eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Studia w Krakowie: wynajem, akademik czy kupno mieszkania?

Studia w Krakowie: wynajem, akademik czy kupno mieszkania?

2015-03-15 00:10

Studia w Krakowie: wynajem, akademik czy kupno mieszkania?

Studenci są dla deweloperów coraz bardziej interesującą grupą klientów © fot. mat. prasowe

Studenci uczelni wyższych stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców dużych miast w Polsce. Kraków jest drugim po Warszawie ośrodkiem akademickim w naszym kraju. Uczący się na uniwersytetach stanowią w tym mieście aż 1/6 wszystkich mieszkańców. Właściciele nieruchomości i deweloperzy nie mogą pozostać obojętni na tak dużą społeczność.

Przeczytaj także: Mieszkania do wynajęcia: ile zapłacą studenci?

Według danych krakowskiego Urzędu Statystycznego liczba studentów w stolicy Małopolski w roku akademickim 2013/14 wyniosła 172,8 tys. Około 23% spośród uczących się w szkołach wyższych jest studentami studiów drugiego stopnia, czyli uzupełniających magisterskich. Aktualne trendy wskazują na to, że coraz częściej znajdują oni stałe zatrudnienie jeszcze przed zakończeniem nauki. Stają się stabilni finansowo i coraz więcej z nich kupuje nieruchomości. Jak więc wygląda student jako klient na rynku deweloperskim?

„Standard studencki”


Studenci swoją liczebnością napędzają rynek najmu w Krakowie i czynią go bardziej konkurencyjnym. Według analiz serwisu otodom.pl najczęściej pojawiają się na nim mieszkania dwupokojowe (stanowią 49%). 1/4 lokali ma 3 pokoje, a 1/5 to kawalerki. Czynnikiem decydującym o wynajmie lokalu jest głównie jego lokalizacja. W Krakowie największą popularnością cieszy się Śródmieście i Krowodrza. Średnia cena za wynajem dwóch pokoi wynosi tu od 1600 do 2000 zł. W tych dzielnicach znajduje się większość budynków uczelni (przede wszystkim Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej, które mają najwięcej studentów). W drugiej kolejności studenci zamieszkują Ruczaj, Prądnik Czerwony i Bronowice. Najmniej popularna wśród uczących się jest Nowa Huta, mimo najniższych cen (poniżej 1400 zł za mieszkanie dwupokojowe). Ceny za wynajem są w większości szacowane przez właścicieli i podlegają negocjacjom. W koszty wynajmu wliczają także czynsz administracyjny i opłaty za media. W zależności od treści ogłoszenia opłaty te są ujmowane razem lub osobno i należy zwrócić na to uwagę przed wynajmem.
Jeśli chodzi o standard wynajmowanego lokum, studenci stają się coraz bardziej wymagający. Niewielu już zadowala przysłowiowy „standard studencki” oznaczający najczęściej dość skromne warunki mieszkaniowe. To, co sprawia, że większość studentów decyduje się na wynajmowanie lokum w Krakowie to większa przestrzeń niż ta w pokoju w akademiku oraz lepsze warunki sanitarne w postaci własnej kuchni i łazienki.

fot. mat. prasowe

Studenci są dla deweloperów coraz bardziej interesującą grupą klientów

Wysokie ceny wynajmu mieszkań skłaniają do zastanowienia się nad kupnem własnego lokum.


Student na swoim, ale płacą rodzice


Coraz częściej studenci stają się właścicielami mieszkań, ponieważ wysokość raty kredytu jest porównywalna z czynszem, który płacą za wynajem. Wielu z nich rozpoczyna pracę zawodową już w trakcie studiów i planuje pozostać w mieście, w którym kończy edukację. Jednak pierwsza praca rzadko pozwala na osiągnięcie wymaganej przez banki zdolności kredytowej.
- Studenci stają się klientami deweloperów, jednak to głównie rodzice finansują ten zakup biorąc kredyt na siebie. Nawet jeśli młoda osoba może zaciągnąć kredyt, często barierą w zakupie nieruchomości jest wkład własny, który od tego roku wynosi już10% - mówi Alicja Kaczmarczyk prokurent z firmy Budrem.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: