eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania do wynajęcia: ile zapłacą studenci?

Mieszkania do wynajęcia: ile zapłacą studenci?

2014-09-01 11:19

Mieszkania do wynajęcia: ile zapłacą studenci?

Najtańsze mieszkania dla studentów znajdziemy w Łodzi © Ingo Bartussek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Szybko.pl i agencja Metrohouse już po raz piąty przygotowały zestawienie cen wynajmu mieszkań w ośrodkach akademickich. Przeanalizowano sytuację rynkową w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Czego mogą spodziewać się studenci? Tradycyjnie już najwyższe stawki proponuje stolica. Drogo jest również w Krakowie, gdzie kawalerka na Krowodrzy kosztuje niemal tyle samo, co w centrum. Dobrymi lokalizacjami na mniej zasobną kieszeń są Łódź, Katowice i Gdańsk.

Przeczytaj także: Rynek najmu: ceny w ośrodkach akademickich

NEGOCJOWANIE CEN


Aktualnie ze względu na dużą liczbę ofert mieszkań na wynajem możliwe jest negocjowanie stawek. Według eksperta Metrohouse Marcina Jańczuka jednym z najskuteczniejszych argumentów w trakcie negocjacji z właścicielem jest długi okres wynajmu.
– „Wielu właścicieli mieszkań jest gotowych na ustępstwa cenowe w zamian za pewność, że najemca będzie terminowym płatnikiem czynszu i podpisze umowę, która zagwarantuje wynajem na okres co najmniej dwunastu miesięcy” – stwierdza Marcin Jańczuk.

Dodaje, że w przypadku studentów plusem może być również podpisanie umowy przez rodziców, którzy stają się właściwe gwarantem regularnych płatności czynszu. Możliwe jest również obniżanie wielkości czynszu w zamian za niewielki remont mieszkania. Może więc warto zaproponować właścicielowi odmalowanie mieszkania w zamian za odpowiedni upust w najmie?

Ekspert Metrohouse dodaje, że o wiele łatwiej jest negocjować czynsz najmu w przypadku dużych mieszkań 3 i 4-pokojowych. Mniejsze lokale są popularnym produktem na rynku i zwykle, o ile cena nie jest zbyt wygórowana, nie ma większych trudności ze znalezieniem najemcy. Nie oznacza to, że ceny mniejszych metrażowo mieszkań nie można negocjować. Kwota, którą jesteśmy w stanie wynegocjować zależy od wielu czynników, ale z doświadczeń pośredników wynika, że wynosi ona średnio od 5 nawet do 10 proc. ceny wywoławczej.

RANKING MIAST (od najtańszego do najdroższego)


Numer 1 ŁÓDŹ – najtańsze mieszkania


Czwarte miasto w rankingu największych polskich ośrodków akademickich (około 120 tys. studentów, 23 uczelnie wyższe uczelnie) zajmuje 1 miejsce w rankingu kosztów wynajmu. Łódzcy studenci zapłacą najmniej w kraju. Za kawalerkę na Bałutach czy Łodzi Górnej około 770 złotych. Mieszkanie 2-pokojowe to wszędzie poza Śródmieściem to koszt około 1200-1250 złotych, a za 3 pokoje trzeba zapłacić od 1360 na Bałutach do 2 tys. w Śródmieściu.

fot. mat. prasowe

Łódź

Po najtańszą łódzką kawalerkę warto udać się na Górną.


Numer 2 KATOWICE – niedrogo, ale wybór niewielki


Koszty wynajmu mieszkań w Katowicach nie należą do najwyższych w Polsce, ale oferta również nie jest zbyt bogata. Ogłoszeń wynajmu jest o 50% mniej niż w Gdańsku i ponad 4-krotnie mniej niż w Poznaniu. Najtańsze mieszkania do wynajęcia usytuowane są w dzielnicach Zawodzie i Załęże, a najdroższe w Śródmieściu i Brynowie.

fot. mat. prasowe

Katowice

W centrum Katowic za kawalerkę trzeba zapłacić ponad 1100 złotych.


Numer 3 GDAŃSK – duże zróżnicowanie cen


W aglomeracji tak dużej jak Gdańsk duże zróżnicowanie cen w zasadzie nie powinno dziwić. W Gdańsku Brzeźno za wynajem kawalerki zapłacimy średnio 810 złotych, a w Centrum miasta będzie to kosztowało nawet o połowę więcej czyli 1290 na Starym Mieście czy 1200 w Śródmieściu. Najtańszymi gdańskimi dzielnicami są Brzeźno i Ujeścisko. Do najdroższych poza Śródmieściem i Starym Miastem należy również Oliwa i Wrzeszcz.

fot. mat. prasowe

Gdańsk

Najtańszą dzielnicą Gdańska jest Brzeźno.



Numer 4 – POZNAŃ – porównywalne koszty we wszystkich dzielnicach


Poznań znajduje się na 4 pozycji wśród miast z największą liczbą studentów i taką samą pozycję zajmuje w rankingu kosztów wynajmu. Warto odnotować, że poziom cen wynajmu w dzielnicach Poznania jest bardzo wyrównany. Nawet na Starym Mieście wynajem mieszkanie nie kosztuje dużo więcej niż w pozostałych częściach miasta. Najtańsze, popularne wśród studentów duże mieszkania do wynajęcia, można znaleźć na poznańskich Winogradach i Piątkowie. Natomiast najtańsze kawalerki do wynajęcia znajdują się na Łazarzu, Grunwaldzie, ale także Winogradach, które są najtańszą dzielnicą Poznania.

fot. mat. prasowe

Kraków

Krakowskie Krowodrza są niedużo tańsze od Śródmieścia.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2014-09-03 02:27:41

    Akurat na mieszkanie na studiach coraz więcej osób (zwłaszcza singli, np. w Warszawie) decydować się będzie raczej np. na własne mieszkania w stylu miniapartamentów, bo raz, że są nawet mniejszym obciążeniem finansowym niż wynajem, a dwa, że są nowe i przede wszystkim WŁASNE. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: