Po okresie wyprzedaży „zapasów” mieszkań, obserwujemy wzmożoną aktywność deweloperów oraz zmianę tendencji w zakresie cen. W rezultacie dobrej sprzedaży rozpoczęto budowy nowych projektów, często na gruntach będących już w zasobach deweloperów. Obserwujemy wzrost zainteresowania gruntami pod nowe projekty mieszkaniowe. Historycznie ceny gruntów mieszkaniowych były niższe od gruntów pod nieruchomości handlowe czy biurowe. Teraz grunty te wyceniane są wyjątkowo wysoko, w szczególności w kontekście gruntów komercyjnych przeznaczonych pod biurowce. Widać tu ponownie analogie do lat 2006-2007. Przykładowo, duża część gruntów na warszawskim Mokotowie była wyceniana przed 2006 rokiem poniżej wartości gruntów pod biura. Funkcje te i wartości co najmniej zrównały się w szczycie cyklu. Obecnie, ze względu na dynamicznie rosnącą podaż biur grunty pod mieszkaniówkę sprzedają się dużo lepiej i po wyższych cenach. Znane są przypadki zmiany projektów inwestycyjnych z biurowych na mieszkaniowe.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: