eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań: popyt jest, ale zadłużamy się coraz bardziej

Ceny mieszkań: popyt jest, ale zadłużamy się coraz bardziej

2020-01-31 12:24

Ceny mieszkań: popyt jest, ale zadłużamy się coraz bardziej

Wysokie ceny mieszkań nie hamują popytu © ink drop - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Chętnych na zakup mieszkania ciągle nie brakuje. Biorąc jednak pod uwagę doniesienia najnowszego Barometru Metrohouse i Gold Finance z czwartego kwartału 2019 roku, nie wiadomo, czy tendencja ta zdoła się utrzymać. Powodem wyhamowania popytu mogą okazać się dynamicznie rosnące ceny mieszkań. Na niektórych rynkach wtórnych w ciągu 12 miesięcy nieruchomości mieszkaniowe zdrożały o nawet jedną piątą. Co więcej, coraz bardziej realnym scenariuszem staje się podwyżka stóp procentowych, co oznacza droższe kredyty.

Wysokie ceny mieszkań (na razie) nie hamują popytu


Popyt na mieszkania nie tylko nie maleje, ale osiąga zaskakująco wysokie wyniki. Jak czytamy w komunikacie z raportu, ilość transakcji przeprowadzonych na rynku wtórnym w październiku i listopadzie minionego roku okazała się wręcz rekordowa. Złą wiadomością dla kupujących są jednak nieustannie pnące się w górę ceny mieszkań.
– W przypadku Gdańska i Wrocławia ceny nabywanych mieszkań były nawet o jedną piątą wyższe niż przed rokiem, mówi Marcin Jańczuk, autor raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance.

W zestawieniu miast, w których ceny mieszkań są najwyższe, króluje oczywiście Warszawa, gdzie za metr kwadratowy przychodzi zapłacić już niemal 10 000 złotych (średnio 9977 zł), a 43% nieruchomości sprzedawanych jest powyżej tej ceny. Na podium uplasowały się również Kraków (8125 zł) i Gdańsk (7816 zł).

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań - rynek wtórny

W ujęciu rocznym najwyższe podwyżki odnotowano na terenie Gdańska i Wrocławia.


Należy też podkreślić zwiększający się udział w transakcjach nowego budownictwa, którego obecność ma znaczący wpływ na kształtowanie się średnich cen.
– Podobnie jak w poprzednim kwartale największą popularnością cieszył się metraż pomiędzy 35 a 50 m kw., który w zależności od miasta, występuje w ok. 40 proc. transakcji. Właśnie takie lokale preferują inwestorzy, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Z opracowania wynika, że nadal aż 31 proc. sprzedaży na rynku wtórnym mieszkań przeprowadzanych jest w celach inwestycyjnych. Jednocześnie Polacy coraz częściej zamieniają swoje dotychczasowe mieszkania na większe. Dane zawarte w Barometrze Metrohouse i Gold Finance wskazują, że co czwarta transakcja na rynku wynika z potrzeby zakupu większego mieszkania lub domu.

Ceny mieszkań deweloperskich również rosną


Na rynku pierwotnym także utrzymuje się trend wzrostu cen. Warto zwrócić uwagę, że nowy metraż mocno podrożał nie tylko w Krakowie, gdzie płacimy już 8669 zł/mkw.
– Szybkie tempo wzrostu cen mieszkań deweloperskich po raz kolejny było widoczne w Gdańsku (8491 zł/mkw.). Dlatego Stolica Pomorza pod względem kosztów zakupu nowego metrażu znów niewiele ustępowała Krakowowi, mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W przypadku Poznania i Wrocławia wzrost cen mieszkań nie był już aż tak wysoki i sięgnął poziom „inflacyjny” od 2,7% do 3,5%.

Co ciekawe pod koniec 2019 r. już 35 proc. nowych mieszkań z Warszawy było wycenianych na ponad 10 000 zł/mkw. Ostatnio szybko wzrósł udział takich najdroższych lokali z Krakowa (16%) oraz Wrocławia (16%). Obydwa te miasta pod względem udziału nowych mieszkań z pięciocyfrową ceną 1 mkw. ustępują jednak Gdańskowi (22% ofert z ceną ponad 10 000 zł/mkw.).

Podwyżki cen mieszkań w sposób naturalny owocują koniecznością zaciągania coraz wyższych kredytów mieszkaniowych. W Warszawie już 13 proc. wszystkich nowych hipotek stanowią te powyżej 600 tys. zł. W przypadku innych największych miast odsetek ten także rośnie. Obecnie wynosi on 12 proc., podczas gdy w III kw. 2019 r. był niższy o 4 pkt. proc. Jednocześnie widoczny jest spadek liczby kredytów w grupie do 200 tys. zł. Wśród warszawskich ekspertów Gold Finance stanowią one jedynie 12 proc. składanych wniosków, w koszyku największych miast 17 proc., a w pozostałych miastach 24 proc.

Coraz bliżej podwyżki stóp procentowych?


- W IV kw. 2019 r. na rynku kredytów hipotecznych nie mieliśmy większych zaskoczeń. Banki koncentrowały się na zamknięciu z dobrym wynikiem kwartału i tym samym całego roku. Mogliśmy obserwować pojawiające się w ostatnim momencie promocje w bankach lub utrzymanie się ofert cenowych z poprzedniego okresu, mówi Andrzej Łukaszewski, ekspert finansowy Gold Finance.
Dodaje jednak, że część analityków prognozuje inflację nawet na poziomie 4-4,5%. W sytuacji długotrwałego utrzymania się wysokiej inflacji powyżej zakładanego celu inflacyjnego możemy się spodziewać podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: