eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XII 2013

Wtórny rynek nieruchomości XII 2013

2014-01-17 11:37

Wtórny rynek nieruchomości XII 2013

Wtórny rynek nieruchomości XII 2013 © Adrian v. Allenstein - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

2013 był pierwszym od 2008 rokiem, który nie zakończył się spadkiem wartości mieszkań. W skali kraju średnie ceny są wyższe o 1,4% w porównaniu z grudniem 2012. Nie odnotowujemy również obniżki ceny średniej jeśli skorygujemy ceny o wskaźnik inflacji. Miniony rok okazał się nie tylko okresem stabilizacji cen, ale przede wszystkim długo oczekiwanego ożywienia popytu. Niskie ceny mieszkań, malejące stopy procentowe a wraz z nimi większa dostępność kredytów, zaktywizowały kupujących, szczególnie w ostatnim kwartale 2013 roku - podaje wspólny raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2013

Ożywienie widoczne jest przede wszystkim w miastach, gdzie ceny w grudniu 2012 nie przekraczały poziomu 4500 złotych za metr kwadratowy, a w szczególności na rynkach, które przeżyły największą zapaść. W Opolu ceny wzrosły o 7,7% w Katowicach 6,7%, w Olsztynie o 4,3%, a w Białymstoku o 3,5%. Warta odnotowania zmiana miała miejsce na rynku łódzkim. Ceny są realnie wyższe niż przed rokiem o +1,4%. Wzrost to w dużej mierze efekt niskiego poziomu wyjściowego. Dodatkowo struktura podaży na łódzkim rynku nieruchomości zdecydowanie różni się od reszty kraju. W ofercie przeważają mieszkania w starych kamienicach, często do generelnego remontu. Drugą co do wielkości grupę stanowią bloki z płyty, których cena średnia jest wyższa niż w kamienicach (zupełnie odwrotnie niż w innych miastach), a najmniejszą część podaży stanowią nowe lokale budowane po 2005 roku. Ożywienie na łódzkim rynku nieruchomości przejawiało się nie tylko w większej liczbie transakcji, ale również w zakpuach mieszkań z droższego segmentu, a nie tych najtańszych dostępnych w ofercie. Odzwierciedleniem takiej zmiany popytu jest cena transakcyjna wyższa od ofertowej o około 5%.

O nieznacznym wzroście możemy również mówić w przypadku Poznania, gdzie ceny są wyższe o +1,8% w porównaniu z XII 2012. W Warszawie, po uwzględnieniu inflacji, ceny utrzymały się na poziome sprzed roku. Podobnie jest we Wrocławiu i Gdańsku. Nieznacznie taniej niż przed rokiem sprzedawane są mieszkania w Krakowie i Gdyni. Jedyną lokalizacją, gdzie należy odnotować wysoki realny spadek cen jest Sopot – 7,9%. W pewnej mierze jest to spadek tymczasowy, specyficzny dla okresu zimowego w tym mieście.

Cechą charakterystyczną rozpoczynającego się roku będzie uzależnienie sytuacji na rynku mieszkaniowym przede wszystkim od uwarunkowań lokalnych. Wskaźniki makroekonomiczne będą najprawdopodobniej pozytywnie wpływać na rynek, a zmiany cen w największym stopniu będą stymulowane lokalnie przez: popyt i jego podział pomiędzy rynek pierwotny i wtórny, sytuację gospodarczą konkretnych regionów, zmiany w stanie infrastruktury, migracje itp

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym

Ożywienie widoczne jest przede wszystkim w miastach, gdzie ceny w grudniu 2012 nie przekraczały poziomu 4500 złotych za metr kwadratowy, a w szczególności na rynkach, które przeżyły największą zapaść.


CENY TRANSAKCYJNE

Koniec roku był głównie czasem finalizowania transakcji zawiązanych w październiku i listopadzie. Nie odnotowaliśmy zwiększonego ruchu transakcyjnego będącego pochodną zakończenia kredytowania 100 proc. ceny nieruchomości.

W porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. dane transakcyjne wskazują na wzrost średnich cen nabywanych mieszkań. Wyjątkiem jest Gdańsk, w którym ceny są niższe prawie o 4 proc. W odniesieniu do poprzedniego notowania największe spadki średniej ceny widoczne są w Poznaniu (-3,2 proc.), natomiast wzrost w Krakowie (3,5 proc.).

Na tle poprzednich miesięcy grudzień nie owocował zwiększoną liczbą transakcji. Ogłaszane już dużo wcześniej zmiany w rekomendacji S dotarły do potencjalnych zainteresowanych na tyle wcześniej, że na rynku nie była widoczna gorączka zakupowa. Klienci podejmują decyzję coraz bardziej świadomie i nawet brak możliwości finansowania zakupów kredytem na 100 proc. wartości nieruchomości nie był na tyle silnym bodźcem, by podejmować szybkie decyzje o zakupie. W opinii pośredników Metrohouse 5 proc. wkład własny nie będzie stanowił większej bariery w dostępie do zakupów mieszkaniowych.

W końcówce roku najbardziej spadły ceny mieszkań w Poznaniu. Za m kw. płacono średnio 5006 zł, czyli 3,2 proc. mniej niż przed miesiącem i o 329 zł mniej niż w notowaniu wrześniowym. Spadki cen widoczne są również w Łodzi, gdzie za m kw. płacimy średnio 3507 zł. To już drugi z rzędu spadek cen w tym mieście. Podobne wartości obserwowaliśmy w połowie minionego roku.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w XII 2013 r.

W porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. dane transakcyjne wskazują na wzrost średnich cen nabywanych mieszkań. Wyjątkiem jest Gdańsk, w którym ceny są niższe prawie o 4 proc.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: