eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny domów stabilne

Ceny domów stabilne

2012-10-30 12:22

Ceny domów stabilne

Dom © Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Inaczej niż w przypadku mieszkań, ceny domów w podwarszawskich miejscowościach trzymają poziom. W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej w ciągu roku nawet wzrosły o 2,7 proc.

Przeczytaj także: Ceny domów III 2013

Jak wynika z ofert zebranych podczas jesiennych edycji organizowanych w Warszawie targów nieruchomości, ceny domów w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2,7 proc. Wyhamowanie trendu spadkowego z lat 2008-2010 widoczne było już w roku ubiegłym, jednak tym razem dane sugerują, że dołek cenowy w segmencie domów jednorodzinnych został już osiągnięty. W ciągu czterech lat, czyli od jesieni 2008, przeciętna cena metra kwadratowego domu obniżyła się o 9,9 proc.

fot. Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

Dom

Ceny domów w podwarszawskich miejscowościach trzymają poziom.


Jednocześnie o 3 proc. rok do roku spadła mediana całościowych cen domów. Odpowiedzialny jest za to przede wszystkim spadek metrażu oferowanych podczas targów domów – mediana spadła ze 148 m2 przed rokiem do 146 m2 obecnie. Najprawdopodobniej deweloperzy osiągnęli granicę bólu, jeśli idzie o cenę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni domu, poniżej której nie chcą już schodzić (przynajmniej w ofertach). W takiej sytuacji, jedyną możliwością zainteresowania klienta jest zmniejszenie metrażu oferowanych domów, dzięki czemu ich całościowa cena obniża się. W ciągu czterech lat średni metraż spadł o 23,5 proc., znacznie bardziej niż cena w przeliczeniu na metr kwadratowy.

W ujęciu rok do roku wzrosła za to wielkość działek, na jakich sadowione są domy. Jesienią 2011 roku mediana wynosiła 350 m2, zaś obecnie jest to 383 m2, co oznacza wzrost o 9,4 proc. Przez ostatnie trzy lata wielkość działek generalnie malała. Można chyba uznać, że ten wzrost to pewnego rodzaju ustępstwo ze strony deweloperów, którzy próbują skusić klientów oferując im więcej ziemi za te same pieniądze.

fot. mat. prasowe

Całkowita cena inwestycji i cena w przeliczeniu na m2 domu w porównaniu do lat poprzednich

Ceny domów w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2,7 proc.


Ceny domów w wariancie ekonomicznym, za który uznajemy oferty mieszczące się w najtańszej ćwiartce zebranych ofert, nie przekraczają 550 tys. zł (spadek o 3,4 proc. w porównaniu do roku 2011). Ich wielkość to nie więcej niż 132 m2, przy działkach o powierzchni nie przekraczającej 242 m2. Przed rokiem górną granicą była kwota 570 tys. zł, zaś wielkość oferowanych domów sięgała 128 m2, a działek ok. 200 m2.

Z kolei ceny domów zaliczających się do najdroższej ćwiartki zaczynają się od 819,5 tys. zł. Przed rokiem było to 792,5 tys. zł, co oznacza wzrost o 3,4 proc. Wzrósł także metraż domów, o 1,7 proc., ze 177 do 180 m2, natomiast zmalała wielkość działek – z 600 do 519 m2, czyli o 13,5 proc.

fot. mat. prasowe

Najtańsze i najdroższe oferty

Ceny domów zaliczających się do najdroższej ćwiartki zaczynają się od 819,5 tys. zł. Przed rokiem było to 792,5 tys. zł, co oznacza wzrost o 3,4 proc.


Posługując się medianami, czyli wartościami środkowymi, przeciętny dom oferowany na warszawskich targach nieruchomości, to bliźniak lub dom w zabudowie jednorodzinnej szeregowej, wykończony zgodnie z tzw. standardem deweloperskim. Jego cena ofertowa to 650 tys. zł, zaś powierzchnia użytkowa 146 m2. Przeciętna wielkość działki, na jakiej dom jest posadowiony, to 383 m2. Przy obecnych średnich cenach transakcyjnych mieszkań w warszawie (6403 zł/m2 we wrześniu br.), obliczanej przez Open Finance i Home Broker na bazie operacji dokonywanych przez klientów obydwu firm, odpowiada to wartością mieszkaniu o powierzchni 101,5 m2. To zdecydowanie więcej niż przed rokiem, kiedy wartość przeciętnego domu oferowanego na targach odpowiadała mieszkaniu o powierzchni 86,1 m2. Jest to przede wszystkim zasługą znaczącego, blisko 18-proc. spadku cen transakcyjnych mieszkań, jaki zanotowaliśmy w ciągu ostatniego roku w stolicy.

 

1 2

następna

oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance Open Finance

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: