eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania 2013: preferencje zakupowe

Kupno mieszkania 2013: preferencje zakupowe

2014-01-22 09:53

Kupno mieszkania 2013: preferencje zakupowe

Moda na niewielkie mieszkania nie przemija © fot. mat. prasowe

W jakich mieszkaniach gustowali Polacy w minionym roku? Agencja Metrohouse prześledziła najczęściej sprzedawane lokale w największych miastach w Polsce. Wszędzie tam nie przemija moda na niewielkie dwupokojowe mieszkania, a lokale w budynkach z wielkiej płyty mają się bardzo dobrze.

Przeczytaj także: Mieszkania dwupokojowe najpopularniejsze

Warszawa

Statystyczny nabywca mieszkania w Warszawie poszukuje zwykle lokalu do 50 m kw. Priorytetem w zakupach jest cena, dlatego dobrze sprzedają się mieszkania w oddalonych dzielnicach miasta, gdzie oprócz nowego budownictwa klienci mają do dyspozycji tanią wielką płytę. W IV kw. 2013 r. średni metraż mieszkania z rynku wtórnego wynosił 53 m kw. Na zakup przeznaczaliśmy średnio 384,6 tys. zł. (mediana 325 tys. zł).

- Niezmiennie najbardziej popularne wśród klientów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań są dwa pokoje, w którym jedno pomieszczenie pełni rolę pokoju dziennego, a drugie sypialni. Cena za jaką poszukujemy mieszkań oscyluje w granicach 300 tys. zł. Dla większości klientów ważna jest dobra komunikacja względem centrum miasta, chętnie wybieramy oferty z dostępem do terenów zielonych. Popularnością cieszyły się: Bielany, Wola, Bemowo, Targówek, Ursus, a także Białołęka, która wraca do łask za sprawą stosunkowo taniego nowego budownictwa, mówi o stołecznym rynku Silwana Piotrowicz, dyrektor oddziału Metrohouse w Warszawie. Dodaje, że w ostatnim czasie w niełaskę popadły kawalerki. Wyjątkiem są mieszkania małe, z najniższej półki cenowej i w stanie do wprowadzenia bez większych inwestycji. – Mieszkania za 150-200 tys. zł sprzedawaliśmy za gotówkę, często były nabywane w celach inwestycyjnych.

Łódź

Spośród największych polskich miast to właśnie w Łodzi można kupić najtańsze mieszkanie. Średnia cena nabywanego lokalu wyniosła 182 tys. zł, czyli sprzedając dwa takie mieszkania można myśleć o zakupie lokalu o podobnym standardzie i metrażu w Warszawie. W ciągu całego roku ceny utrzymywały się na stabilnym poziomie i w końcówce 2013 r. były niewiele niższe od cen uzyskiwanych rok wcześniej. Kupujący także tu skupiali się na mieszkaniach dwupokojowych i niewielkich lokach trzypokojowych. Średni metraż nabywanych mieszkań to 40-45 m kw.

- Łódź to miasto, w którym można znaleźć prawdziwą okazję mieszkaniową, twierdzi Robert Kornecki, dyrektor regionalny Metrohouse z Łodzi. Wprawdzie ceny m kw. nabywanych lokali mieściły się w przedziale od 3100 do 3700 zł za m kw., ale bez problemu można było znaleźć lokale w cenie 2500 zł za m kw. Taki mieszkania cieszyły się dużym wzięciem. Kupujący kierujący się przede wszystkim ceną mieli do wyboru zakupy w przedwojennych kamienicach lub na osiedlach z wielkiej płyty. – W przypadku Łodzi warte podkreślenia jest, że choć w ofercie kilkanaście procent mieszkań posiada cenę ofertową powyżej 5000 zł za m kw., kupujący nie są zainteresowani zakupem takich nieruchomości - w ciągu roku liczba transakcji w takich cenach jest znikoma, dodaje Robert Kornecki.

fot. mat. prasowe

Moda na niewielkie mieszkania nie przemija

Statystyczny nabywca mieszkania w Warszawie poszukuje zwykle lokalu do 50 m kw.


Gdańsk

Gdańsk był jednym z nielicznych miast, w którym oczekiwanie na dalsze spadki cen miało swoje uzasadnienie. W ciągu roku ceny obniżyły się o prawie 4 proc. W ostatnich miesiącach 2013 r. kupowaliśmy mieszkania o średnim metrażu 54,8 m kw. Natomiast średnia cena jaką przeznaczaliśmy na zakup to 257,5 m kw.

Przez cały rok, a szczególnie w ostatnich miesiącach na rynku, częściej niż zwykle, widoczni byli klienci poszukujący niewielkich mieszkań jednopokojowych w pasie nadmorskim (Żabianka, Przymorze, Zaspa). Przy metrażu 17-25 kw. ceny takich mieszkań wynosiły ok. 140-150 tys. zł. – Jak wiadomo cenę lokalu kształtuje lokalizacja, technologia budowy i standard wykończenia. Stąd duże rozbieżności w cenach. Przykładowo poszukujący mieszkań na gdańskiej Starówce za dwupokojowe mieszkanie płacili nawet do 300 tys. zł., podczas gdy na Morenie w podobnej kwocie można było nabyć nawet cztery pokoje, mówi Piotr Lewicki, dyrektor oddziału Metrohouse z Gdańska. Tradycyjnie klienci często pytali o mieszkania we Wrzeszczu. W opinii doradców stare gdańskie budownictwo jest coraz bardziej doceniane. Zwolennicy mieszkań z klimatem kupując tu trzypokojowe mieszkania muszą zainwestować ok. 330 tys. zł.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: