eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wyniki spółek deweloperskich zaskakują

Wyniki spółek deweloperskich zaskakują

2013-06-03 13:11

Wyniki spółek deweloperskich zaskakują

Wyniki spółek deweloperskich zaskakują © francis bonami - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zakończony ostatnio sezon publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na GPW wniósł powiew optymizmu w notowania giełdowych deweloperów. Większość z nich w pierwszym kwartale br. pochwaliła się zyskami znacznie lepszymi od osiągniętych w analogicznym okresie 2012 roku - pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
Nie taki diabeł straszny?

Rok bieżący, który przez samych deweloperów zapowiadany był jako zdecydowanie najtrudniejszy w pięcioletniej historii rynkowego spowolnienia, zaczął się dla większości giełdowych przedstawicieli branży nadspodziewanie dobrze. Z pierwszej dziesiątki rynkowych liderów, deweloperów stricte mieszkaniowych o największej kapitalizacji, tylko przeżywający okresowe trudności płynnościowe Gant Development zanotował kwartalna stratę netto. Natomiast 8 na 10 spółek pokazało czysty zysk na znacznie lepszym od ubiegłorocznego poziomie, z progresem liczonym nie tylko w dziesiątkach, ale i setkach procent.

W sumie czołowa dziesiątka osiągnęła zysk netto w trzech pierwszych miesiącach tego roku w wymiarze ponad 77 mln zł, czyli o prawie 50 proc. lepszym niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Gdyby jednak z tej klasyfikacji wykluczyć pechowego Ganta, zakłócającego dodatnie statystyki branżowych tuzów, to pozostała dziewiątka w sumie zarobiła w omawianym okresie br. aż o 140 proc. więcej niż rok temu, a taka różnica robi już wrażenie – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

fot. francis bonami - Fotolia.com

Wyniki spółek deweloperskich zaskakują

Z pierwszej dziesiątki rynkowych liderów, deweloperów stricte mieszkaniowych o największej kapitalizacji, tylko przeżywający okresowe trudności płynnościowe Gant Development zanotował kwartalna stratę netto. Natomiast 8 na 10 spółek pokazało czysty zysk na znacznie lepszym od ubiegłorocznego poziomie.


W jaki sposób osiągnięcie takich rezultatów stało się możliwe i czy jest to zjawisko trwałe? Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, skokowa poprawa wyników finansowych największych deweloperów mieszkaniowych w 1. kwartale tego roku nie jest niestety spowodowana nagłym ożywieniem koniunktury w krajowej mieszkaniówce. Jest natomiast efektem kumulacji przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Pewien wpływ na taki stan rzeczy mogła mieć zakończona w końcu ub. roku „Rodzina na Swoim”, która w ostatnich kwartałach i miesiącach swej misji istotnie podbijała statystyki popytowe mieszkań z pierwszej ręki. Stąd też powtórzenie takich wyników już w bieżącym czy kolejnym kwartale wydaje się nie tylko wątpliwe, ale wręcz mało prawdopodobne.

Jednak tego typu sytuacja świadczy o wciąż zadowalającej kondycji branży, choć trudno uznać przedmiotową dziesiątkę giełdowych tuzów za grupę w pełni reprezentatywną dla całego rodzimego środowiska deweloperskiego. Jednak to ta grupa firm jest widoczna, analizowana i szeroko komentowana w mediach, a zatem to jej standing finansowy decyduje o postrzeganiu całej branży oraz jej bliższych i dalszych perspektyw. Coraz trudniej więc oczekiwać w jakimkolwiek przewidywalnym terminie „deweloperskiego Armagedonu” w ramach krajowego rynku nieruchomości, raczej wypada wypatrywać zbliżającego się dużymi krokami koniunkturalnego dołka.

fot. mat. prasowe

Zysk netto głównych deweloperów mieszkaniowych w 1. kwartale bieżącego i ubiegłego roku

W sumie czołowa dziesiątka osiągnęła zysk netto w trzech pierwszych miesiącach tego roku w wymiarze ponad 77 mln zł, czyli o prawie 50 proc. lepszym niż w tym samym okresie roku ubiegłego.


Ostatni będą pierwszymi?

Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, uważa że potwierdzeniem optymistycznych przewidywań co do perspektyw branży deweloperskiej już w średnim okresie jest pojawienie się ostatnio nadspodziewanie dużego jak na te czasy popytu na akcje spółek deweloperskich. Indeks WIG-deweloperzy, obok subindeksu budowlanego absolutnie najsłabszy od pięciu lat wskaźnik koniunktury na warszawskiej GPW, w ostatnich dniach przeżywa swój prawdziwy renesans. Po przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja kilkukrotnej próbie testu krytycznego wsparcia na poziomie 1270 punktów, WIG-deweloperzy dynamicznie ruszył do góry jak się wydaje w celu szybkiego pokonania szczytu z połowy stycznia br. na poziomie 1480 punktów. Taki scenariusz otworzyłby drogę giełdowym spółkom deweloperskim do długoterminowej, silnej i lukratywnej hossy.

fot. mat. prasowe

Roczny wykres indeksu WIG-deweloperzy z zaznaczonym wybiciem dwumiesięcznej konsolidacji

Zakończony ostatnio sezon publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na GPW wniósł powiew optymizmu w notowania giełdowych deweloperów. Większość z nich w pierwszym kwartale br. pochwaliła się zyskami znacznie lepszymi od osiągniętych w analogicznym okresie 2012 roku.


Czy historia z poprzedniej dekady, kiedy to spółki deweloperskie pospołu z budowlanymi wiodły prym najdłuższej w dziejach warszawskiego parkietu hossy ma szansę na powtórkę? Na razie trudno jest przesądzać, czy w ogóle hossa z prawdziwego zdarzenia wzorem zachodnich parkietów wreszcie zawita i na GPW. Ponieważ jednak sporo czynników na to wskazuje, także ewentualność silnego podobieństwa obecnej atrakcyjności inwestycyjnej oraz niedowartościowania spółek deweloperskich i budowlanych do tej sprzed dokładnie 10 lat należy brać pod uwagę – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wyniki spółek deweloperskich zaskakują

    leewus / 2013-06-14 16:18:26

    Sytuacja na rynku mieszkaniowym w ogóle zaczęła wyglądać całkiem obiecująco: http://rynekpierwotny.com/wiadomosci/prawo-i-podatki/instytut-ekonomiczny-nbp-sytuacja-na-rynku-mieszkaniowym-wraca-do-rownowagi,1461/. Oby dalej szło w tym kierunku odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: