eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inwestycje w nieruchomości: pensjonaty i hotele

Inwestycje w nieruchomości: pensjonaty i hotele

2012-06-02 00:10

Inwestycje w nieruchomości: pensjonaty i hotele

Fot. 1 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Masz dość życia w dużym mieście albo pracy w korporacji? A może po prostu szukasz dodatkowych źródeł dochodu? Rozwiązaniem może być inwestycja we własny hotel lub pensjonat. Aby zarabiać na wynajmie pokoi, organizacji wesel i konferencji czy prowadzeniu SPA i restauracji potrzeba kapitału na poziomie co najmniej miliona złotych. Zakup gotowego obiektu to zwykle koszt kilku milionów.
Własny pensjonat, hotel lub restauracja, to biznes, o którym marzy wiele osób zmęczonych pracą w mieście. Nic dziwnego, że rośnie rynek kupna-sprzedaży tego typu obiektów. Minimalny budżet niezbędny do rozpoczęcia skromnej działalności hotelowej można oszacować na milion złotych. Budowa lub zakup sporego hotelu może pochłonąć nawet dziesiątki milionów. Osoba, która rozważa rozpoczęcie tego typu działalności ma do wyboru dwa rozwiązania. Może kupić ziemię, uzyskać niezbędne pozwolenia, nadzorować budowę obiektu, a potem zająć się organizacją jego pracy. Drugi wariant to zakup gotowego obiektu. Bez wątpienia to pierwsze rozwiązanie jest bardziej ryzykowne, ale z drugiej strony powinna z niego wynikać wyższa potencjalna rentowność inwestycji. Kupując gotowy obiekt mamy ułatwione zadanie, bo na podstawie jego dotychczasowej działalności możemy oszacować stopę zwrotu. Trzeba jednak pamiętać, że jak każdy biznes, tak i prowadzenie pensjonatu czy hotelu wymaga nie tylko zapału, ale też doświadczenia i umiejętności.

Naukę biznesu można zacząć w mniejszej skali

Na relatywnie niewielką skalę można na przykład prowadzić działalność w mazurskim pensjonacie położonym w miejscowości Kozin. Na sprzedaż wystawiono tam dom o powierzchni 200 m kw. z 8 pokojami (4 na wynajem) na parceli o powierzchni 64 arów. Na terenie nieruchomości znajdują się ponadto: sala bilardowa, sauna, staw, przystań jachtowa, kort, parking, ogród, plac zabaw oraz dwa bungalowy. Cena ofertowa to 3,9 mln zł. – Właściciele wykorzystują tę nieruchomość głównie na własne potrzeby, a wynajem jest traktowany raczej jako działalność poboczna – zauważa Agnieszka Kobs, doradca Home Broker z Olsztyna. Przyznaje jednak, że obłożenie miejsc noclegowych w sezonie jest na tyle wysokie, że roczny przychód z wynajmu można szacować na 65 tys. zł.
Znane uzdrowiska przyciągają turystów

Podobnie jako działalność poboczną wynajem pokoi traktował dotychczasowy właściciel wykończonego w wysokim standardzie i wyposażonego pensjonatu w strefie uzdrowiskowej górskiej miejscowości Muszyna. Dom o powierzchni 300 m kw. powstał na 20-arowej działce. Obiekt ten został wyceniony przez właściciela na 1,5 mln zł. Obecnie jedną z trzech kondygnacji zajmuje apartament właściciela. Jego przebudowa mogłaby pozwolić na podwojenie obecnie istniejącej (6) liczby pokoi. – Lokalizacja obiektu jest bardzo atrakcyjna, przez co adaptacja go na cele wyłącznie turystyczne może przynieść spore zyski – przewiduje Paweł Marczyk, kierownik oddziału Home Broker z Łodzi. W pensjonacie znajduje się sauna, pokój do masażu, solarium, a na tarasie zamontowano jacuzzi.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: