eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mniej nowych mieszkań, ale w lepszych cenach

Mniej nowych mieszkań, ale w lepszych cenach

2023-06-07 08:23

Mniej nowych mieszkań, ale w lepszych cenach

Deweloperzy wprowadzają mało inwestycji, ale za to taniej © marioszek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak dowodzi Otodom Analytics, początek roku przyniósł pierwotnemu rynkowi mieszkaniowemu wyraźne ożywienie - sprzedaż nowych mieszkań okazała się aż o 35 proc. wyższa aniżeli w ostatnim kwartale starego roku. Okazuje się przy tym, że deweloperzy dość wstrzemięźliwie wprowadzają na rynek nowe inwestycje. Jednocześnie ceny nowych mieszkań wydają się ostatnio nieco przyjaźniejsze dla portfela.

Przeczytaj także: Wrócili chętni na kupno mieszkania, deweloperzy jednak ostrożni

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na jakim poziomie utrzymuje się sprzedaż nowych mieszkań?
  • Jak wpływa na rynek Bezpieczny kredyt 2%?
  • Jak kształtują się średnie ceny ofertowe mieszkań wprowadzonych do sprzedaży?

Zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie. W 7 największych miastach po raz czwarty z rzędu sprzedaż mieszkań deweloperskich przekroczyła 4 tys. lokali. Utrzymuje się również na wciąż wysokim poziomie liczba rezerwacji, która w maju wyniosła 2,4 tys. Choć deweloperom od kilku miesięcy udaje się utrzymywać wprowadzenia na poziomie ok 3 tys./mc, to wciąż jest to wyraźnie mniej niż liczba transakcji. W pierwszych 5 miesiącach roku wprowadzili do sprzedaży 13,5 tys mieszkań, sprzedając w tym samym czasie 20,9 tys. To zaowocowało 13% spadkiem liczby mieszkań w ofercie, która na koniec maja wynosiła 42,8 tys.
Choć majowe wyniki sprzedaży deweloperów były o 7% niższe niż przed miesiącem, nie można mówić o hamowaniu rynku. Istotny wpływ na ten wynik mógł mieć w tym roku wyjątkowy układ dni wolnych na początku miesiąca. Dla wielu mieszkańców Polski długi weekend zamienił się w urlopowy tydzień. Dodatkowo jeśli spojrzymy na poszczególne miasta, to widać, że za ten gorszy wynik liczony łącznie dla wszystkich siedmiu rynków odpowiada przede wszystkim wyraźny bo 25% spadek sprzedaży na dwóch z nich: w Trójmieście i Poznaniu - komentuje Ewa Tęczak, ekspertka rynku nieruchomości Otodom.

Z danych Otodom Analytics wynika, że spadki odnotowano również w Krakowie (-7%) i Warszawie (-4%).

fot. mat. prasowe

Mieszkania wprowadzone do sprzedaży, sprzedane i oferta w 7 największych miastach

W 7 największych miastach po raz czwarty z rzędu sprzedaż mieszkań deweloperskich przekroczyła 4 tys. lokali


Efekt kredytu 2% widać również po stronie podaży


Mimo tak wyraźnego spadku liczby transakcji ceny ofertowe w tych miastach utrzymały się na poziomie sprzed miesiąca a w Krakowie i Gdańsku nawet wzrosły o ok. 2%, w wyniku czego cena metra kwadratowego oscyluje tam w granicach 13 tys. zł.

Nie oznacza to jednak, że dla nabywców z mniej zasobnym portfelem nie ma nadziei. Wygląda na to, że efekt programu rządowego Bezpieczny kredyt 2% znalazł w końcu swoje odbicie również po stronie podaży.
Jeśli spojrzymy na średnie ceny mieszkań wprowadzanych przez deweloperów do sprzedaży, to różnice w ujęciu miesięcznym są spektakularne. Ponad 30% spadek w Łodzi i Wrocławiu i 27% w Krakowie dowodzi tego, że do sprzedaży zaczęły trafiać inwestycje, w których potencjalnymi nabywcami mogą być ci, którzy zamierzają skorzystać z rządowej dopłaty. - tłumaczy Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom Analytics.

Jak podkreśla ekspertka Otodom, fakt, że średnie ceny całkowite nowych wprowadzeń w tych miastach nie przekraczają 700 tys. zł również potwierdza tę strategię deweloperów. Najbardziej spektakularną różnicę pomiędzy średnią ceną mieszkań wprowadzonych, a tych które wciąż pozostają w ofercie widać w Warszawie i wynosi ona 2,3 tys zł/m2 (odpowiednio 12,2 tys zł/m2 i 14,4 tys zł/m2).
Mogliśmy się spodziewać, że deweloperzy zareagują na zainteresowanie nabywców z mniej zasobnym portfelem. W końcu znaczna ich część wróciła na rynek po złagodzeniu wymogów dotyczących wyliczania zdolności kredytowej. Zajęło im to oczywiście więcej czasu, bo i większa jest bezwładność działań po stronie produktu. - wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz.
Ekspertka zauważa również, że wiązać z tym można wciąż niski poziom wprowadzeń. W końcówce ubiegłego roku po stronie popytowej dominowały przede wszystkim osoby zamożne. Te, które lokowały w nieruchomościach nadwyżki finansowe. Inwestycje, które trafiały na rynek, były przede wszystkim tymi z górnych segmentów jakościowych. Dziś deweloperzy przedstawili produkcję na tańsze mieszkania, odpowiadając na potrzeby kupujących.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań wprowadzonych do sprzedaży

Średnie ceny całkowite nowych wprowadzeń w tych miastach nie przekraczają 700 tys. zł


Nie ma przy tym zagrożenia, że zgubią tych, którzy z kredytu z dopłatą nie zamierzają korzystać. Wysoka sprzedaż przy niskich wprowadzeniach, którą obserwujemy od 4 miesięcy dowodzi, że zapowiedź wprowadzenia ułatwień dla nabywców pierwszysch mieszkań zaktywizowała też tych, którzy za największe zagrożenie uznają potencjalny - wywołany programem rządowym - wzrost cen. Jeśli w czerwcu na rynku aktywne będą obie te grupy, spodziewać się możemy nie tylko utrzymania, ale i być może poprawy wyników sprzedażowych - ocenia Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku w Otodom Analytics.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Mniej nowych mieszkań, ale w lepszych cenach

    majawerka / 2023-06-16 09:00:05

    Ceny nieruchomości zależą zwykle od lokalizacji, na szczęście mi się podobają osiedla położone z dala od centrum, takie jak Atal Starachowicka we Wrocławiu, tam jest nieco taniej niż w centrum miasta odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: