eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wynajem mieszkania: preferencje i koszty

Wynajem mieszkania: preferencje i koszty

2014-07-29 12:00

Wynajem mieszkania: preferencje i koszty

Studenci stacjonarni najchętniej wynajmują mieszkania dwupokojowe © WunderBild - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od czerwca zaczyna się czas intensywniejszych poszukiwań zadowalającego lokum na wynajem – studenci, którzy skończyli studia albo zdecydowali się na zmianę miejsca zamieszkania, opuszczają dotychczasowe kwatery, dzięki czemu wybór jest zdecydowanie większy niż w innych okresach roku. W wakacyjnych miesiącach również osoby pracujące rozglądają się za nowym miejscem, świadome, że właśnie wtedy najłatwiej trafią na „idealną” ofertę. Cego konkretnie szukają wynajmujący i z jakimi wydatkami muszą się liczyć?

Przeczytaj także: Co 60 najem mieszkania kończy się eksmisją

Student

Studenci stacjonarni najchętniej wynajmują mieszkania dwupokojowe, które zamieszkują zwykle w dwie lub trzy osoby. Jeśli podzieli się koszty przeciętnego najmu mieszkania w dużym mieście na trzy osoby, wówczas za dwupokojowe mieszkanie zapłacić trzeba średnio: w Warszawie – 730 zł, Wrocławiu – 560 zł, Gdańsku – 525 zł, Krakowie – 540 zł, Poznaniu – 440 zł, natomiast w Łodzi – 430 zł – wynika z wyliczeń na podstawie danych Domiporta.pl z czerwca bieżącego roku. Warto pamiętać, że wynajmujący mieszkanie studenci najczęściej nie dzielą się równo kosztami. O około 100-200 zł więcej płaci ten, który mieszka w pokoju sam. Czego oczekują studenci od mieszkania? Musi być przede wszystkim dobrze skomunikowane z uczelnią, mieścić się w zadbanym bloku i bezpiecznej okolicy.

fot. WunderBild - Fotolia.com

Studenci stacjonarni najchętniej wynajmują mieszkania dwupokojowe

Jeśli podzieli się koszty przeciętnego najmu mieszkania w dużym mieście na trzy osoby, wówczas za dwupokojowe mieszkanie zapłacić trzeba średnio: w Warszawie – 730 zł, Wrocławiu – 560 zł, Gdańsku – 525 zł, Krakowie – 540 zł, Poznaniu – 440 zł, natomiast w Łodzi – 430 zł.


Maciej Górka z Domiporta.pl potwierdza, że wśród młodych osób powszechnym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem jest wynajmowanie pokoju ze wspólną łazienką i kuchnią. Zwraca uwagę, że ceny w Warszawie zaczynają się od 400 zł. – Oczywiście uroki wspólnego mieszkania z obcymi osobami to często sprawdzian własnych granic cierpliwości, ale nawet, gdy mamy kolejny raz dość czekania w kolejce do łazienki lub sprzątania po współlokatorach, szybka kalkulacja finansowa może ukoić nerwy. Będąc bardziej przedsiębiorczym można wynająć kilku-pokojowe mieszkanie na siebie i podnajmować je innym po ustalonej przez siebie stawce czynszu za poszczególne pokoje. Gdy średnia cena wynajmu 3-pokojowego mieszkania w dużym mieście to ok. 2000 zł, a my umówimy się na czynsz od współlokatorów w wysokości po 800 zł, to okazuje się, że będziemy mieszkać za naprawdę małe pieniądze. W przypadku domu sytuacja jest jeszcze ciekawsza, ponieważ ceny wynajmu mogą być niewiele wyższe od ceny dużego mieszkania, a dom z reguły posiada od 4 do 6 pokoi. Może się wtedy okazać, że będziemy mieszkać za darmo w lokalu z ogrodem. Należy pamiętać, że sytuacja skomplikuje się, gdy podnajemcy nagle się wyprowadzą i zostaniemy z kosztami sami. Aby prowadzić podnajem, musimy mieć zgodę właściciela lokalu. Nie zapominajmy również o spisaniu umowy najmu, ponieważ tylko ona jest podstawą do zaspokojenia roszczeń obu stron transakcji. Aby ułatwić cały proces wynajmu, można skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomości.

Pracująca dwójka

Osoby pracujące, a zwłaszcza te, które dopiero zaczynają życie w dużym mieście, szukają mieszkań o niewielkiej powierzchni. Utrzymanie kawalerki za 1620 zł w Warszawie – choć kosztowne – jest możliwe. Jeśli do czynszu doliczy się opłaty za światło, gaz czy wodę oraz Internet, koszt na osobę to około 1 tys. zł. Przypomnijmy, że według GUS średnia płaca w Polsce w marcu br. wyniosła 4018 złotych brutto, czyli prawie 2900 złotych netto. Nie zawsze jednak na początku kariery można liczyć na średnią krajową, stąd pracujące pary są jednymi z najbardziej oszczędnych wynajmujących. Mieszkanie powinno być wyposażone w dwuosobowe łóżko, stół i krzesła oraz szafę oraz niezbędne sprzęty RTV i AGD. Pary najczęściej szybko inwestują we własne dodatki, np. zasłony czy meble, które przy wyprowadzce zabierają do przyszłego mieszkania.

Rodzina z dziećmi

Rodzina z dziećmi wynajmuje często mieszkania na rynku pierwotnym. W założeniu taki wynajmem jest długoterminowy. W zależności od możliwości finansowych rodziny zamieszkują zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwu- i trzy-pokojowe.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny najmu mieszkań i domów

Utrzymanie kawalerki za 1620 zł w Warszawie – choć kosztowne – jest możliwe.


oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: