eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zarządzanie najmem: samodzielnie czy z firmą?

Zarządzanie najmem: samodzielnie czy z firmą?

2014-02-11 12:06

Zarządzanie najmem: samodzielnie czy z firmą?

Czy samodzielnie zarządzać swoimi nieruchomościami czy powierzyć je w ręce profesjonalisty? © beeboys - Fotolia.com

Czy samodzielnie zarządzać najmem mieszkania czy przekazać to w ręce profesjonalistów (firm zarządzających nieruchomościami na wynajem). Za i przeciw?
Właściciele nieruchomości na wynajem niejednokrotnie stają przed dylematem czy samodzielnie zarządzać swoimi nieruchomościami czy powierzyć je w ręce profesjonalisty? Czym się kierować podczas takich rozważań?

Ilość posiadanych nieruchomości

Posiadając jedną nieruchomość jest znacznie łatwiej ją obsłużyć, niż gdy posiadamy ich kilka. Właściciele większej ilości nieruchomości wiedzą, że z każdym kolejnym lokalem obowiązki się sumują. Poszukiwanie najemców, dokonywanie napraw, regulowanie płatności, rozliczanie mediów czy prowadzenie działań windykacyjnych potrafią zająć wiele czasu. Jest to szczególnie istotne, jeśli mielibyśmy zająć się naszymi nieruchomościami samodzielnie. Niektórzy z właścicieli osobiście zajmują się jednym lokalem, ale kiedy w ich posiadaniu pojawia się kolejna nieruchomość, wtedy decydują się na zlecenia zarządzanie najmem.

Miejsce położenia nieruchomości

Miejsce położenia nieruchomości jest bardzo istotne z punktu widzenia zarządzania nim. Im większa odległość dzieli właściciela od wynajmowanej nieruchomości tym opieka nad nim będzie trudniejsza i bardziej czasochłonna. Wiążą się z tym również dodatkowe koszty, które musimy ponieść, takie jak podróż i ewentualny nocleg, jeśli nie uda nam sią załatwić sprawy w ciągu jednego dnia. Jest to szczególnie istotne dla osób mieszkających zagranicą. Każdy telefon z zagranicy w celu zorganizowania naprawy czy ponaglenia najemcy z płatnościami stanowi istotny koszt. Nie mogą się również zająć samodzielnym szukaniem najemcy, co znacząco wpływa na koszty. Zatem im dalej mieszkasz od nieruchomości, którą wynajmujesz tym bardziej opłacalne jest zlecenie zarządzania profesjonaliście.

fot. beeboys - Fotolia.com

Czy samodzielnie zarządzać swoimi nieruchomościami czy powierzyć je w ręce profesjonalisty?

Miejsce położenia nieruchomości jest bardzo istotne z punktu widzenia zarządzania nim. Im większa odległość dzieli właściciela od wynajmowanej nieruchomości tym opieka nad nim będzie trudniejsza i bardziej czasochłonna.


Wiedza i doświadczenie w wynajmie

Stawianie pierwszych kroków w zarządzaniu nieruchomością może okazać się bardzo kosztowne. Pewne rzeczy musimy zrobić powtórnie lub zlecić komuś wykonanie ich w naszym imieniu. Naprawa popełnionych błędów pochłania nie tylko pieniądze, ale również czas. Pierwszym z potknięć, które może się przydarzyć jest wybranie nieodpowiedniego najemcy. Nikt nie chciałby otrzymywać telefonów od sąsiadów lub administratora o nieodpowiednim zachowaniu najemców. Nikt też nie chce wykonywać telefonów do swojego lokatora z prośbą o wpłatę czynszu, szczególnie jeśli sytuacja powtarzałaby się. Skonstruowanie odpowiedniej umowy też nie jest proste. Umowy ewoluują zazwyczaj wraz z nabywanym doświadczeniem i sytuacjami, które zdarzyły się w przeszłości. Jeśli zatem mamy wątpliwości, co do zapisów umownych może warto skonsultować się z prawnikiem. Doświadczony i przygotowany merytorycznie zarządca korzysta ze swojej wiedzy zarówno podczas doboru najemców, jak i fachowców, w tym ekip remontowych. Posiada też niezbędne zaplecze prawne, które minimalizuje ryzyko popełnienia błędu.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • charlek / 2014-02-20 20:43:24

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-02-20 20:43:50)

    Zawsze można też skorzystać ze specjalnych serwisów czy też aplikacji do tego typu stworzonych, Niedawno właśnie firma Sofor wypuściła na rynek "rozliczwynajem". Rozliczanie finansowe wynajmu, raportowanie wyników finansowych, automatyczne przelewy bankowe na konta związane z opłatami to tylko niektóre zalet serwisu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: