eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Małe mieszkanie trzypokojowe? Tak.

Małe mieszkanie trzypokojowe? Tak.

2014-03-12 12:45

Małe mieszkanie trzypokojowe? Tak.

Trzy pokoje zamiast dwóch © Friedberg - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O nieustającej popularności mieszkań dwupokojowych nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto śledzi sytuację na polskim rynku mieszkaniowym. Z analizy portalu nieruchomości Domy.pl wynika również, że dość dużym zainteresowaniem ze strony kupujących cieszą się M4. Jednak te muszą spełniać pewne warunki, z których najważniejszym jest niewygórowana cena.

Przeczytaj także: Rynek pierwotny 2013: niewielkie mieszkania górą

W pierwszym miesiącu bieżącego roku amatorzy M3 stanowili niemal 38 procent zainteresowanych kupnem mieszkania. Tuż za nimi (33,4 procenta) uplasowali się chętni na stosunkowo niewielkie i tym samym niedrogie lokale trzypokojowe, usytuowane w przeważającej mierze w blokach z czasów PRL-u.

Popyt na takie nieruchomości wzrasta, ponieważ stanowią one interesującą alternatywę dla dwupokojowych mieszkań mieszczących się w kamienicach bądź w nowszym budownictwie. Nic w tym dziwnego – rodzinie 2+1 czy też parze planującej potomstwo z pewnością łatwiej zorganizować przestrzeń w niewielkim nawet lokum trzypokojowym niż kombinować z optymalną dla każdego aranżacją dwóch pokoi.

fot. mat. prasowe

Porównanie średnich cen ofertowych mieszkań 2- i 3-pokojowych w wybranych miastach

Z analizy dostępnych na rynku ofert sprzedaży mieszkań 2- i 3-pokojowych w wybranych 10 miastach wynika, że aby stać się właścicielem większego M, trzeba się liczyć z wydatkiem średnio o 18% większym.


Najmniejsze różnice w średnich cenach M3 i M4 występują w Warszawie; w stolicy na zakup mieszkania 2-pokojowego o pow. między 30 a 50 m2 trzeba przeznaczyć średnio 351 000 zł. Aby kupić lokal o pow. między 40 a 60 m2, z dodatkowym pokojem, wystarczy zapłacić cenę wyższą tylko o niespełna 12%, czyli o 41 000 zł.

Podobnej wysokości kwoty – od 40 000 do 43 000 zł – trzeba wyasygnować na dodatkowy – trzeci pokój w Białymstoku, Gdańsku i Poznaniu. W pierwszym z wymienionych miast stanowi to koszt zakupu wyższy o 20,5%; w Gdańsku i Poznaniu o ok. 17%.

Największa różnica w średnich cenach mieszkań 2- i 3-pokojowych występuje w Łodzi. Z analizy aktualnych cen ofertowych lokali wystawionych do sprzedaży w tym mieście wynika, że decyzja o zakupie mieszkania 3-pokojowego wiąże się z wydatkiem o 21,3% wyższym względem ceny mieszkania 2-pokojowego. Za M3 zbywcy żądają średnio 165 000 zł, podczas gdy M4 oferowane są średnio po 200 000 zł.
Spośród poddanych analizie miast najmniej za trzeci pokój – ok. 28 000 zł – trzeba zapłacić w Katowicach. W stolicy Górnego Śląska średnia stawka za M3 wynosi 170 000 zł, a za M4 – 198 000 zł. Zupełnie inaczej jest w Krakowie – pod Wawelem trzeci pokój kosztuje prawie dwa razy więcej – średnio 50 000 zł.

Należy zwrócić uwagę, że podane ceny są średnimi cenami ofertowymi. W każdym z wymienionych miast w obu segmentach ofert można znaleźć oferty zarówno droższe jak i tańsze. Poszukujący ofert z niższej półki cenowej (np. w lokalizacjach bardziej oddalonych od centrum) bez problemu znajdą lokale 3-pokojowe w cenach niższych(!) niż wynosi średnia cena mieszkania 2-pokojowego. Przykładem może być Warszawa: w portalu Domy.pl wystawionych jest ponad 2000 ofert sprzedaży mieszkań 3-pokojowych w cenie niższej aniżeli średnia cena mieszkania 2-pokojowego (czyli do 351 000 zł).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Małe mieszkanie trzypokojowe? Tak.

    migel233 / 2014-03-13 23:52:40

    Jeśli kupować mieszkanie to faktycznie lepiej już większe... Nawet gdy na daną chwilę nie potrzebujemy dużego metrażu, to w przyszłości, gdy powiększy się rodzina, na pewno się przyda. Tym bardziej że przestrzał cenowy wcale nie jest taki duży (zwykle większe mieszkanie nawet na tym samym osiedlu ma niższą cenę za m2). Mój kuzyn kupił w zeszłym roku mieszkanie na szczecińskich Małych Błoniach i mimo, że teraz mieszka tam tylko z żoną to wzięli większy metraż z antresolą. Dodatkowy pokój na pewno się przyda bo ciocia jest w ciąży i będą mieli bliźniaczki;) Także myślę, że jak już inwestować pieniądze w mieszkanie to z głową i myślą o przyszłości bo taka kawalerka jest dobra może na już, ale później nie ma z nią co zrobić, chyba że wynająć. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: