eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Czy warto inwestować w ziemię?

Czy warto inwestować w ziemię?

2012-12-03 10:54

Przeczytaj także: Inwestowanie w ziemię może być opłacalne


Analiza stanu rzeczywistego

Opierając się na danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego, z dorocznych raportów „Obrót nieruchomościami”, można podjąć się analizy stanu rzeczywistego rynku nieruchomości gruntowych w Polsce. Poniższy wykres prezentuje strukturę transakcji dokonywanych na wskazanym rynku w latach 2003-2011.

fot. mat. prasowe

Liczba sprzedanych nieruchomości w Polsce w latach 2003-2011 (w liczbach bezwzględnych)

W 2003 i 2004 roku rozpoczął się boom na rynku nieruchomości gruntowych. W latach tych, jak wynika z wykresu, dokonano transakcji na ponad 140 tys. nieruchomości tego typu na terenie całego kraju.


W 2003 i 2004 roku rozpoczął się boom na rynku nieruchomości gruntowych. W latach tych, jak wynika z wykresu, dokonano transakcji na ponad 140 tys. nieruchomości tego typu na terenie całego kraju. W strukturze sprzedaży najwięcej miejsca zajmowały w tym czasie użytki rolne, zaś na drugim miejscu wskazywane są grunty przeznaczone pod zabudowę. Dynamika zawierania transakcji kupna sprzedaży gruntów w Polsce wzrosła w 2003 roku, najprawdopodobniej z uwagi na panującą na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz na giełdzie warszawskiej, hossę. Inwestycje w ziemię zdawały się być tak samo dochodowe, jak inwestycje w akcje i mieszkania. Dlatego też masowo zaczęło przybywać inwestorów zainteresowanych zakupem ziemi. W 2004 roku nastąpił kolejny wzrost liczby finalizowanych transakcji kupna sprzedaży nieruchomości gruntowych, który wielu specjalistów wiąże z faktem przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej.

Hossa na rynku nieruchomości potrwała aż do 2007 roku. W 2005 i 2006 roku kupowano i sprzedawano nieco mniej nieruchomości gruntowych, w tym nieruchomości będących użytkami rolnymi, niż w latach wcześniejszych, ale za to wzrósł w 2006 roku odsetek transakcji kupna sprzedaży obejmujących grunty przeznaczone pod zabudowę w Polsce. Jak wynika z wykresu, największym zainteresowaniem nieruchomości gruntowe cieszyły się w 2007 roku, czyli w rok przed kryzysem gospodarczym na świecie. W całym 2007 roku zawarto w Polsce niemalże 170 tys. transakcji obejmujących grunty, w tym 43795 transakcji dotyczących gruntów przeznaczonych pod zabudowę oraz 104289 transakcji na grunty rolne. Najmniej w każdym kolejnym roku zawarto transakcji dotyczących gruntów leśnych, zadrzewionych i zakrzewionych.

Pojawienie się kryzysu gospodarczego na świecie, w tym również w Polsce, odbiło się w sposób negatywny na rynku nieruchomości gruntowych. Z poziomu prawie 170 tys. zawartych transakcji kupna sprzedaży nieruchomości gruntowych w 2007 roku, w rok później liczba ta spadła do poziomu 138 782. To spadek rzędu prawie 25% rok do roku. Polska gospodarka doświadczyła silnego załamania rynku nieruchomości gruntowych. Jednocześnie jednak nie nastąpiło znaczące załamanie w strukturze cenowej gruntów, o czym piszemy poniżej.

Największy kryzys na rynku nieruchomości nastąpił w 2009 roku, kiedy to łącznie transakcji kupna-sprzedaży gruntów zawarto jedynie nieco ponad 100 tys. W latach 2010-2011 sytuacja na rynku nieruchomości gruntowych powoli zaczęła się poprawiać, choć daleko jeszcze do generowania tak dużej liczby transakcji kupna sprzedaży gruntów rolnych i budowlanych, z jakim mieliśmy do czynienia w roku 2007 czy 2008.

Kolejny wykres prezentuje zaś dynamikę zmian wartości transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości gruntowych w tys. zł. Na jego podstawie można wysnuć wniosek na temat opłacalności dokonywania inwestycji w grunty.

fot. mat. prasowe

Wartość transakcji na rynku nieruchomości gruntowych w latach 2003-2011 (w tys. zł)

Wyraźny wzrost kwot, na jakie zawierane były transakcje kupna-sprzedaży, widoczny jest począwszy od 2005 roku, aż po rok 2007.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • inwestowanie w ziemię

    mrzona / 2013-06-26 01:09:49

    Z tego artykułu jednoznacznie wynika, że opłaca się inwestować w grunty rolne, najlepiej w te, które da się przekształcić w działki budowlane. Za inwestowaniem w ziemię rolną przemawia jeszcze to, że powstało wiele programów bezpiecznego inwestowania w ziemię, czyli jest w czym wybierać. Ja preferuję indywidualne, typu Briland, ponieważ dostajesz papier, poświadczający, że ten grunt jest Twój. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: