eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkań domeną kobiet

Wynajem mieszkań domeną kobiet

2014-03-10 13:20

Wynajem mieszkań domeną kobiet

Wynajem mieszkań domeną kobiet © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Lepszy zmysł w trakcie urządzania nieruchomości i selekcji najemców oraz mniejsza skłonność do popadania z nimi w konflikty - to główne przewagi, jakie mają właścicielki nad właścicielami mieszkań na wynajem. Brytyjskie badania pokazują także, że kobiety są także bardziej preferowanymi lokatorami.

Przeczytaj także: Koszty wynajmu rosną szybciej niż inflacja

Jakimi inwestorkami są kobiety i jak radzą sobie z zarządzaniem mieszkaniami na wynajem – to pytania, na jakie z okazji Dnia Kobiet szukał odpowiedzi Lion’s Bank. Co ciekawe, doświadczenie doradców Lion’s House pokazuje, że kobiety radzą sobie zazwyczaj znacznie lepiej niż mężczyźni.

Płeć mniej liczna, ale nie słabsza

Wbrew pozorom zakup mieszkań na wynajem nie jest wcale domeną mężczyzn. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Lion’s Bank, w gronie takich inwestorów jest ponad 40% kobiet. Badanie oparto na grupie ponad 800 właścicieli ocenianych przez najemców na portalu ratemylandlord.com. Dane te dotyczą więc głównie rynku kanadyjskiego i amerykańskiego. W warunkach polskich właścicielek mieszkań na wynajem jest jednak także dużo. - Kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka, w efekcie jest ich mniej w gronie inwestorów giełdowych, ale dobrze odnajdują się na rynku nieruchomości – mówi Agnieszka Piesto, Real estate advisor w Lion’s House. Jej zdaniem kobiety mają przeważnie lepsze zdolności interpersonalne, co w przypadku selekcji najemców jest niezwykle ważne.

fot. mat. prasowe

Płeć właścicieli mieszkań na wynajem

Wbrew pozorom zakup mieszkań na wynajem nie jest wcale domeną mężczyzn. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Lion’s Bank, w gronie takich inwestorów jest ponad 40% kobiet.


Mniej konfliktów i lepsze przygotowanie

Lepsza ręka do wyboru najemców, to tylko jedna z przewag kobiet na rynku wynajmu. Z doświadczenia doradców Lion’s House wynika bowiem także, że paniom łatwiej jest przygotować mieszkanie do wynajęcia. Często dodając zaledwie kilka szczegółów są w stanie sprawić, że lokal staje się bardziej przytulny. Kobiety korzystają również częściej z wsparcia fachowców, podczas gdy panowie częściej remonty chcieliby wykonywać sami. Tymczasem w przypadku osób, które inwestowanie w nieruchomości traktują jako działalność poboczną powoduje to zazwyczaj, że remont zamiast miesiąca czy dwóch trwać może nawet kilka razy dłużej. Wydłuża to okres, w którym nieruchomość nie przynosi przychodów, generując jedynie koszty. Badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Właścicieli Mieszkań na Wynajem pokazują ponadto, że sami najemcy wolą wynajmować mieszkania od właścicielek, a nie właścicieli. Panie są bowiem mniej konfliktowe i bardziej skłonne niż panowie do poszukiwania rozwiązań kompromisowych w trudnych sytuacjach.

Kobiety wolą porządek, a mężczyźni niewielkie naprawy

Z drugiej strony wielu właścicieli preferuje też kobiety jako lokatorki. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal Upad, aż 57,4% z przebadanych 885 właścicieli przyznało, że płeć najemcy jest dla nich kluczowa. Kobiety są preferowane jako dbające o porządek i samo mieszkanie. Mocną stroną mężczyzn jest fakt, że częściej potrafią poradzić sobie z drobnymi naprawami w mieszkaniu. Nie powinno więc dziwić, że wyniki badania wskazują również, że właściciele mieszkań na wynajem lubią podpisywać umowy z parami. Pozwala to na połączenie stereotypowych pozytywnych cech najemców obu płci. Jeśli ponadto para ma dziecko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą najemcami przez wiele lat, co z punktu widzenia właściciela jest sytuacją komfortową.

Bartosz Turek,
Jakub Potocki,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: