eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek najmu: ceny w ośrodkach akademickich

Rynek najmu: ceny w ośrodkach akademickich

2014-07-28 11:52

Rynek najmu: ceny w ośrodkach akademickich

Lipiec dobrym okresem na poszukiwanie mieszkania © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wraz z końcem czerwca duża rzesza studentów zwalnia mieszkania wynajmowane na czas roku akademickiego. Nic zatem dziwnego, że lipiec to dogodny czas na poszukiwanie lokum - w tym czasie na rynku pojawia się wiele atrakcyjnych ofert, a popyt na nie nie jest jeszcze tak duży, jak w kolejnych miesiącach. Portal nieruchomości Domy.pl postanowił sprawdzić, jak kształtują się obecnie ceny najmu mieszkań w 20 ośrodkach akademickich w naszym kraju.

Przeczytaj także: Mieszkania do wynajęcia: ile zapłacą studenci?

W Warszawie średnia kwota, jaką trzeba przeznaczyć na wynajem kawalerki wynosi 1530 zł. Pomimo tego, że obecnie bez problemu znajdziemy w stolicy tańsze lokale, też w dobrej lokalizacji, to jednak na najem 1-pokojowego M za cenę poniżej 1000 zł nie ma co liczyć, a nawet więcej – należy na tego typu ogłoszenia szczególnie uważać, gdyż mogą być próbą oszustwa. Mieszkania 1-pokojowe są świetną, niedrogą propozycją np. dla par. Wśród studentów-singli tego typu nieruchomości nie są popularne, przede wszystkim ze względów ekonomicznych.

Ok. 200 zł mniej niż w Warszawie zapłacimy za kawalerkę w Gdańsku (1310 zł), Wrocławiu (1300 zł) oraz Krakowie (1270 zł). Do miast akademickich, w których 1-pokojowe M najmiemy najtaniej należą: Białystok (860 zł), Bydgoszcz (870 zł), Kielce (890 zł) oraz Gorzów Wielkopolski (650 zł).

Znaczącą grupę na rynku najmu stanowią klienci zainteresowani mieszkaniami 2-pokojowymi (blisko połowa popytu). W jedenastu (Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów i Zielona Góra) spośród dwudziestu miast analizowanych przez portal Domy.pl za takie lokale trzeba zapłacić średnio nie więcej niż 1500 zł. W pozostałych miejscowościach średnie stawki są już wyższe – w Krakowie i Wrocławiu wynoszą ok. 1740 zł, w Gdańsku i Gdyni ok. 1650 zł, w Lublinie 1620 zł, a w Katowicach 1590 zł. Warszawa jest jedynym spośród analizowanych miast, gdzie średnia cena najmu 2-pokojowego M przekracza 2000 zł i wynosi 2130 zł. Klienci zdeterminowani do tego, aby taki lokal wynająć taniej, znajdą również mieszkanie za ok. 1500-1600 zł – oczywiście w gorszej lokalizacji oraz o niższym standardzie. Również w tym przypadku należy uważać na oferentów, którzy stołeczne M3 chcą wynająć za niższą kwotę.

Warto zwrócić uwagę, że za średnią stołeczną cenę 2-pokojowego lokum (ok. 2100 zł) możemy swobodnie wybierać spośród oferowanych na wynajem mieszkań 3-pokojowych w takich miastach jak Gdańsk (2120 zł), Gdynia (1090 zł) czy Katowice (2120 zł). Kilkaset zł więcej za M4 zapłacimy w Krakowie (2460 zł) i Wrocławiu (2430 zł). Warszawa również w tym przypadku odbiega od reszty miast – średnia cena najmu 3-pokojowego mieszkania w stolicy wynosi obecnie 3170 zł.

Rynek najmu lokali 4-pokojowych w niektórych miastach (np. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu) cechuje się dużą rozpiętością cenową i w dużej mierze obejmuje mieszkania o podwyższonym standardzie lub przestronne, przedwojenne lokale położone np. w zabytkowych kamienicach, czyli nieruchomości przeważnie droższe od przeciętnych mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Wg danych portalu Domy.pl średnie ceny za najem M5 wynoszą od ok. 1700-2000 zł w takich miejscowościach jak Opole, Gorzów Wielkopolski, Białystok i Zielona Góra do 3400 zł we Wrocławiu, 3800 zł w Krakowie i 4200 zł w Warszawie. W stolicy zresztą rozpiętość cenową za lokale 4-pokojowe widać najwyraźniej – takie nieruchomości wynająć już za nieco ponad 2000 zł, ale również za kwoty nawet pięciokrotnie wyższe.

fot. mat. prasowe

Średmi czynsz za mieszkanie

W Warszawie średnia kwota, jaką trzeba przeznaczyć na wynajem kawalerki wynosi 1530 zł. Pomimo tego, że obecnie bez problemu znajdziemy w stolicy tańsze lokale, też w dobrej lokalizacji, to jednak na najem 1-pokojowego M za cenę poniżej 1000 zł nie ma co liczyć.


Z uwagi na wysoką podaż ofert lipiec jest dla właścicieli nieruchomości, w przeciwieństwie do poszukujących, miesiącem trudnym. Koniecznością jest aktywność w zakresie promocji oferowanych mieszkań – dużo uwagi trzeba poświęcić na dobrą ekspozycję zdjęć w ogłoszeniach, opisy, jak również odpowiednie przygotowanie do negocjacji. W ostateczności pozostaje obniżenie ceny miesięcznego czynszu, co zazwyczaj jest rozwiązaniem najlepiej oddziałującym na potencjalnych najemców.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: