eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zakup domu: czego szukają klienci?

Zakup domu: czego szukają klienci?

2012-09-24 09:13

Zakup domu: czego szukają klienci?

Porównanie podaży i popytu na rynku sprzedaży domów © fot. mat. prasowe

Blisko połowa klientów zainteresowanych kupnem domu w Polsce szuka ofert w cenie do 200 000 zł. Tymczasem tej granicy cenowej nie przekracza niespełna 4% dostępnych na rynku ofert. Właściciele niemal 80% wystawionych do sprzedaży domów żądają za nie kwot co najmniej dwukrotnie wyższych - wynika z najnowszej analizy rynku przeprowadzonej przez portal nieruchomości domy.pl.

Przeczytaj także: Ceny domów w górach wciąż wysokie

Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna społeczeństwa, wynikająca ze stałego wzrostu kosztów życia oraz brak perspektyw na jej szybką poprawę, sprawiają, że szeregi klientów, zdecydowanych na zakup nieruchomości, wciąż topnieją. Drożejąca żywność, wysokie ceny paliw, podwyżki cen prądu, gazu, biletów komunikacji publicznej, itd. nie tylko skutecznie drenują portfele, ale coraz częściej zaczynają pożerać dotychczasowe oszczędności. W takich realiach plany związane z zakupem taniejących, chociaż wciąż drogich - nieruchomości odkładane są na bliżej nieokreśloną przyszłość. W szczególności widać to na rynku sprzedaży domów, na którym ofert jest dużo jak nigdy, klientów jak na lekarstwo, a transakcji jeszcze mniej.

Jak wynika z ogólnopolskiego badania portalu domy.pl - prawie połowa (49%) klientów, poszukujących obecnie ofert sprzedaży domów, chce dokonać zakupu za kwotę nieprzekraczającą 200 000 zł. Tymczasem w całym kraju oferty w tej cenie stanowią niespełna 4% całkowitej podaży. Ponadto, na grupę najtańszych ofert składają się niemal wyłącznie domy stare, wymagające remontów, położone z dala od większych ośrodków miejskich lub - domy o przeznaczeniu rekreacyjnym. Wspomniana kwota - 200 000 zł - odpowiada zaledwie połowie średniej ceny 150-metrowego domu w najtańszym mieście wojewódzkim - Gorzowie Wielkopolskim. W Warszawie można by za nią kupić zaledwie małą kawalerkę.

Blisko 1/3 klientów aktywnie poszukujących ofert sprzedaży domów, szuka nieruchomości nieco droższych, w cenie od 200 000 do 400 000 zł. Jednak i w tym przedziale znalezienie atrakcyjnej oferty nie należy do zadań łatwych. Zaledwie 17,8% domów, czekających obecnie na nabywców, mieści się w tym przedziale cenowym.

Jak zauważa Marcin Drogomirecki z portalu nieruchomości domy.pl, ponad 3/4 dzisiejszych klientów na rynku sprzedaży domów szuka ofert w cenie do 400 000 zł. Te zaś stanowią mniej niż 1/4 wszystkich wystawionych do sprzedaży ofert.

fot. mat. prasowe

Porównanie podaży i popytu na rynku sprzedaży domów

Blisko połowa klientów zainteresowanych kupnem domu w Polsce szuka ofert w cenie do 200 000 zł


Z analizy portalu domy.pl wynika, że zaledwie co piąty klient planuje wydać na zakup domu więcej niż 400 000 zł, tylko co dziesiąty więcej niż 600 000 zł, a jedynie 3 na 100 poszukuje domu za ponad milion złotych. I to do tej, nielicznej grupy należą ci, którzy mogą myśleć o zakupie mierzącego ok. 150 m2 domu na terenie któregoś z miast wojewódzkich. W najtańszym z nich - Gorzowie Wielkopolskim - za taką nieruchomość zbywcy oczekują średnio 420 000 zł. O ok. 10% drożej jest w Rzeszowie (450 000 zł), a o 20% wyższe są ceny podobnej wielkości domów w Bydgoszczy (504 000 zł) i Białymstoku (510 000 zł).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: