eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny domów w górach nie zachęcają do kupna

Ceny domów w górach nie zachęcają do kupna

2014-07-30 11:02

Ceny domów w górach nie zachęcają do kupna

Ceny domów w górach wciąż wysokie © marcincom - Fotolia.com

Osoby, które zechcą nabyć dom w Zakopanem, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu miliona złotych – przeważająca większość domów w tym kurorcie oferowana jest właśnie w takiej cenie. Średnia wynosi aż 1 mln 600 tys. zł – wynika z analizy portalu nieruchomości Domy.pl. Zdecydowanie taniej jest w miejscowościach mniej atrakcyjnych turystycznie – przykładowo na rynku żywieckim średnia cena domku jednorodzinnego to 320 tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Ceny domów w górach wciąż wysokie

Niemalże we wszystkich ogłoszeniach sprzedaży domów jednorodzinnych w górskich miejscowościach podkreśla się komercyjny potencjał oferowanych obiektów, czyli perspektywę zysku z późniejszego wynajmu. Biorąc pod uwagę niesłabnącą popularność Zakopanego wśród wczasowiczów – zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym – wysokie ceny domów nie powinny dziwić, niestety w wielu przypadkach oferenci zbyt optymistycznie ustalają kwoty, jakie chcieliby otrzymać za dane nieruchomości. Stawki, które proponują są tak wysokie, że wystawione na sprzedaż obiekty, nawet te w świetnym stanie i znakomitej lokalizacji, muszą czasem czekać na nabywców kilka kwartałów lub lat.

Za domy jednorodzinne słono zapłacimy również w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Szklarskiej Porębie – średnio ok. 1 mln zł. W przypadku tych miejscowości, w przeciwieństwie do Zakopanego, łatwiej już jednak o obiekty tańsze, oferowane w cenie 600-700 tys. zł. Warto jednak dodać, że te relatywnie niższe ceny są i tak wysokie w skali całego kraju. Kwota 700 tys. zł z powodzeniem wystarczy na zakup domu o pow. ok. 200 m2 w Łodzi lub Poznaniu.

Wysokie ceny domów dotyczą również rynku nieruchomości w Karpaczu – miejscowości malowniczo położonej u stóp popularnej i tłumnie odwiedzanej przez turystów Śnieżki. Na dom w tym kurorcie trzeba wydać średnio ok. 800 tys. zł.

fot. marcincom - Fotolia.com

Ceny domów w górach wciąż wysokie

Osoby, które zechcą nabyć dom w Zakopanem, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu miliona złotych – przeważająca większość domów w tym kurorcie oferowana jest właśnie w takiej cenie.


Znacznie mniej zapłacimy za dom jednorodzinny w miejscowościach położonych na terenie Beskidu Śląskiego. Wg portalu nieruchomości Domy.pl w Wiśle na ten cel przeznaczyć trzeba średnio 610 tys. zł, natomiast w Szczyrku 640 tys. Najtańsze domy o powierzchni ok. 150-200 m2 kupimy tu średnio za ok. 450 tys. zł.

Na cenę nieruchomości w miejscowościach górskich niekiedy większy wpływ ma lokalizacja, np. bliskość atrakcyjnych i popularnych szlaków turystycznych, niż stan lub powierzchnia obiektów. Dobrze to widać chociażby na przykładzie rynku żywieckiego, gdzie średnia cena domu jednorodzinnego wynosi już tylko ok. 320 tys. zł. Niższa cena w dużej mierze wynika z faktu, że Żywiec – w przeciwieństwie np. do Wisły, Zakopanego czy Karpacza – nie ma tak silnie rozwiniętej infrastruktury turystyczno-usługowej i nie jest w sposób tłumny odwiedzany przez polskich urlopowiczów.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: