eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › W 2015 r. nowe mieszkania wciąż popularne

W 2015 r. nowe mieszkania wciąż popularne

2015-03-16 00:15

W 2015 r. nowe mieszkania wciąż popularne

Rynek pierwotny wciąż będzie popularny w 2015 roku © elxeneize - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Minione dwanaście miesięcy nie dało deweloperom powodów do narzekań. Istnieją również przesłanki pozwalające sądzić, że i ten rok będzie udany, a nawet lepszy od poprzedniego. Zdaniem Emmerson Evaluation, przemawiać za tym mają rosnące możliwości nabywcze Polaków oraz wsparcie, które rynkowi pierwotnemu udzieli Fundusz Mieszkań na Wynajem. Pomóc może również MdM, o ile nowelizacja tego programu dojdzie do skutku. Ingerencja dwóch ostatnich czynników może przełożyć się na wzrost cen w dużych ośrodkach miejskich.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy 2015: co nas czeka?

Dużo nowych inwestycji teraz, większa podaż na rynku pierwotnym za chwilę


Biorąc pod uwagę dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny, dobre nastroje deweloperów raczej nie powinny nikogo zaskakiwać: w minionym roku liczba nowo rozpoczętych budów (ponad 69 tys.) skoczyła względem 2013 roku o 36 proc. Dwucyfrowy wzrost zanotowała również liczba pozwoleń, które wydano na budowę nowych mieszkań (77 tys., + 39 proc.).
W 2015 i w 2016 r. osoby zainteresowane nowymi mieszkaniami będą miały w czym wybierać – mówi Dariusz Książak, prezes zarządu Emmerson Evaluation, zwracając jednocześnie uwagę, że rynkowi pierwotnemu mocno będą sprzyjać m.in. działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem należącego do BGK Nieruchomości oraz, w nieco większym stopniu niż dotychczas, program „Mieszkanie dla Młodych”.

fot. elxeneize - Fotolia.com

Rynek pierwotny wciąż będzie popularny w 2015 roku

Zdaniem Emmerson Evaluation, przemawiać za tym mają rosnące możliwości nabywcze Polaków oraz wsparcie, które rynkowi pierwotnemu udzieli Fundusz Mieszkań na Wynajem.


BGK wpłynie na rynek, MdM pomoże bardziej niż dotychczas


Szczególne znaczenie dla sytuacji na rynku pierwotnym może mieć wg ekspertów Emmerson Evaluation, działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem, który posiadane 5 mld zł zamierza wydać na nabycie ok. 20 tys. mieszkań.
W ubiegłym roku na rynku pierwotnym w największych miastach Polski sprzedało się około 40 tys. mieszkań. Oznacza to, że rozmiar inwestycji BGK pokrywa ok. 50 proc. rocznej sprzedaży sektora deweloperskiego. Najwięcej inwestycji Fundusz zamierza zakupić właśnie w 2015 i 2016 r., co oznacza ponad 7 tys. mieszkań rocznie (ok. 18% ubiegłorocznej sprzedaży). Zakup inwestycji przez BGK zmniejszy podaż mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w konkretnych lokalizacjach i sprawi, że popyt przesunie się na inne projekty w tym obszarze stwarzając przestrzeń dla wzrostu ich cen – mówi Książak podkreślając jednocześnie, że choć rządowy program MdM w ujęciu ogólnym nadal będzie miał mały wpływ na rynek, to dzięki planowanym zmianom w konstrukcji programu (o ile nowelizacja Ustawy szybko wejdzie w życie) może on być skuteczniejszy.

fot. mat. prasowe

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Po najtańsze mieszkanie należy wybrać się do Gorzowa Wielkopolskiego.


Rynek wtórny w cieniu


Eksperci Emmerson Evaluation wskazują, że aktywność deweloperów i rosnąca liczba nowych inwestycji wprowadzanych do sprzedaży odwróci uwagę części kupujących od rynku wtórnego.
Z ofertą deweloperską mogą konkurować atrakcyjne (np. pod względem standardu wykończenia) mieszkania używane, wybudowane w ostatnich kilku latach. Również tak zwane „okazje cenowe” będą cieszyć się zainteresowaniem inwestorów. Zmniejszeniu może ulec obrót lokalami na rynku wtórnym kupowanymi w czasie boomu i zabezpieczonymi kredytami hipotecznymi denominowanymi do franka szwajcarskiego – mówi Dariusz Książak.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: