eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inwestycja w mieszkanie na kredyt. Tak czy nie?

Inwestycja w mieszkanie na kredyt. Tak czy nie?

2018-05-27 00:55

Inwestycja w mieszkanie na kredyt. Tak czy nie?

Kolska od Nowa © fot. mat. prasowe

Czy zdaniem deweloperów, powodem wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi jest rosnąca ilość zakupów inwestycyjnych? Jak często zdarza się inwestycja w mieszkanie na kredyt? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Widzimy większe zainteresowanie klientów inwestycyjnych, którzy zakup mieszkania wspomagają finansowaniem zewnętrznym. Niemniej wyraźny wzrost liczby kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale tego roku był spowodowany głównie uwolnieniem ostatniej puli środków w programie MdM. Wielu klientów zakupiło mieszkanie jeszcze w 2017 roku z odroczonym terminem płatności, aby móc z początkiem roku w ramach nowej puli środków w MdM złożyć wniosek o kredyt.

Wioletta Kleniewska, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Polnord S.A.


Utrzymujące się rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych, których koszty nigdy nie były tak niskie. Jednocześnie przewidywany wzrost cen mieszkań sprawia, że nieruchomości są dziś jedną z najbardziej dochodowych opcji lokaty kapitału. Trend ten utrzyma się z pewnością tak długo, jak długo będziemy mieli do czynienia z czynnikami ekonomicznymi, które go napędzają. Zapowiadana jeszcze kilka miesięcy temu przez ekspertów podwyżka stóp procentowych, po wyhamowaniu procesów inflacyjnych, nie jest już prognozowana.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe sprzyjają zaciąganiu kredytów i takiemu finansowaniu zakupu nieruchomości. Dotyczy to zarówno klientów kupujących na cele własne, jak i inwestycyjnie. W ostatnich latach zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości wyraźnie wzrosło, bo stopa zwrotu z zakupionego mieszkania może sięgać nawet 6 proc. rocznie. To atrakcyjna alternatywa na przykład dla nisko oprocentowanych lokat bankowych.

Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe oraz wzrastające średnie wynagrodzenie w naszym kraju stwarzają dobre warunki do inwestycji w mieszkanie. Klienci decydują się na zakup mieszkań ponieważ stanowią dobrą formę lokowania kapitału. Nawet jeśli ceny nieruchomości są nieznacznie wyższe niż rok temu, nie odstrasza to kredytobiorców, którzy widzą potencjał w inwestowaniu zarówno w małe mieszkania, jak i kilkupokojowe lokale, bo popyt na rynku najmu jest duży.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Nie obserwujemy wzrostu ilości umów zawieranych przy wykorzystaniu kredytów hipotecznych. Od kilku lat ich liczba kształtuje się na stałym poziomie 60-70 proc.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Na wzrost zainteresowania hipotekami w ostatnim czasie wpływ miała na pewno spora ilość kredytów zaciągniętych w ramach kończącego się programu MdM, kiedy na początku roku odblokowana została ostatnia pula środków do wykorzystania. Dużą rolę odegrały też zapowiedzi, iż stopy procentowe w najbliższym czasie nie będą rosnąć. To z pewnością zachęciło większą liczbę klientów, w tym także tych kupujących mieszkania inwestycyjnie, do zaciągnięcia niskooprocentowanych kredytów, które są po prostu korzystną opcją w obecnych realiach rynkowych.

fot. mat. prasowe

Kolska od Nowa

Zainteresowanie mieszkaniami kupowanymi na wynajem utrzymuje się stale na wysokim poziomie


Małgorzata Ostrowska, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że klienci, którzy decydują się na inwestycję w mieszkanie, zazwyczaj dokonują zakupów za gotówkę, inwestując w ten sposób swoje oszczędności. Istnieje niewielka grupa osób, która finansuje zakup ze środków pochodzących z kredytu, ale zwykle w ten sposób opłacają tylko część wartości mieszkania.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Wzrost zakupów na kredyt to przede wszystkim efekt rosnących dochodów i większej zdolności kredytowej nabywców. Na rynku występują i będą występować długoterminowo duże niedobry mieszkań, więc można założyć, że im łatwiejszy będzie dostęp do kredytów i wyższa zdolność nabywców, tym więcej mieszkań będzie kupowanych z finansowaniem bankowym. Wśród nabywców inwestycyjnych, przeważają klienci gotówkowi, którzy często posiłkują się kredytem, ale nie jest to dla nich główne źródło finansowania.
Warto jednak zwrócić uwagę na ciekawą grupę nabywców, którzy zakup mieszkania traktują jak inwestycję długoterminową, jako na przykład zabezpieczenie emerytalne. To właśnie ta rosnąca grupa klientów kupuje mieszkania w celach inwestycyjnych, wspierając się kredytem.

Eryk Nalberczyński, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper


Z naszych obserwacji wynika, że zainteresowanie mieszkaniami kupowanymi na wynajem utrzymuje się stale na wysokim poziomie. Ta grupa klientów często kupuje za gotówkę, bo to dobra i pewna lokata kapitału. Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi może wynikać z korzystnej sytuacji dla kredytobiorców. Nisko oprocentowane kredyty są bardziej dostępne dla wielu osób. Sukcesywnie zwiększa się też siła nabywcza Polaków.

Ponadto do szybszych decyzji zakupowych skłania kupujących wysoka koniunktura i zapowiadany wzrost kosztów realizacji inwestycji. Coraz popularniejsza staje się produkcja mieszkań z 23 proc. VAT, które mają mniejsze powierzchnie i doskonale nadają się na wynajem. Są już banki, które wprowadziły do oferty kredyt hipoteczny, umożliwiający korzystny zakup takich lokali.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE


Oferujemy domy i mieszkania, które skierowane są do osób chcących zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. W tym segmencie poziom kredytowania jest stabilny od wielu miesięcy.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner


Liczba klientów, którzy kupują mieszkania w celach inwestycyjnych rośnie. Jest to zarówno forma zabezpieczenia sobie dodatkowej emerytury, jak i lokaty kapitału. Rachunek jest bardzo prosty. Przy oprocentowaniu lokat bankowych na poziomie 1-2 proc. gotówka leżąca na koncie po kilku latach traci na wartości. W obecnej sytuacji rynkowej zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w nieruchomość i nasi klienci to wiedzą. Jedna z naszych ostatnich inwestycji - Nadolnik Compact Apartments stworzona została specjalnie z myślą o klientach inwestycyjnych.

Katarzyna Dąbrowska, Senior Marketing Manager w Nexity Polska


Bardzo duża część naszych klientów, tj. około połowy, decyduje się na zakup za gotówkę. Prawdopodobnie jest to związane z naszą korzystną dla klientów polityką cenową.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment


Przy doskonałej sprzedaży nie odczuwamy różnic związanych z ilością zaciąganych kredytów hipotecznych, tym bardziej, że kupujący pod inwestycje finansują zakup gotówką.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Patrząc na sprzedaż w naszym biurze nie mogę potwierdzić tezy o wzroście zainteresowania kredytami hipotecznymi. Zdecydowana większość transakcji odbywała się u nas gotówkowo. Świadczy to również o dobrze dopasowanych cenach do grupy naszych klientów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (21)

 • wiemcozjem / 2018-07-11 15:06:39

  Kilka razy w życiu odbieraliśmy nowe mieszkania ale dzisiaj zostaliśmy mile zaskoczeni przez Home Invest, termin przekazania mieszkania standard wykonania i wykończenia budynku a szczególnie mieszkania jest idealny odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Inwestycja w mieszkanie na kredyt. Tak czy nie?

  luckylucker / 2018-07-19 11:39:53

  Bardzo serdecznie polecam współpracę z Home Invest. Deweloper jedyny taki na rynku. Wszystko jasne, na czas i za rozsądne pieniądze. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Roman88 / 2018-07-20 15:50:32

  Warto po prostu kierować się swoimi upodobaniami - jak nam się podoba jakieś mieszkanie to po prostu je kupmy. Home Invest ma interesującą ofertę, polecam zajrzeć na stronke odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Roman88 / 2018-07-20 15:51:20

  Warto po prostu kierować się swoimi upodobaniami - jak nam się podoba jakieś mieszkanie to po prostu je kupmy. Home Invest ma interesującą ofertę, polecam zajrzeć na stronke odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Roman88 / 2018-07-25 08:34:52

  Ja śledzę realizację w Warszawie, które mają dobre ceny i polecam Home invest odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Helenowsko / 2018-08-20 09:44:25

  Warto wybierać tych deweloperów którzy bez problemu dają informacje na temat użytych materiałów budowlanych. Home Invest jest ok pod tym względem odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Antonio82 / 2018-08-21 12:13:33

  Moja koleżanka w zeszłym roku kupiła mieszkanie na kredyt. Jako dewelopera wybrała Home Invest.
  Dużo dobrego o nich słyszałam. Coś musi być na rzeczy .
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Inwestycja w mieszkanie na kredyt. Tak czy nie?

  Helenowsko / 2018-08-22 16:11:41

  Tak sobie przejrzałem te różne inwestycje i najbardziej mi się podobają mieszkania od Home Invest Brałem pod uwagę komunikację, ceny, otoczenie.Warto zainwestować odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Inwestycja w mieszkanie na kredyt. Tak czy nie?

  Helenowsko / 2018-08-28 13:10:19

  Muszę przyznać, że ten nowoczesny, luksusowy styl budynku zapowiada się nieźle a deweloper Home Invest jest znany i myślę, że godny zaufania. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Roman88 / 2018-10-15 09:35:59

  Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2018-10-15 09:36:42)

  . odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Roman88 / 2018-10-15 09:36:17

  Inwestowanie w mieszkanie jest teraz bardzo popularne. Wiele ludzi kupuje, a potem wynajmuje. Osobiście miałem dość wynajmowania mieszkania i postanowiłem, że kupię własne 4 kąty i będę je spłacał. Zdecydowałem się na home invest. Przekonał mnie ich profesjonalizm i gwarancja tego, że moje pieniądze są bezpieczne. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • mieszkanie na kredyt

  Roman88 / 2018-10-29 16:03:57

  Brałem mieszkanie na kredyt i dobrze zrobiła. Kupowałem od Home Invest i ich doradcy pomogli mi zdecydować, która oferta kredytu hipotecznego byłaby dla mnie najlepsza. Bardzo pozytywne wrażenie. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Mieszkanie w Wwa

  Krato88 / 2018-11-22 08:40:26

  Każdy moze napisać od siebie, więc ja mogę polecić Home Invest. Mieszkanie kupiłam w zeszłym roku i uważam że to był dobry ruch. Deweloper po prostu godny polecenia! odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Mieszkanie w Wwa

  Krato88 / 2018-11-22 08:40:55

  Każdy moze napisać od siebie, więc ja mogę polecić Home Invest. Mieszkanie kupiłem w zeszłym roku i uważam że to był dobry ruch. Deweloper po prostu godny polecenia! odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Dominik899 / 2018-12-18 11:39:12

  Mieszkanie nie traci na swojej wartości jakby nie patrzeć. Zawsze będziesz mieć jakieś zabezpieczenie, ale pamiętaj żeby wybrać dobrego dewelopera. Ja kupiłem mieszkanie od Home Invest i jest naprawdę ok. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Dominik899 / 2018-12-18 11:39:32

  Mieszkanie nie traci na swojej wartości jakby nie patrzeć. Zawsze będziesz mieć jakieś zabezpieczenie, ale pamiętaj żeby wybrać dobrego dewelopera. Ja kupiłem mieszkanie od Home Invest i jest naprawdę ok. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • marzenia trzeba spełniać

  Roman88 / 2019-02-13 15:38:46

  Ja też jestem zdania, że marzenia trzeba spełniać, a przeszkody pokonywać i nie ma na co czekać. Ani trochę nie żałuję, że mimo młodego wieku już zdecydowałam się na kupno mieszkania i wzięłam na nie kredyt. A ja znalazłam tą ofertę to moje wszelkie wątpliwości zniknęły https://willaochota.homeinvest.pl/ odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Patryk_wwa / 2019-03-05 13:01:44

  Pewnie że tak. Swoje to swoje. Sprawdź oferty i działaj, bo jak to odkładasz w czasie to potem możesz sobie pluć w brodę. Ja czekałem i trochę żałuję. Wybrałem Home Invest i kupiłem od nich najpierw pierwsze, a potem drugie mieszkanie. Wystarczy szukać, a na pewno coś fajnego znajdziesz. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Patryk_wwa / 2019-03-05 13:01:58

  Pewnie że tak. Swoje to swoje. Sprawdź oferty i działaj, bo jak to odkładasz w czasie to potem możesz sobie pluć w brodę. Ja czekałem i trochę żałuję. Wybrałem Home Invest i kupiłem od nich najpierw pierwsze, a potem drugie mieszkanie. Wystarczy szukać, a na pewno coś fajnego znajdziesz. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • bozynska / 2019-05-20 08:56:46

  Wiele osób teraz tak robi i to się opłaca. Sama mam mieszkanie na kredyt i spłacam powoli. Wcale nie obciąża to bardzo mojego budżetu. Szczerze mówiąc patrząc na standard mieszkania w takiej cenie nigdy bym nie wynajęła czegoś takiego. Ale duża w tym zasługa Home Invest i ich doradcy kredytowego, który bezpłatnie pomógł mi w negocjacjach z bankiem. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • bozynska / 2019-06-04 16:14:14

  A kogo teraz stać, żeby wyjąć takie pieniądze i kupić mieszkanie bez kredytu? Chyba niewielu. Nie ma się co tak bać tych kredytów. Lepsze to niż ciągle wynajmować i pchać komuś w kieszeń pieniądze. Spłacając kredyt to przynajmniej wiemy, że płacimy za nasze. Taka prawda. Zawsze można podpytać dewelopera czy istnieje możliwość rozmowy z doradcą kredytowym jeśli takiego mają. U mnie z Home Invest tak było i naprawdę udało się dostać o wiele lepsze warunki kredytowania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: