eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań i domów 2019, czyli trzykrotnie większe podwyżki

Ceny mieszkań i domów 2019, czyli trzykrotnie większe podwyżki

2020-01-29 10:00

Ceny mieszkań i domów 2019, czyli trzykrotnie większe podwyżki

Nowe mieszkania i domy podrożały 3 razy bardziej niż rok wcześniej © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na pierwotnym rynku nieruchomości zapanowała drożyzna. Jak wynika z informacji opublikowanych przez serwis Otodom.pl, ubiegłoroczne ceny nowych mieszkań i domów wzrosły o odpowiednio 11,4% i 8,7%. rdr. I wprawdzie wzrosty były widoczne również w poprzednim roku, ale wówczas były one ponad trzykrotnie niższe (3,7% i 2,5%). Obecne podwyżki są przede wszystkim efektem wyższych kosztów robocizny oraz drożejących działek i materiałów budowlanych. Pomimo to chętnych na zakup nie brakuje.
Podwyżki cen nieruchomości na rynku pierwotnym są więc faktem, ale warto podkreślić, że zarówno stawki za metr kwadratowy, jak i trendy mogą się w istotny sposób różnić w zależności od lokalizacji. Oto, jak w minionym roku prezentowały się ceny mieszkań i domów sprzedawanych na terenie największych rynków pierwotnych naszego kraju.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe na rynku pierwotnym

W minionym roku ceny mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły o ponad 11%.


Ceny mieszkań: różna dynamika wzrostów w Gdańsku i Gdyni


Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Otodom.pl, najdroższym miastem, co nie jest zresztą żadnym zaskoczeniem, jest Warszawa, gdzie średnie ceny mieszkań sięgnęły w minionym roku 8844 zł. Niewiele mniej trzeba było zapłacić w Gdyni (8322 zł), Krakowie (8178 zł) i Gdańsku (8155 zł). Najniższymi cenami nowych mieszkań charakteryzował się rynek łódzki (przeciętnie 5905 zł).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mkw. mieszkań na rynku pierwotnym

Najwyższymi cenami mieszkań charakteryzował się oczywiście warszawski rynek pierwotny.


Co ciekawe, miasta, w których nowe mieszkania drożały najbardziej i najmniej leżą tuż obok siebie. Największą podwyżkę zanotowaliśmy w Gdańsku, gdzie w porównaniu z rokiem 2018 ceny mieszkań wzrosły o 21%. Najmniejszą – w Gdyni, w której deweloperzy w ubiegłym roku żądali o 7% więcej niż rok wcześniej.

Nowe domy: Poznań drożeje najwolniej


Nowe domy w 2019 roku drożały nieco wolniej. Największą podwyżkę zanotowaliśmy w Gdańsku, gdzie średnio trzeba było zapłacić o 18% więcej niż rok wcześniej. Najmniej podrożały nowe mieszkania w Poznaniu – zaledwie o 4%.

Najtańszym z omawianych miast są obecnie Katowice, gdzie średnia cena mkw. w nowym domu wyniosła w 2019 roku 4305 zł. Poniżej 5000 zł trzeba było zapłacić średnio także w Łodzi, Szczecinie i Poznaniu. Najdroższa jest Warszawa, w której przeciętna cena metra kwadratowego w nowym domu to 5849 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mkw. domów na rynku pierwotnym

Metr kwadratowy nowego domu na terenie Łodzi kosztował przeciętnie 4665 zł.


Choć podwyżki na rynku pierwotnym były w 2019 roku bardziej dynamiczne niż na wtórnym, warto pamiętać, że w ostatnich latach to używane mieszkania drożały znacznie mocniej. Rynek pierwotny goni więc wtórny i niewykluczone, że passa ta potrwa także w 2020 roku.
– Pod koniec 2018 roku nie brakowało prognoz zapowiadających zatrzymanie wzrostowych trendów na rynku nieruchomości. Nic takiego się nie wydarzyło – ceny mieszkań i domów nie tylko nie przestały szybować w górę, ale ich wzrosty wręcz przyśpieszyły. Ta tendencja widoczna jest szczególnie w przypadku rynku pierwotnego. Za mieszkanie prosto od dewelopera trzeba było w ubiegłym roku zapłacić średnio o 729 zł więcej niż jeszcze rok wcześniej. Ta różnica robi wrażenie – powiedział Michał Szczudlak, Head of Data & Analytics Otodom.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: