eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Małe mieszkania górą

Małe mieszkania górą

2013-04-24 09:30

Małe mieszkania górą

Kraków liderem rynku małych mieszkań © kilhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kiepska sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym, w naturalny sposób prowadzi do systematycznego zmniejszania powierzchni nowopowstających mieszkań. Problem jest szczególnie zauważalny w kilku największych ośrodkach miejskich w Polsce - pisze Andrzej Prajsnar z Portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Największy popyt na mieszkania dwupokojowe

Jednym z miast, w których kompresja mieszkaniowa wciąż postępuje, jest z pewnością Kraków. Rynek pierwotny charakteryzuje się tam wciąż sporą nadwyżką podaży. By znaleźć nowych klientów i trafić ze swoją ofertą do jeszcze szerszego grona odbiorców, deweloperzy w Krakowie są zmotywowani do budowania coraz mniejszych (a co za tym idzie i tańszych) mieszkań.

Czołówka metrażowych zmian

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com zauważa, że klienci najczęściej są zainteresowani mieszkaniami o powierzchni mniejszej, niż 60 mkw. Na podstawie poniższego wykresu, widać, że w ostatnim półroczu odsetek takich mieszkań w Krakowie w niewielkim stopniu wzrósł. Mimo że we Wrocławiu wzrost ten jest bardziej widoczny, to jednak warto podkreślić, że przewaga tamtejszego rynku pod względem podaży mieszkań nieprzekraczających 60 mkw. nad Krakowem i Poznaniem, jest mimo wszystko niezbyt duża. Z kolei ujemne zmiany możemy odnotować w Warszawie, Łodzi i właśnie w Poznaniu.

fot. mat. prasowe

Udział lokali o pow. nieprzekraczającej 60 mkw.

Mimo że we Wrocławiu wzrost ten jest bardziej widoczny, to jednak warto podkreślić, że przewaga tamtejszego rynku pod względem podaży mieszkań nieprzekraczających 60 mkw. nad Krakowem i Poznaniem, jest mimo wszystko niezbyt duża.


Jednak powyższy wykres w zasadzie tylko w ogólnych zarysach przedstawia zmiany metrażowe, jakie dokonały się na poszczególnych rynkach pierwotnych. Poniższe zestawienie powinno dostarczyć bardziej szczegółowych informacji.

fot. kilhan - Fotolia.com

Kraków liderem rynku małych mieszkań

O 1468 sztuk wzrosła w Krakowie podaż lokali, liczących od 40 do 60 mkw., w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Rynkowy udział rozpatrywanej grupy mieszkań wzrósł tym samym z 50% do 53%.


Na podstawie powyższych statystyk, Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com, formułuje kilka wniosków:

Po sześciu miesiącach rynek pierwotny w Krakowie jest wciąż liderem, jeśli weźmiemy pod uwagę ogólną liczbę najmniejszych lokali (1310 sztuk). Widać jednak, że ich udział zmniejszył się (z 17% do 15%). Taka sama wartość, ale dla Wrocławia różni się jednym punktem procentowym.

fot. mat. prasowe

Podaż i udział niewielkich lokali (do 60 mkw.) w pięciu największych rynkach pierwotnych kraju

Po sześciu miesiącach rynek pierwotny w Krakowie jest wciąż liderem, jeśli weźmiemy pod uwagę ogólną liczbę najmniejszych lokali (1310 sztuk).


O 1468 sztuk wzrosła w Krakowie podaż lokali, liczących od 40 do 60 mkw., w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Rynkowy udział rozpatrywanej grupy mieszkań wzrósł tym samym z 50% do 53%.

Największy odsetek mieszkań o powierzchni od 40 do 60 mkw. jest w tej chwili we Wrocławiu (57%). Jeśli chodzi o ogólną liczbę takich mieszkań, stolica Dolnego Śląska zbliżyła się pod tym względem do Krakowa. Jest to efekt dużego wzrostu podaży, jaki miał miejsce w okresie ostatnich dwóch kwartałów (zmiana o 1347 sztuk).

Największy wybór mieszkań od 40 do 60 mkw., aż 6977 sztuk, oferuje obecnie Warszawa. Co ciekawe, mimo że od września 2012 roku znacząco wzrosła podaż (zmiana o 2604 sztuki) udział takich mieszkań w rynku nieznacznie spadł (z 46% do 44%).

W Łodzi z kolei odnotowaliśmy ekspansję lokali najmniejszych (o powierzchni do 40 mkw.). W ciągu pół roku, liczba tego rodzaju lokali wzrosła z 65 do 160 sztuk. Równocześnie, w tym samym okresie udział większych lokali znacznie zmalał (z 51% do 43%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: