eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Co czeka rynek nieruchomości w 2017 roku?

Co czeka rynek nieruchomości w 2017 roku?

2017-01-20 12:12

Co czeka rynek nieruchomości w 2017 roku?

Co czeka rynek nieruchomości w 2017 roku? © Nelos - Fotolia.com

W nadchodzących miesiącach rodzimy rynek nieruchomości czeka kilka zmian, które bez wątpienia nie pozostaną dla niego obojętne. Czy zmiany w prawie i rozwiązania planowane przez rządzących w znaczącym stopniu wpłyną na obrót nieruchomościami i ich ceny? Które z nich są najważniejsze z punktu widzenia rynku?
Jak podkreśla Agata Stradomska z RE/MAX Polska, w bieżącym roku rynek nieruchomości w naszym kraju czeka kilka istotnych zmian. Należy tu wymienić choćby skutki zapowiadanych przez rząd programów oraz nowelizację ustawy Prawo budowlane. Co jeszcze? Oto perspektywy rynkowe na nadchodzące miesiące.

Trudniej o kredyt


Wprawdzie Polacy coraz częściej kupują mieszkanie za gotówkę, ale ciągle pokaźna grupa przy zakupie własnego M musi wspierać się kredytem hipotecznym. O ten natomiast może być coraz trudniej. Istotną barierą może okazać się wyższy wkład własny, który zgodnie z zaleceniami KNF wraz z początkiem roku podniósł się o kolejne 5 proc. i obecnie wynosi 20 proc. W praktyce oznacza to, że ubiegając się o kredyt powinniśmy dysponować środkami w wysokości 1/5 wartości kredytowanego mieszkania. Dobrą wiadomością jest jednak to, że na rynku ciągle znajdziemy banki które zgodzą się, aby kupujący dysponował niższym wkładem.

Kolejnym utrudnieniem, które zafunduje kredytobiorcom rynek nieruchomości, mogą być zaplanowane na bieżący rok zmiany w działalności pośredników kredytowych. Do tej pory za ich wynagradzanie odpowiedzialne były banki. To jednak ma się zmienić. Projekt ustawy o kredycie hipotecznym wprowadza bowiem zakaz wynagradzania pośredników przez instytucje finansowe, w efekcie czego koszty ich wynagrodzenia przerzucone zostaną na klientów. Taka zmiana zdecydowanie zmniejszy dostępność pośrednictwa kredytowego w Polsce.

Programy rządowe


Program “Mieszkanie dla Młodych”, przewidziany na lata 2014-2018, cieszył się w ubiegłym roku tak dużą popularnością, że już w marcu 2016 r. wyczerpała się pula środków przewidzianych na tamten rok. Niedługo później, bo w lipcu, zakończono przyjmowanie wniosków z terminem realizacji 2017. Ostatecznie od 1 stycznia 2017 r. możliwość ich składania została odwieszona i program MDM będzie dostępny, aż do wyczerpania ogólnej kwoty limitu. Prognozuje się, że ta chwila nadejdzie jeszcze w tym samym miesiącu, bo zainteresowanie programem jest ogromne, a niektóre banki już teraz wstrzymały przyjmowanie wniosków. Później będzie można skorzystać jedynie ze środków przeznaczonych na ostatni rok programu.

Następny program rządowy - “Mieszkanie Plus” - będzie różnić się zdecydowanie w swojej formie od dotychczasowych sposobów wsparcia mieszkalnictwa, stawiając na niedrogi wynajem mieszkań. Klucze do swojego M w ramach tego programu pierwsi mieszkańcy odbiorą w 2019 r. W przyszłych latach zarówno program “Mieszkanie Plus”, jak i pojawiający się na polskim rynku inwestorzy instytucjonalni, którzy będą dysponować dużą bazą mieszkań pod wynajem, przyczynią się do redukcji wysokich dziś kosztów najmu, dzięki czemu zwiększy się dostępność i popularność tej formy mieszkalnictwa, jako alternatywy dla własnego M.

Łatwiejsze procedury budowlane, droższa budowa


Nowelizacja prawa budowlanego obejmuje szereg ułatwień dla postępowań urzędowych związanych z realizacją obiektów budowlanych. Ustawa wprowadziła zwolnienie niektórych robót budowlanych z pozwolenia na budowę lub ich zgłoszenia, skróciła termin wniesienia sprzeciwu przez urząd, umożliwiła wprowadzenie ograniczonych zmian w projekt budowlany bez konieczności rozpoczynania procedur od nowa, a także doprecyzowała i ujednoliciła postępowania legalizacyjne w przypadkach dokonania samowoli budowlanej.

Ulegają także zmianie przepisy dotyczące warunków technicznych dla budynków, których budowa rozpoczyna się od 1 stycznia 2017 r. Nowe domy muszą być bardziej energooszczędne. Oznacza to zwiększone koszty budowy wynikające z konieczności zakupu lepszych jakościowo materiałów.

fot. Nelos - Fotolia.com

Co czeka rynek nieruchomości w 2017 roku?

Na rynek nieruchomości będą miały wpływ programy rządowe oraz zmiana prawa budowlanego.


Mały obrót ziemią rolną


W maju 2016 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z uchwalonymi zmianami, nabywcą nieruchomości rolnej może być zasadniczo rolnik indywidualny (właściciel lub dzierżawca użytków rolnych nieprzekraczających powierzchni 300 ha i spełniający inne wymagania w myśl ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego). Z uwagi na utrudnienia w nabyciu, a także późniejsze ograniczenia w zbyciu, nieruchomości rolne przestają pełnić funkcję lokaty kapitału, jak to miało miejsce w poprzednich latach, a stają się głównie zasobem użytkowym.

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów można już teraz zaobserwować znaczne zmniejszenie się liczby transakcji ziemią rolną i nie ma przesłanek, aby sytuacja ta zmieniła się w tym roku.

Łatwiej będzie wyciąć drzewo


Ułatwienie wycinki drzew lub krzewów przez właścicieli nieruchomości na ich posesji, to cel nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz o lasach. Dzięki temu wycinka drzew i krzewów na własnej nieruchomości będzie możliwa bez zgody urzędu, o ile nie będzie wiązała się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego, a w przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Planowane zmiany w użytkowaniu wieczystym jeszcze nie teraz


Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, użytkowanie wieczyste gruntu pod budynkami wielorodzinnymi ma przekształcić się we własność z mocy prawa. Przepisy te pierwotnie miały wejść w życie już z początkiem roku, ale tak się jednak nie stało. Wprowadzenie w życie zmian planowane jest obecnie na lipiec 2017 r. Taka procedura przekształcenia użytkowania wieczystego we własność wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu właścicieli mieszkań, którzy do tej pory, z różnych przyczyn, nie mogli dokonać takiej zmiany i wyeliminuje obawy o podwyżki opłaty rocznej w związku ze zmianą wartości gruntu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: