eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania dwupokojowe najpopularniejsze

Mieszkania dwupokojowe najpopularniejsze

2014-01-17 13:46

Mieszkania dwupokojowe najpopularniejsze

Mieszkania dwupokojowe najpopularniejsze © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Początek roku przyniósł wyraźne ożywienie popytu na rynku mieszkaniowym, zarówno pierwotnym jak i wtórnym. W ciągu pierwszych 14 dni kontakt w sprawie wystawionych do sprzedaży lokali nawiązało o 40% więcej klientów niż w tym samym okresie zeszłego roku. Z badań portalu Domy.pl wynika, że najwięcej zapytań dotyczyło mieszkań 2-pokojowych – ponad 39% na rynku wtórnym i aż połowa na rynku pierwotnym. Średnio co trzeci klient zainteresowany był M4, a co ósmy kawalerką.

Przeczytaj także: Warszawa: boom na mieszkania trzypokojowe

Bez fanfar i wiwatów tylko w ciszy i bez rozgłosu sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań zmienia się na lepsze. Postępuje to powoli, tak jak wychodzenie gospodarki z kryzysu, ale jednak. Potwierdzają to wskaźniki portalu Domy.pl – w ciągu pierwszych 2 tygodni 2014 roku liczba zapytań o oferty sprzedaży mieszkań była aż o 40% większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. I mimo tego, że wyniki są wciąż dalekie od tych z lat boomu mieszkaniowego, to jednak trzeba odnotować, że mamy do czynienia z tak długo wyczekiwanym wzrostem, a nie obserwowanymi od dłuższego czasu spadkami. To bardzo istotny sygnał z rynku.

Z pierwszych obserwacji wynika, że ani zmiany w zasadach udzielenia kredytów hipotecznych spowodowane wejściem w życie rekomendacji S, ani uruchomienie programu Mieszkanie dla Młodych jak na razie nie zaszkodziły rynkowi wtórnemu. Analiza przeprowadzona przez portal Domy.pl wskazuje, że grono klientów zainteresowanych mieszkaniami używanymi wzrosło w porównaniu z początkiem roku 2013 o 35%. To znak, że nastroje społeczne poprawiają się i powoli wraca chęć do planowania kosztownych inwestycji zwykle wiążących się z dodatkowymi wydatkami przez długie lata (raty kredytu).

Jeszcze większy progres nastąpił na rynku pierwotnym. W pierwszych 14 dniach br. liczba klientów kontaktujących się z deweloperami w sprawie ofert sprzedaży nowych mieszkań była aż o 63% większa niż w ciągu pierwszych 2 tygodni 2013 roku. Trudno jednak sądzić, aby ów wzrost spowodowany był wejściem w życie programu rządowych dopłat. Zarówno liczba ofert, które się do niego kwalifikują jak i grono klientów, którzy mogą się o dopłaty ubiegać, jest na tyle małe, że pozostaje bez większego wpływu na całkowity popyt.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Mieszkania dwupokojowe najpopularniejsze

Wyniki analizy portalu Domy.pl wskazują, że w nowym roku niezmiennie największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 2-pokojowe. W sprawie takich lokali kontakt podjęło ponad 39% osób poszukujących lokali używanych i dokładnie połowa poszukujących mieszkań w nowych inwestycjach.


Najpopularniejsze są wciąż mieszkania 2-pokojowe

Wyniki analizy portalu Domy.pl wskazują, że w nowym roku niezmiennie największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 2-pokojowe. W sprawie takich lokali kontakt podjęło ponad 39% osób poszukujących lokali używanych i dokładnie połowa poszukujących mieszkań w nowych inwestycjach.

Drugim pod względem liczby zainteresowanych typem mieszkań są lokale 3-pokojowe. W pierwszych dniach br. zainteresowanie nimi wykazała ponad 1/3 klientów poszukujących ofert na rynku wtórnym i ponad ¼ klientów poszukujących ofert na rynku pierwotnym.

Dopiero na trzeciej pozycji – z popytem na obu rynkach oscylującym w okolicach 12% – plasują się najmniejsze i najtańsze lokale, czyli kawalerki.

Mieszkania 4-pokojowe cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem wśród klientów na rynku wtórnym – stanowią 11,4% udziału w popycie. Wśród poszukujących ofert na rynku pierwotnym nowym M5 zainteresowanych było tylko 6,5% klientów.

Popyt na największe i najdroższe mieszkania liczące 5 i więcej pokoi tradycyjnie był niewielki - kształtował się w ciągu pierwszych dni 2014 r. na poziomie 3-3,5%. To ważna wskazówka dla właścicieli i deweloperów oferujących takie lokale: zważywszy na dużą podaż znalezienie na nie nabywcy pozostaje niełatwym zadaniem.

fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania używane i nowe

Wciąż najpopularniejszym wśród klientów typem mieszkań pozostają „uniwersalne dwójki” – lokale komfortowe dla singli, wygodne dla par i - przy braku środków na M4 – będące wystarczającym minimum dla rodzin 3-osobowych.


Z przedstawionych przez portal Domy.pl danych wynika, że wzrostowi popytu na mieszkania nie towarzyszy zmiana jego struktury. Wciąż najpopularniejszym wśród klientów typem mieszkań pozostają „uniwersalne dwójki” – lokale komfortowe dla singli, wygodne dla par i - przy braku środków na M4 – będące wystarczającym minimum dla rodzin 3-osobowych. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej społeczeństwa obserwować będziemy nie tylko dalszy wzrost popytu na mieszkania, ale także rosnący udział w nim mieszkań większych, min. 3-pojowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: