2015-03-16 00:15
Rynek pierwotny wciąż będzie popularny w 2015 roku © elxeneize - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy 2015: co nas czeka?
W 2015 i w 2016 r. osoby zainteresowane nowymi mieszkaniami będą miały w czym wybierać – mówi Dariusz Książak, prezes zarządu Emmerson Evaluation, zwracając jednocześnie uwagę, że rynkowi pierwotnemu mocno będą sprzyjać m.in. działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem należącego do BGK Nieruchomości oraz, w nieco większym stopniu niż dotychczas, program „Mieszkanie dla Młodych”.
fot. elxeneize - Fotolia.com
Rynek pierwotny wciąż będzie popularny w 2015 roku
Zdaniem Emmerson Evaluation, przemawiać za tym mają rosnące możliwości nabywcze Polaków oraz wsparcie, które rynkowi pierwotnemu udzieli Fundusz Mieszkań na Wynajem.
W ubiegłym roku na rynku pierwotnym w największych miastach Polski sprzedało się około 40 tys. mieszkań. Oznacza to, że rozmiar inwestycji BGK pokrywa ok. 50 proc. rocznej sprzedaży sektora deweloperskiego. Najwięcej inwestycji Fundusz zamierza zakupić właśnie w 2015 i 2016 r., co oznacza ponad 7 tys. mieszkań rocznie (ok. 18% ubiegłorocznej sprzedaży). Zakup inwestycji przez BGK zmniejszy podaż mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w konkretnych lokalizacjach i sprawi, że popyt przesunie się na inne projekty w tym obszarze stwarzając przestrzeń dla wzrostu ich cen – mówi Książak podkreślając jednocześnie, że choć rządowy program MdM w ujęciu ogólnym nadal będzie miał mały wpływ na rynek, to dzięki planowanym zmianom w konstrukcji programu (o ile nowelizacja Ustawy szybko wejdzie w życie) może on być skuteczniejszy.
fot. mat. prasowe
Rynek mieszkaniowy w Polsce
Po najtańsze mieszkanie należy wybrać się do Gorzowa Wielkopolskiego.
Z ofertą deweloperską mogą konkurować atrakcyjne (np. pod względem standardu wykończenia) mieszkania używane, wybudowane w ostatnich kilku latach. Również tak zwane „okazje cenowe” będą cieszyć się zainteresowaniem inwestorów. Zmniejszeniu może ulec obrót lokalami na rynku wtórnym kupowanymi w czasie boomu i zabezpieczonymi kredytami hipotecznymi denominowanymi do franka szwajcarskiego – mówi Dariusz Książak.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Jakie mieszkania od dewelopera wybierają najmłodsi?
Czy deweloperzy optymalizują metraże mieszkań?
Mniejszy popyt na nowe mieszkania
Gdzie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce?
Na ile wystarczy oferta deweloperów?
Zakup mieszkania. Jakie promocje na lato szykują deweloperzy?
Czy mieszkania deweloperskie na obrzeżach miast mają wzięcie?
Spadła sprzedaż mieszkań w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach
Jak deweloperzy widzą przyszłość rynku nowych mieszkań?
Witam, zamierzam kupić nowy dom od osoby fizycznej - zakupiła ona działkę, na której buduje dom z przeznaczeniem na sprzedaż. Czy taki zakup ...
W sierpniu 2017 r. kupiłam mieszkanie z rynku pierwotnego. W styczniu 2018 r. podpisałam umowę przedwstępną na zakup drugiego mieszkania z rynku ...
Rusza budowa Panattoni Park Grudziądz
Koniunktura gospodarcza w V 2022 najgorzej oceniana przez budownictwo
GUS: ceny produktów rolnych w kwietniu 2022 wzrosły aż o 45,1% r/r
Produkcja przemysłowa w kwietniu 2022 wyższa o 13% r/r
Inne obawy w USA i Europie
GUS o średniej krajowej w IV 2022: wzrost o 14,1% r/r
Kredyty mieszkaniowe - bardzo zły kwiecień 2022