eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak obniżyć rachunki za prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd?

2013-10-20 00:13

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Największym prądożercą jest lodówka © Africa Studio - Fotolia.com

Przeciętna polska rodzina płaci kwartalnie ok. 300 zł za prąd, każdego roku wydajemy więc na to 1200 złotych. Dla wielu gospodarstw domowych to spory wydatek, warto więc poszukać oszczędności. Wprowadzając kilka prostych zmian, można obniżyć rachunki za prąd o 20-25 proc. To oznacza 250-300 zł oszczędności w skali roku i to bez poważnych wyrzeczeń.
Pierwszym pomysłem jaki przychodzi do głowy gdy myślimy o oszczędzaniu energii będą prawdopodobnie energooszczędne żarówki. Jednak z danych Agencji Rynku Energii wynika, że na oświetlenie przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa około zaledwie 20 proc. energii. Nie znaczy to bynajmniej, że nie warto tu szukać oszczędności.

Kwoty wydawane na oświetlenie można obniżyć przede wszystkim rezygnując z energetycznego marnotrawstwa – jak światła włączone w pustym pomieszczeniu. Szybko zwracającą się inwestycją są czujniki ruchu w domu czy mieszkaniu, dzięki którym światło włącza się tylko wtedy i tylko tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebne. Dopiero kolejny etap to żarówki energooszczędne. Przy kupowaniu ich trzeba pamiętać, że zużywają dużo energii w chwili uruchamiania, nie sprawdzą się więc w miejscach, gdzie światło jest włączane tylko na chwilę, jak np. w toalecie. Nie każdy też lubi światło, jakie dają lampy wyposażone w energooszczędne żarówki. Dlatego coraz większą popularność zdobywają te w technologii LED, które zużywają mało energii, a jednocześnie dają światło o ciepłej barwie. Na razie jednak dobrej jakości żarówki LED są dość drogie.

Co jednak warto odnotować, według firm produkujących energię, największym prądożercą w naszych domach nie są wcale żarówki, a…. lodówka. Jest ona włączona 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Ten jeden sprzęt w naszym domu jest odpowiedzialny za 25-30 proc. zużycia energii. Rozglądając się za oszczędnościami warto więc zacząć od niej. Zatem wybierając chłodziarkę ddla siebie koniecznie zwróć uwagę na tak zwaną klasę energetyczną. To literowo-znakowe oznaczenie, mówi o tym, ile energii zużywa dane urządzenie. Pamiętajcie jednak, że dane podawane przez producentów często mijają się z rzeczywistością (zupełnie jak w przypadku średniego spalania paliwa w samochodach). Wyniki badań osiągane są w warunkach laboratoryjnych i dla przeciętnego użytkownika są nieosiągalne. Instytut Appliance Testing for Energy Label Evaluation (inicjatywa Komisji Europejskiej) zbadał deklarowane przez producentów parametry i okazało się, że zgadzają się one tylko w przypadku połowy lodówek. Przeglądając etykietę doliczmy więc 20-30 proc. do podawanego przez producenta zużycia energii.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Największym prądożercą jest lodówka

Ten jeden sprzęt w naszym domu jest odpowiedzialny za 25-30 proc. zużycia energii. Rozglądając się za oszczędnościami warto więc zacząć od niej.


Energooszczędność w granicach rozsądku

Obecnie najbardziej energooszczędne lodówki mają klasę A+++, ale jest ich niewiele i są dość drogie. Rozsądnym kompromisem pomiędzy ceną i energooszczędnością są aktualnie lodówki o klasie A++. Wprawdzie zużywają o 100-120 kWh rocznie więcej prądu (oszczędność na rachunkach rzędu 50-70 zł rocznie) niż te z trzema plusami, ale kosztują nawet o tysiąc złotych mniej. Różnice w cenach pomiędzy A++ i niższymi klasami są dużo mniejsze.

Ilość zużywanej przez lodówkę energii można też zmniejszyć przygotowując odpowiednie warunki pracy urządzenia. Zadaniem lodówki jest chłodzenie, więc jeśli postawimy ją obok sprzętów generujących ciepło, to będzie potrzebowała więcej prądu. Nie warto więc stawiać jej obok grzejnika, kuchenki czy zmywarki. Zadbajmy też o dobrą wentylację –lodówka powinna być odsunięta od ściany o 8-10 cm.

W trakcie codziennego użytkowania powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim lodówka powinna być jak najkrócej otwarta. Trzeba więc dokładnie domykać drzwi i utrzymywać w środku porządek, który sprawi, że domownicy szybko znajdą niezbędne produkty i zamkną lodówkę zamiast długo ją wertować w poszukiwaniu jedzenia. Dodatkowo unikajmy wkładania do lodówki ciepłych potraw (będzie niepotrzebnie marnować energię na ich schłodzenie) oraz pilnujmy, by na jej ściankach nie gromadziła się wilgoć, bowiem wilgotne powietrze chłodzi się wolniej niż suche. Wilgotne potrawy lepiej więc włożyć do pudełka czy słoiczka, lub choćby owinąć folią aluminiową.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • lmled88 / 2013-10-20 14:38:41

  Żarówki LED to nowoczesna technologia i dość droga. Można oczywiście na aukcjach kupić żarówki które są słabej jakości, osobiście się przekonałem. Potem dopiero znalazłem bogatą ofertę na http://www.lightingmarket.pl/ i kupiłem żarówki świecą już 8 miesiąc i różnice widać w rachunkach. Jak wspomniał doradca nie oszczędzają na jakości dlatego też cena wyższa ale porównując z taniochą to faktycznie warto zainwestować. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Jak obniżyć rachunki za prąd?

  sp4nkt / 2013-10-20 18:06:58

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2013-10-20 18:09:09)

  Na cene pradu w moim przypadku to 2/3 ;akcyza,Vat.oplata abonamentowa,przesylowa ,stala,zmienna,oplata za energie czynna,oplata jakosciowa,przejsciowa itd.To wlasnie obciaza budzet domowy anie zarowka.
  Placimy za to czego nie uzywamy-okradaja nas jak moga. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • holms / 2014-04-29 17:47:02

  najlepiej byłoby zacząć od sprawdzenia tego czy nasz dostawca energii ma najkorzystniejszą ofertę na rynku, bardzo często zdarzarza się, że tak nie jest, a nie zapominajmy że mamy prawo sami wybrać sobie dostawcę energii. Ja postawiłam na Novum, który dostarcza mi energię na zasadzie miesięcznego abonamentu, jest to dla dużo korzystniejsze rozwiazanie, poza tym dopiero teraz widze jak bardzo przepłacałm za prąd. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Komentarz usunięty

 • chrusniak / 2015-01-20 13:21:01

  A jak to nie pomoże to trzeba po prostu zmienić dostawcę prądu. Ja przy zmianie korzystałem z Lepszej oferty, dzieki temu oszczędzam teraz w ciągu roku, a rachunki za prąd czy gaz nie są aż tak wysokie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: