eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Czy warto inwestować w ziemię?

Czy warto inwestować w ziemię?

2012-12-03 10:54

Przeczytaj także: Inwestowanie w ziemię może być opłacalne


Z podobnym kształtem wykresu mamy do czynienia w przypadku gruntów przeznaczonych pod zabudowę przemysłową.

fot. mat. prasowe

Średnia cena transakcyjna w zł/m2 za grunty przeznaczone pod zabudowę inną

W przypadku gruntów przeznaczonych pod zabudowę inną niż przemysłowa i mieszkalna, w latach 2009-2011 wzrastały stopniowo ceny za m2 powierzchni.


W przypadku gruntów przeznaczonych pod zabudowę inną niż przemysłowa i mieszkalna, w latach 2009-2011 wzrastały stopniowo ceny za m2 powierzchni. W miastach w ubiegłym roku płacono ponad 87 zł/m2 powierzchni działki takiego typu, a poza granicami miast – niemalże 27 zł/m2.

fot. mat. prasowe

Średnia cena transakcyjna w zł/m2 za użytki rolne

Zdecydowany trend wzrostowy widoczny jest w cenach za m2 użytków rolnych w miastach. Można przypuszczać, że są to nieruchomości, które najczęściej kupowane są w celu odrolnienia i następnie odsprzedaży jako działki budowlane.


Zdecydowany trend wzrostowy widoczny jest w cenach za m2 użytków rolnych w miastach. Można przypuszczać, że są to nieruchomości, które najczęściej kupowane są w celu odrolnienia i następnie odsprzedaży jako działki budowlane, za kwotę o wiele wyższą. W takie działki najbardziej opłaca się dziś inwestować, zwłaszcza w te, które obecnie nie znajdują się w granicach administracyjnych miasta, ale na obrzeżach i mają szanse w najbliższej przyszłości stać się gruntami miejskimi. Za m2 powierzchni użytku rolnego w miastach w 2009 roku płacono 20 zł, zaś w dwa lata później już ponad dwukrotnie więcej – 43,28 zł. Poza miastami cena jest bardzo niska – 3,4 zł/m2 powierzchni użytku rolnego w 2011 roku.

fot. mat. prasowe

Średnia cena transakcyjna w zł/m2 za grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione

Ceny nieruchomości leśnych i zadrzewionych również stopniowo wzrastają w miastach, ale maleją poza granicami.


Ceny nieruchomości leśnych i zadrzewionych również stopniowo wzrastają w miastach, ale maleją poza granicami.

Czy i w jakie grunty inwestować?

Nieruchomości gruntowe wydają się być stabilną inwestycją, na której w dłuższej perspektywie czasu, obejmującej co najmniej 3-5 lat, nie można stracić. Ziemia jest wartością, która wciąż będzie zyskiwała, ponieważ jest zasobem nieodnawialnym. W chwili obecnej rynek nieruchomości gruntowych odzyskuje siły po niedawnym kryzysie. Na podstawie przedstawionych danych statystycznych można wnioskować, że dziś jest najlepszy czas na inwestowanie w użytki rolne położone w bliskiej odległości od miast. Jako że aglomeracje miejskie w dynamicznym tempie się rozrastają, przylegające do nich użytki rolne wkrótce wejdą w ich obręb administracyjny, zyskując wielokrotnie na cenie. Dziś za użytek rolny w mieście zapłacimy ponad 40 zł za m2 powierzchni, a poza miastem zaledwie nieco ponad 3 zł za m2. Jeśli dodatkowo, po zakupie gruntu rolnego poza granicami miasta przekwalifikujemy go na działkę przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową, jej cena wzrośnie do ponad 90 zł za m2. Można przypuszczać, że działki budowlane będą z roku na rok zyskiwać na wartości, dlatego też inwestycje w nie są jak najbardziej dochodowe.

Warto zauważyć, że GUS wskazuje na stabilny wzrost wartości gruntów rolnych w ostatnich latach. Wzrost ten jest ponad 100%. Ceny działek nie są podatne na koniunkturę gospodarczą, co daje stabilność inwestycjom w nieruchomości gruntowe. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym dochodowości inwestycji w grunty, szczególnie leżące poza miastem, których cena dziś jest bardzo atrakcyjna, jest to, że mamy do czynienia z rozwojem największych miast i ich infrastruktury. Już wkrótce poszerzą więc one swoje granice, automatycznie podbijając ceny nieruchomości gruntowych, jakie znajdą się w ich okręgu administracyjnym.

poprzednia  

1 ... 3 4

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • inwestowanie w ziemię

    mrzona / 2013-06-26 01:09:49

    Z tego artykułu jednoznacznie wynika, że opłaca się inwestować w grunty rolne, najlepiej w te, które da się przekształcić w działki budowlane. Za inwestowaniem w ziemię rolną przemawia jeszcze to, że powstało wiele programów bezpiecznego inwestowania w ziemię, czyli jest w czym wybierać. Ja preferuję indywidualne, typu Briland, ponieważ dostajesz papier, poświadczający, że ten grunt jest Twój. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: